www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - Výtoň - místo odpočinku u Vltavy

ČR: Praha - Výtoň - místo odpočinku u Vltavy

Publikováno: 11.5.2012
Nevíte, co se sobotním odpolednem? Neváhejte a jděte si jej užít na malebnou Výtoň.

Ještě než si Pražané zvykli na současnou čtvrť Výtoň, kterou se v podstatě označuje oblast kolem křižovatky Svobodovy ulice a Rašínova nábřeží u ústí Botiče do Vltavy, stála na jejím místě osada Podskalí, která se rozprostírala mezi Jiráskovým a Železničním mostem. V osadě se od poloviny 13. století objevil trh s připlaveným dřevem a o sto let později se Podskalí stalo součástí Nového Města.

Podskalská celnice

Jak se ale Praha koncem 19. a začátkem 20. století rozšiřovala, byla čtvrť, poškozená navíc povodní z roku 1890, zbořena. Jednou ze dvou památek, která se ze starého Podskalí zachovala, je Podskalská celnice.

Památník

Roubená omítnutá stavba, která je příjemnou zastávkou na cestě na promenádu nebo na oběd, svojí polohou ukazuje, jaká byla původní výše terénu. Památka ve stylu pozdní gotiky ze začátku 16. století přešla v roce 1939 se stala majetkem Muzea hlavního města Prahy a dnes je zde kromě restaurace umístěno muzeum nabízející tyto expozice: Voroplavba na Vltavě, Historie zaniklého Podskalí – vory a lodě na Vltavě, Z dějin Podskalí, Nákladní plavba na Vltavě, Pražská osobní paroplavba. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00. V celnici má sídlo také spolek Vltavan, který 11. června oslaví 133 rok své existence a pořádá různé společenské události. Letos 24. května proběhne například Country parník, na němž se hudebního doprovodu ujme skupina Blankyt.

Limnigraf

Druhou památkou připomínající zaniklou pražskou čtvrť je kostel sv. Kosmy a Damiána, protože kostel stojí na místě bývalého farního kostelíka pravděpodobně románské slohu, kde údajně sloužily mše významné osobnosti duchovního života – pražský biskup Vojtěch a zakladatel Sázavského kláštera Prokop.

Výtoň

Dnešní kostel vznikl za přestavby během let 1657-1659, která byla provedena ve stylu tehdy populárního baroka. Vnitřek kostela je zdoben bohatou štukaturou a oltářem ze začátku 18. století. Kostel má klasickou barokní vížku, která oproti monumentálním věžím jiných pražských kostelů a chrámů působí velmi skromně, ale dodává svému okolí pocit příjemného zátiší a v noci se honosně tyčí nad střechami okolních budov.

Výtoň

Další pozoruhodností, která je romantickou ozdobou dnešní Výtoně je tzv. limnigraf, nacházející se na Rašínově nábřeží. Tato stavba je zároveň přístrojem, který zapisuje výšku a průběh toku Vltavy a byla postavena kolem roku 1907. Měření vodní hladiny probíhá za pomoci plováku vznášejícího se na vodě, který je propojen s inkoustovým válcem, jež zaznamenává aktuální stav hladiny a údaj můžete vidět na ciferníku pod kupolí. Vršek limnigrafu tvoří měděná kupole s korouhví ve tvaru psí hlavy udávající směr větru.

 

Emauzy

Dnešní Výtoň je především známa jako promenáda podél řeky Vltavy, kde nechybí cyklistická stezka, lavičky pro odpočinek nabízející pohled na zakotvené lodě a na historickou Prahu. Na promenádě se často konají různé společenské a kulturní akce (například taneční parníky Dance Radia atp.) a v období od začátku května do konce září se odtud můžete lodí či parníkem dostat do Pražské ZOO. Celkem 75 minut trvající projížďka, je vítanou změnou oproti běžným způsobum dopravy, během níž si užijete atmosféru staré Prahy, je zakončena přímo v přístavišti lodí u ZOO. Cena na osobu je 150 Kč, resp. 80 Kč v případě dětského jízdného.

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha: pravidla v ulicích metropole v nočních hodinách
Publikováno: 17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.

Praha: mapa metropole očima místních
Publikováno: 12.8.2017
Před několika dny byla vydána již sedmá edice mapy Prahy pro návštěvníky, kteří chtějí poznat v metropoli místa, kam by běžně nezabloudili. Letošním tématem je Praha stověžatá.

ČR: 700. výročí císaře Karla IV.
Publikováno: 16.4.2015
Císaře Karla IV. snad ani není třeba představovat, byla to totiž jedna z největších osobností českého národa, která se zasloužila o územní rozmach země, obohatila svět o Karlův most či hrad Karlštejn nebo se podílela na založení nejstarší univerzity ve střední Evropě.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

ČR, Praha: Michle - klidná i průmyslová čtvrť
Publikováno: 20.7.2012
Pojďte se s námi něco dozvědět o jedné z nejznámnějších pražských čtvrtí.

ČR: Praha - Výstaviště Holešovice I.
Publikováno: 25.5.2012
Výstaviště patří suverénně k jedněm z nejnavštěvovanějších míst, kde se po celý rok konají různé společenské události včetně oblíbené Matějské poutě nebo Českého pivního festivalu.

ČR: Praha - pražské mosty IV. - Železniční most
Publikováno: 3.2.2012
Jak vznikla impozantní železná konstrukce stojící pod Vyšehradem?

ČR: Praha - pražské mosty III. - Jiráskův most
Publikováno: 27.1.2012
Další z významných pražských mostů spojující dvě krásné historické čtvrti hlavního města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...


Souvisejicí videa

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého města
Pojďte se s námi vypravit do jednoho z nejmalebnějších koutů Starého města pražského, do uliček v...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 11. 12. 2019
svátek:Dana
dnes:
středa 11.12.
-2 °C
zítra:
čtvrtek 12.12.
2 °C