Powerkiting

Podstatou tohoto sportu je nejprve se naučit ovládat kite, bez jakéhokoliv prkna na nohou. Až Vás kite přestane ovládat a Vy ho máte zcela pod kontrolou, můžete se konečně dostat do fáze, kdy v rukou držíte kite a na nohou máte některé z prken - mountainboard, snowboard, kiteboard.
Veškeré varianty powerkitingu jsou považovány za nebezpečné a velmi extrémní, protože kiting není jen o tom, nechat se tahat drakem po zemi, vodě či sněhu. Jakmile začnete prkno s drakem ovládat na dobré úrovni, nebudete chtít nic jiného, než velkou mezeru mezi povrchem pod Vámi a prknem. Budete překonávat větší a větší výškové rozdíly a zkoušet více odvážné triky.
Kite/ drak
Kite, neboli tažný drak, je využíván v powerkitingu a jeho variantách (snowkiting, landkiting atd.) Velikosti draků jsou od 3 až do 16 m², výběr vhodného draka je vždy dobré konzultovat s odborníkem. Díky konstrukci draka je možné kromě klasického tahání po zemi, se nechat vynést do vzduchu, což činí kiting nebezpečným a řadí ho do extrémních sportů. Existují dvě základní konstrukce draků.
Komorový drak - velmi podobné křídlu, které se využívá pro paragliding, tato konstrukce kite se spíše využívá pro landkiting, snowkiting, protože díky konstrukci není možné po pádu znovu odstartovat. Drak je vybaven ze dvou vrstev látek, mezi kterými je několik vzduchových kapes, oddělených látkovými žebry, vytvarování žeber určuje tvar draka.
Nafukovací drak - oproti komorovému drakovi je zde pevná nafukovací konstrukce, díky níž je lehký start z vody. Nevýhodou je, že se drak musí nafouknout pumpou a je zde i riziko propíchnutí vzduchových kapes.
Text: Nikol Wolfová
Foto: Štěpánka Svobodová

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství IV.
Lokace:
