ČR: Praha - Výstaviště Holešovice I.

Věhlasné holešovické Výstaviště, nacházející se v Praze Bubenči, je neodmyslitelnou součástí hlavního města, která na tomto místě vyrostla na počest konání Jubilejní zemské výstavy v roce 1891, kde se Čechové chlubili svými úspěchy v průmyslu a hospodářství.
Se stavbou se začalo v roce 1890 a kvůli rozsáhlým povodním, které Prahu ten samý rok postihly, se skončilo teprve několik týdnů před zahájením slavnostní události.
Ústřední roli hraje na holešovickém Výstavišti Průmyslový palác navržený architektem Bedřichem Muenzbergem. Budova má secesní charakter a patří mezi vůbec první montované ocelové stavby v Českých zemích, jejíž konstrukce byla provedena První českou strojírnou Kolben - Daněk. Monumentální palác je tvořen třemi částmi. Prostřední (hlavní) má rozměry 65 x 45 metrů, výšku ocelových oblouků 25 a jejich rozpětí 38 metrů. Do výšky 51 metrů ční věž paláce s hodinami. Dalšími součástmi paláce jsou jeho pravé a levé křídlo.
V průčelí budovy původně stály sochy velikánů českých dějin. Okna paláce metaforicky zpodobňující Průmysl a Vědu, navrhl je Mikoláš Aleš a jsou tvořena více než milionem barevných skleněných tabulek, které jsou zality do olova. V roce 2008 však Průmyslový palác postihla obrovská pohroma, když shořelo jeho levé křídlo. To je dnes nahrazeno provizorním stanem.
Součástí areálu Výstaviště je také Lapidárium Národního muzea. Slovo „lapidárium“ je odvozeno z latinského podstatného jména označujícího kámen a dnes je chápáno jako pojmenování pro sbírku soch a architektonických fragmentů středověkého i novověkého původu.
V lapidáriu můžete v současné době spatřit stovky překrásných soch pocházejících od českých mistrů z období 11. až 20. století nebo fragmenty různých staveb (sloupky, okna, portály, svorníky, klenáky, chrliče, konzoly, baldachýny, vodní nádrže, fontány, pamětní desky atd.)
Mezi sochami lze nalézt díla takových mistrů, jako byl Petr Parléř, Jan Brokof, Matyáš Bernard Braun aj. Lapidárium je kromě neděle a pondělí otevřeno každý den. Od roku 2002 byl navíc v zadní části lapidária zprovozněn mořský svět, který je v současné době největším akváriem s mořskou vodou u nás.
Výstaviště je každoročně centrem mnoha desítek společenských akcí. Namátkou mezi ně patří například pravidelný Svět knih, který se koná každý květen, v současné době až do začátku června probíhá Český pivní festival 2012, jste-li fanoušky tetování a piercingu, je pro vás 14. ročník International Tattoo Convention to pravé (probíhá 25. – 27. května). Dalšími pravidelnými veletrhy, které se na holešovickém Výstavišti konají, jsou napířklad Baby Styl, Holiday World, Jobs Expo, Motocykl nebo Non-Handicap.
Text/foto: Maxim Kucer
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

ČR: Trojský zámek - baroko pod vinicí sv. Kláry - VIDEO

Praha: veletrh Holiday World 2018

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umění

ČR: Praha - Výstaviště Holešovice II.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět

ČR: 700. výročí císaře Karla IV.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí

ČR: Praha - Výtoň - místo odpočinku u Vltavy
Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – kouzelný mořský svět

ČR: Botanická zahrada Praha
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Česká a slovenská zima
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNU A BANGLADÉŠI:
Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Bhútán – země hromových draků I..
Bhútán – země hromových draků II.
Bhútán – země hromových draků III.
Bhútán – země hromových draků IV.
Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti
Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Vše důležité, co byste o Bhutánu měli vědět, najdete zde a Bangladéši zde.