www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - Výstaviště Holešovice I.

ČR: Praha - Výstaviště Holešovice I.

Publikováno: 25.5.2012
Výstaviště patří suverénně k jedněm z nejnavštěvovanějších míst, kde se po celý rok konají různé společenské události včetně oblíbené Matějské poutě nebo Českého pivního festivalu.

Věhlasné holešovické Výstaviště, nacházející se v Praze Bubenči, je neodmyslitelnou součástí hlavního města, která na tomto místě vyrostla na počest konání Jubilejní zemské výstavy v roce 1891, kde se Čechové chlubili svými úspěchy v průmyslu a hospodářství.

Výstaviště

Se stavbou se začalo v roce 1890 a kvůli rozsáhlým povodním, které Prahu ten samý rok postihly, se skončilo teprve několik týdnů před zahájením slavnostní události. Výstaviště

Ústřední roli hraje na holešovickém Výstavišti Průmyslový palác navržený architektem Bedřichem Muenzbergem. Budova má secesní charakter a patří mezi vůbec první montované ocelové stavby v Českých zemích, jejíž konstrukce byla provedena První českou strojírnou Kolben - Daněk. Monumentální palác je tvořen třemi částmi. Prostřední (hlavní) má rozměry 65 x 45 metrů, výšku ocelových oblouků 25 a jejich rozpětí 38 metrů. Do výšky 51 metrů ční věž paláce s hodinami. Dalšími součástmi paláce jsou jeho pravé a levé křídlo.

Výstaviště 

V průčelí budovy původně stály sochy velikánů českých dějin. Okna paláce metaforicky zpodobňující Průmysl a Vědu, navrhl je Mikoláš Aleš a jsou tvořena více než milionem Výstavištěbarevných skleněných tabulek, které jsou zality do olova. V roce 2008 však Průmyslový palác postihla obrovská pohroma, když shořelo jeho levé křídlo. To je dnes nahrazeno provizorním stanem. 

Součástí areálu Výstaviště je také Lapidárium Národního muzea. Slovo „lapidárium“ je odvozeno z latinského podstatného jména označujícího kámen a dnes je chápáno jako pojmenování pro sbírku soch a architektonických fragmentů středověkého i novověkého původu.  

Výstaviště

V lapidáriu můžete v současné době spatřit stovky překrásných soch pocházejících od českých mistrů z období 11. až 20. století nebo fragmenty různých staveb (sloupky, okna, portály, svorníky, klenáky, chrliče, konzoly, baldachýny, vodní nádrže, fontány, pamětní desky atd.) 

Mezi sochami lze nalézt díla takových mistrů, jako byl Petr Parléř,Výstaviště Jan Brokof, Matyáš Bernard Braun aj. Lapidárium je kromě neděle a pondělí otevřeno každý den. Od roku 2002 byl navíc v zadní části lapidária zprovozněn mořský svět, který je v současné době největším akváriem s mořskou vodou u nás.

VýstavištěVýstaviště je každoročně centrem mnoha desítek společenských akcí. Namátkou mezi ně patří například pravidelný Svět knih, který se koná každý květen, v současné době až do začátku června probíhá Český pivní festival 2012, jste-li fanoušky tetování a piercingu, je pro vás 14. ročník International Tattoo Convention to pravé (probíhá 25. – 27. května). Dalšími pravidelnými veletrhy, které se na holešovickém Výstavišti konají, jsou napířklad Baby Styl, Holiday World, Jobs Expo, Motocykl nebo Non-Handicap.

 

Výstaviště

 

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Trojský zámek - baroko pod vinicí sv. Kláry - VIDEO
Publikováno: 10.4.2012
Pražská Troja zůstává jednou z nejžádanějších rezidenčních oblastí. Trojský zámeček, obklopený vinicemi Sv. Kláry, je její významnou dominantou.

Praha: veletrh Holiday World 2018
Publikováno: 13.2.2018
Ve dnech 15.–18. února se koná již 27. mezinárodní veletrh cestovního ruchu zároveň s 12. ročníkem gastronomického veletrhu v areálu holešovického Výstaviště.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umění
Publikováno: 29.10.2017
Praha nabízí k vidění mnoho nádherných památek, náměstí i zákoutí. Tentokrát vás zavedeme do městské části Holešovice, známé hlavně díky Výstavišti. Avšak my svou pozornost zaměříme na Veletržní palác.

ČR: Praha - Výstaviště Holešovice II.
Publikováno: 1.6.2012
V druhém díle o holešovickém Výstavišti zjistíte zajímavosti o slavné Křižíkově fontáně, Maroldově panoramatu nebo Pyramidě.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR: 700. výročí císaře Karla IV.
Publikováno: 16.4.2015
Císaře Karla IV. snad ani není třeba představovat, byla to totiž jedna z největších osobností českého národa, která se zasloužila o územní rozmach země, obohatila svět o Karlův most či hrad Karlštejn nebo se podílela na založení nejstarší univerzity ve střední Evropě.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR: Praha - Výtoň - místo odpočinku u Vltavy
Publikováno: 11.5.2012
Nevíte, co se sobotním odpolednem? Neváhejte a jděte si jej užít na malebnou Výtoň.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Botanická zahrada Praha
Areál s celoročním provozem je zasazen do jižní skalnaté stráně bývalých trojských vinic. Jeho ex...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C