www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - Výtoň - místo odpočinku u Vltavy

ČR: Praha - Výtoň - místo odpočinku u Vltavy

Publikováno: 11.5.2012
Nevíte, co se sobotním odpolednem? Neváhejte a jděte si jej užít na malebnou Výtoň.

Ještě než si Pražané zvykli na současnou čtvrť Výtoň, kterou se v podstatě označuje oblast kolem křižovatky Svobodovy ulice a Rašínova nábřeží u ústí Botiče do Vltavy, stála na jejím místě osada Podskalí, která se rozprostírala mezi Jiráskovým a Železničním mostem. V osadě se od poloviny 13. století objevil trh s připlaveným dřevem a o sto let později se Podskalí stalo součástí Nového Města.

Podskalská celnice

Jak se ale Praha koncem 19. a začátkem 20. století rozšiřovala, byla čtvrť, poškozená navíc povodní z roku 1890, zbořena. Jednou ze dvou památek, která se ze starého Podskalí zachovala, je Podskalská celnice.

Památník

Roubená omítnutá stavba, která je příjemnou zastávkou na cestě na promenádu nebo na oběd, svojí polohou ukazuje, jaká byla původní výše terénu. Památka ve stylu pozdní gotiky ze začátku 16. století přešla v roce 1939 se stala majetkem Muzea hlavního města Prahy a dnes je zde kromě restaurace umístěno muzeum nabízející tyto expozice: Voroplavba na Vltavě, Historie zaniklého Podskalí – vory a lodě na Vltavě, Z dějin Podskalí, Nákladní plavba na Vltavě, Pražská osobní paroplavba. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00. V celnici má sídlo také spolek Vltavan, který 11. června oslaví 133 rok své existence a pořádá různé společenské události. Letos 24. května proběhne například Country parník, na němž se hudebního doprovodu ujme skupina Blankyt.

Limnigraf

Druhou památkou připomínající zaniklou pražskou čtvrť je kostel sv. Kosmy a Damiána, protože kostel stojí na místě bývalého farního kostelíka pravděpodobně románské slohu, kde údajně sloužily mše významné osobnosti duchovního života – pražský biskup Vojtěch a zakladatel Sázavského kláštera Prokop.

Výtoň

Dnešní kostel vznikl za přestavby během let 1657-1659, která byla provedena ve stylu tehdy populárního baroka. Vnitřek kostela je zdoben bohatou štukaturou a oltářem ze začátku 18. století. Kostel má klasickou barokní vížku, která oproti monumentálním věžím jiných pražských kostelů a chrámů působí velmi skromně, ale dodává svému okolí pocit příjemného zátiší a v noci se honosně tyčí nad střechami okolních budov.

Výtoň

Další pozoruhodností, která je romantickou ozdobou dnešní Výtoně je tzv. limnigraf, nacházející se na Rašínově nábřeží. Tato stavba je zároveň přístrojem, který zapisuje výšku a průběh toku Vltavy a byla postavena kolem roku 1907. Měření vodní hladiny probíhá za pomoci plováku vznášejícího se na vodě, který je propojen s inkoustovým válcem, jež zaznamenává aktuální stav hladiny a údaj můžete vidět na ciferníku pod kupolí. Vršek limnigrafu tvoří měděná kupole s korouhví ve tvaru psí hlavy udávající směr větru.

 

Emauzy

Dnešní Výtoň je především známa jako promenáda podél řeky Vltavy, kde nechybí cyklistická stezka, lavičky pro odpočinek nabízející pohled na zakotvené lodě a na historickou Prahu. Na promenádě se často konají různé společenské a kulturní akce (například taneční parníky Dance Radia atp.) a v období od začátku května do konce září se odtud můžete lodí či parníkem dostat do Pražské ZOO. Celkem 75 minut trvající projížďka, je vítanou změnou oproti běžným způsobum dopravy, během níž si užijete atmosféru staré Prahy, je zakončena přímo v přístavišti lodí u ZOO. Cena na osobu je 150 Kč, resp. 80 Kč v případě dětského jízdného.

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha: mapa metropole očima místních
Publikováno: 12.8.2017
Před několika dny byla vydána již sedmá edice mapy Prahy pro návštěvníky, kteří chtějí poznat v metropoli místa, kam by běžně nezabloudili. Letošním tématem je Praha stověžatá.

ČR: Praha - pražské mosty IV. - Železniční most
Publikováno: 3.2.2012
Jak vznikla impozantní železná konstrukce stojící pod Vyšehradem?

ČR: Praha - Výstaviště Holešovice I.
Publikováno: 25.5.2012
Výstaviště patří suverénně k jedněm z nejnavštěvovanějších míst, kde se po celý rok konají různé společenské události včetně oblíbené Matějské poutě nebo Českého pivního festivalu.

ČR, Praha: Michle - klidná i průmyslová čtvrť
Publikováno: 20.7.2012
Pojďte se s námi něco dozvědět o jedné z nejznámnějších pražských čtvrtí.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

ČR: 700. výročí císaře Karla IV.
Publikováno: 16.4.2015
Císaře Karla IV. snad ani není třeba představovat, byla to totiž jedna z největších osobností českého národa, která se zasloužila o územní rozmach země, obohatila svět o Karlův most či hrad Karlštejn nebo se podílela na založení nejstarší univerzity ve střední Evropě.

ČR: Praha - pražské mosty III. - Jiráskův most
Publikováno: 27.1.2012
Další z významných pražských mostů spojující dvě krásné historické čtvrti hlavního města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...


Souvisejicí videa

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého města
Pojďte se s námi vypravit do jednoho z nejmalebnějších koutů Starého města pražského, do uliček v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
0 °C