www.infoglobe.cz » ČR, Karlštejn – nejposvátnější místo Království českého

ČR, Karlštejn – nejposvátnější místo Království českého

Publikováno: 24.10.2019
Hradozámecká sezona právě končí, několik populárních objektů je však otevřeno celoročně. Zasteskne-li se vám tedy uprostřed sychravého víkendu po výletě na nějaký pěkný hrad, jednou z možností je třeba Karlštejn.

Pevnost pro poklady, svaté relikvie a korunovační klenoty

Jste-li král a císař Svaté říše římské v polovině 14. století, máte spoustu drahocenností, o které se pochopitelně bojíte: královské poklady, svaté relikvie, říšské korunovační klenoty… Kam s nimi? Karel IV. si poradil po královsku: nechal pro ně vystavět opevněný hrad – Karlštejn. Od husitských válek s přestávkami po 200 let pak zde opravdu byly říšské poklady uloženy. 

V průběhu staletí prošel hrad několika přestavbami, dnešní podobu mu daly úpravy z konce 19. století. Členitá a mohutná stavba ve svažitém terénu je dodnes přístupná jen jedinou branou. Mohutné opevnění obepíná dominantní, 60 m vysokou Velkou věž, pětipodlažní Císařský palác s Mariánskou věží, Studniční věž a purkrabský palác

frézy odhrnou sníh na nádvoří a můžeme dovnitř

i v zimě má Karlštejn své kouzlo  romantická zima na Karlštejně  hrad pod sněhem

Prohlídkové okruhy. Kam se může i v zimě?

První prohlídkový okruh, který je otevřený celoročně, zavádí návštěvníky do soukromých a reprezentačních prostor císaře Karla IV. Cestou uvidíte kopii české Svatováclavské koruny a další cenné vybavení ze 14. až 19. století. Přístupná je i Studniční věž se studnou hlubokou 78 metrů a unikátním dochovaným rumpálem.

Druhý prohlídkový okruh nazvaný „Posvátné prostory hradu“ můžete absolvovat pouze v letní sezoně, od dubna do října. Jeho lákadlem je především Křížová kaple situovaná ve 2. patře Velké věže. Mimořádnost kaple tkví v její výzdobě. Stěny jsou obloženy 130 deskovými obrazy z pražské dílny Mistra Theodorika a triptychem Tommasa da Modena. Ohromující dojem dotváří zlacení a drahokamy. Právě Křížová kaple byla určena k úschově říšských korunovačních klenotů, tedy císařský trezor jak se patří.

dřevěné obložení gotického zdiva  hradní interiéry  Svatováclavská koruna (kopie)

Dále jsou na hradě dochovány fresky ze 14. století, kolem kterých budete procházet po schodišti ve Velké věži. Uvidíte také Malou a Velkou obrazárnu, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kapli sv. Kateřiny, lapidárium atd.

Velkým zážitkem je v letní sezoně i třetí prohlídka: výhled z Velké věže.

Všechny prohlídkové okruhy jsou přístupné jen s průvodcem, občas se ale mimořádně konají volné prohlídkové dny, kdy si okruh můžete projít sami. 

v císařských komnatách

A jak je to s těmi ženami?

Díky veselohře Jaroslava Vrchlického a především pak podle ní natočenému populárnímu muzikálu „Noc na Karlštejně“ se rozšířila nepravdivá pověst o tom, že na hrad měly ženy zapovězený vstup. Nikdy to ovšem žádný historik nepotvrdil, nenašly se o tom žádné zmínky v dobových rukopisech. Pravděpodobně byl ženám zakázán přístup jen do horního patra Velké věže, do manské komnaty, kde přebývali strážci Křížové kaple a klenotů, a také do kaple samotné. Byly za tím zřejmě bezpečnostní důvody. Hlídači nesměli být ničím rozptylováni. Ostatně do Křížové kaple stejně hned tak nikdo vejít nemohl, ať už žena, nebo muž.

Karlštejn

Nejposvátnější místo

Karlštejn je jeden z našich nejznámějších a také nejpopulárnějších hradů jak mezi českými, tak mezi zahraničními turisty. Těžko říci, zda všichni návštěvníci vědí, proč je pro Čechy Karlštejn tak důležitý a co z něho dělá posvátné místo

Hrad totiž není jen stavební památkou a turistickou atrakcí, ale stále slouží ještě jednomu svému původnímu účelu tak, jak to zamýšlel v roce 1357 jeho zakladatel Karel IV. Nejde jen o klenoty. Český král a císař Svaté říše římské Karel IV. založil v tom roce na Karlštejně kolegiátní kapitulu, k jejímuž poslání patří modlitba za náš národ a duchovní služba v prostorách hradu. Kapitulním kostelem je kostel Nanebevzetí Panny Marie v prostorách hradu a činnost kapituly přes mnohé těžkosti kontinuelně přetrvává dodnes – přes 660 let! V současnosti se zde konají ročně cca 3 bohoslužby i pro veřejnost. 

GPS: parkoviště Karlštejn 49°55'60.0"N 14°11'04.1"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, PixabayDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Beroun: rozhledna Děd – cesta krajem, kde čerpal inspiraci Václav Talich
Publikováno: 20.9.2018
Rozhledna Děd se tyčí na zalesněném křemencovém vrchu v oblasti Křivoklátské vrchoviny, která byla od nepaměti cílem zájmu pěších turistů.

ČR, hrad Karlštejn – prohlídka vlastním tempem
Publikováno: 2.5.2020
Každý první víkend v měsíci máte možnost prohlédnout si hrad Karlštejn vlastním tempem.

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdce Českého krasu – VIDEO
Publikováno: 8.10.2019
Český kras nabízí nespočet možností pro krásné výlety – ať už pěšky, na kole, nebo třeba na lodi. Jedním z nejoblíbenějších cílů je obec v samém srdci chráněné krajinné oblasti – Svatý Jan pod Skalou. Pojďme se do něj společně z nedaleké vesnice Srbsko vypravit.

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou – VIDEO
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.

ČR, Nižbor: Barokní zámek a sklárna v srdci křivoklátských lesů – VIDEO
Publikováno: 14.5.2019
Křivoklátsko patří podle mě k jedněm z nejkrásnějších koutů naší země. Zdaleka však nejde jen o samotný hrad Křivoklát, největší kouzlo mají zdejší listnaté lesy, údolí Berounky a pamětihodnosti, které oblast ukrývá. Jedním z míst, které stojí za návštěvu, je díky zámku a okolí i obec Nižbor. Pojďme se do ní společně vypravit.

ČR, Skryje: zřícenina hradu Týřov
Publikováno: 2.4.2015
Máte rádi dobrodružství, českou historii a nádhernou až omamnou přírodu? Pak vás chci pozvat do hustých křivoklátských lesů v okolí řeky Berounky, kde kdysi stával významný královský hrad Týřov. Krajina tu splňuje mou představu o nebeském ráji, a to v kterémkoliv ročním období.


Souvisejicí videa

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdce Českého krasu
Do Svatého Jana pod Skalou můžete dojet autem, ale je škoda se neprojít lesy Českého krasu. Dopor...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2020
Mezinárodní den architektury nabídne na tři stovky akcí v různých městech v Čechách a také na Slovensku. V týdnu od 1. do 7. října vás zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná. Hlavní téma letošního ročníku je UDRŽITELNOST a podtéma Sociální aspekt.
18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 9. 2020
svátek:Matouš
dnes:
pondělí 21.9.
23 °C
zítra:
úterý 22.9.
25 °C