www.infoglobe.cz » USA, Delaware – malebný kout Ameriky I

USA, Delaware – malebný kout Ameriky I

Publikováno: 22.5.2020
V našem putování po Spojených státech jsme snad nikdy nevkročili do státu Delaware. I když se svými šesti a půl tisíci kilometry čtverečními se jedná o druhý nejmenší stát (hned po Rhode Island), Delaware má velký význam pro dějiny USA, jelikož se jednalo o první stát, kde byla ratifikována americká ústava. Roku 1831 se z místního městečka New Castle vypravila první parní lokomotiva na území USA.

Přes svoji malou rozlohu toho Delaware hodně ukrývá, například historické domy z poloviny 17. století nebo panství, které vám osvětlí vzestup ke slávě jedné z nejmajetnějších průmyslnických rodin v USA. Kromě památek si užijete i místní přírodu a hlavně pláže, které jsou vyhledávané především obyvateli Washingtonu, D.C., Wilmingtonu a Filadelfie.

historické domy v Delaware

Mezi takové pláže patří Rehobeth a Delaware. Ty se táhnou v délce přibližně 50 kilometrů podél atlantského pobřeží státu. A o víkendu je tu docela těsno. Není divu, Rehobeth se řadí k vůbec těm nejlepším plážím, na které můžete v USA zajít. Má skvělou atmosféru, kterou doplňují různé butiky a restaurace.

Rehoboth Beach

Na skok zavítáme do Wilmingtonu, největšího a nejlidnatějšího delawarského města, které leží na soutoku řek Brandywine a Christina. Pod termínem nejlidnatější si nepředstavujte žádnou milionovou metropoli, ale útulné město o přibližně 70 tisících obyvatelích. Dnešní Wilmington se rozrostl z původní pevnosti Fort Christina a osady Kristenham. Jak dává druhý název tušit, jednalo se o skandinávské osadníky, kteří oba celky založili. Konkrétně o Švédy. Pevnost byla jedním z cílů ambiciózního plánu švédského krále Gustava II. Adolfa.

Wilmington

V dnešním Wilmingtonu určitě doporučujeme zajít především do Delaware Art Museum, které se pyšní sbírkou amerického umění od 19. po 21. století a anglického umění poloviny 19. století. Muzeum kromě toho vyniká sbírkami umělce Howarda Pylea, který proslul svými ilustracemi do knih Marka Twaina nebo Roberta L. Stephensona.

Delaware Art Museum   Lady Lilith v Delaware Art Museum

Pyleův styl se vyznačuje jeho étericky působícími kresbami a malbami středověkých rytířských scén nebo pirátskou tematikou. Kromě toho uvidíte díla dalších význačných umělců – Maxfielda Parrishe a především Normana Rockwella, jehož kresby každodenního života, které tvořily často titulní stranu kdysi populárního magazínu The Saturday Evening Post, se dodnes těší velké popularitě. Za svoji více než šest dekád dlouhou kariéru vytvořil na 4 tisíce děl.

              titulní strana kdysi populárního magazínu The Saturday Evening Post

Během návštěvy muzea obraťte pozornost také na různé speciální sbírky – od šperků přes kovotepectví anglických uměleckých kovářů po výstavu soch a děl ze skla.

GPS: Wilmington 39°44'46.8"N 75°32'52.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: Tim Kiser, Dough4872, Delart, Delaware Art Museum, Peaceray, Parkpay2000, AcroterionDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Washington D. C. – hlavní město
Publikováno: 10.9.2017
Mezi nejnavštěvovanější americká města zcela určitě patří hlavní město Spojených států amerických – Washington D. C. Dnes vás zveme k jeho prohlídce a společně navštívíme různé pamětihodnosti, monumenty nebo zákoutí.

USA: Maryland – přístavní město Baltimore
Publikováno: 27.8.2017
Po minulé návštěvě Pensylvánie se dnes vydáme za poznáváním sousedního státu Maryland, který je známý díky víkendovému sídlu amerických prezidentů – Camp David. Jeho hlavním městem je Annapolis a řadí se do první desítky nejmenších států v USA.

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikováno: 9.1.2018
Největší město Spojených států nejsou jen mrakodrapy, nákupy a socha Svobody. Čtvrtě mimo centrální Manhattan si žijí vlastním životem a navíc v nich bydlí lidi z celého světa. Rozhodně doporučuji alespoň chvíli strávit v uměleckém Brooklynu a v sousední čtvrti Queens. Pojďme do nich společně alespoň na chvíli nahlédnout.

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikováno: 2.1.2018
Empire State Building, desítky dalších mrakodrapů, Broadway, Central Park, žluté taxíky… O centru New Yorku, čtvrti Manhattan, už někdy slyšel každý. Soustředí se sem obrovské množství světového obchodu, diplomacie, kultury, médií i třeba módy. Však je také New York nejlidnatější město Spojených států a jedno z největších měst světa. Pojďme se do jeho centra alespoň na chvíli společně přenést.

USA, New York – zaostřeno na umění a shopping
Publikováno: 1.6.2015
Co vás napadne jako první, když se řekne „Amerika“? Nejspíš to nebude Yellowstonský národní park ani Hollywood, jakkoliv jsou tato místa turisticky vděčná. Spíš se vám vybaví socha Svobody, Manhattan nebo Central Park. Pravým symbolem Ameriky je totiž New York, nazývaný také „hlavním městem světa”.

USA: Virginie – Arlingtonský národní hřbitov
Publikováno: 3.9.2017
Podzim je přede dveřmi, a proto se v rámci toulek po Spojených státech amerických vydáme na pietní místo ve městě Arlington.


Souvisejicí videa

USA, New York – Brooklyn a Queens
New York není jen slavný Manhattan, o kousek dál je třeba nejlidnatější čtvrť Brooklyn a pak také...

USA, New York – Manhattan
Co se vám vybaví, když se řekne Manhattan? Pravděpodobně mrakodrapy, Central Park, Brodway a typi...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 1. 6. 2020
svátek:Laura
dnes:
pondělí 1.6.
21 °C
zítra:
úterý 2.6.
18 °C