Pelhřimov

Publikováno: 21.9.2007
První zmínky o Pelhřimově sahají až do 12. století. Toto starobylé a malebné město se 17 tisíci obyvateli leží podél břehů říčky Bělá v Českomoravské vrchovině. Město je spojováno s festivalem, díky kterému je často označováno jako české město rekordů a kuriozit.

Pelhřimov, zámekMěsto bylo založeno v roce 1290, v té době získalo pravidelný půdorys, který v historickém centru zůstal dodnes. V první polovině 15. století ovládli město Táborité a v roce 1437 nechal císař Zikmund zapsat město Mikuláši Trčkovi z Lípy. V polovině 16. století bylo prodáno Adamovi Římanskému z Říčan,  v roce Pelhřimov, Kostel svatého Víta1572 bylo z poddanství vykoupeno a v roce 1577 se stal Pelhřimov svobodným městem. Majestátem Rudolfa II. se z něj v roce 1596 stalo město královské. Pro rozvoj průmyslu bylo pro Pelhřimov významné 19. století. Rozkvétalo hlavně pletařství a výroba zemědělských strojů.                                                                         

     Významnou památkou je především jedno z největších Pelhřimov, Masarykovo náměstí a Dolní bránanáměstí v České republice. Původní gotická výstavba byla nahrazena renesanční po požárech v 16. století. U některých domů se zachovaly původní kamenné renesanční sloupy. Další požár v roce 1766 proměnil několik fasád domů na barokní styl Pelhřimov, radnicea 19. a 20. století přineslo na náměstí secesní nebo i prvorepublikový funkcionalismus.

     Zámek Římanských pamatuje díky požárům také spoustu změn a přestaveb. Na počátku 17. století byla k zámku přistavena solnice, kterou v letech 1895 – 1896 přestavil Stanislav Rokos na městské divadlo. Od 20. století slouží zámek okresnímu muzeu.

     Jako koncertní a výstavní síň dnes slouží kostel sv. Víta, pochází ze 13. století a je nejstarší ve městě. Ze stejného století pravděpodobně pochází i děkanský kostel sv. Bartoloměje, který je dominantou historického centra.

Pelhřimov

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Ondřej Koníček, č.2, č.3, Pudelek, č.2, Janoušek   

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Velikonoční speciál
Publikováno: 24.4.2011
Velikonoční svátky jsou tu a stejně tak naše další pokračování našeho seriálu o nejpozoruhodnějších věcech okolo nás. Rozhodli jsme se, že tento díl bude věnován právě tomuto největšímu křesťanskému svátku, k němuž neodmyslitelně patří kraslice, beránek a pomlázka. Víte, že největší velikonoční beránek světa je z Čech?


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 12. 7. 2020
svátek:Bořek
dnes:
neděle 12.7.
20 °C
zítra:
pondělí 13.7.
21 °C