www.infoglobe.cz » Kosmodrom Bajkonur

Kosmodrom Bajkonur

Publikováno: 21.3.2011
Místo, odkud se létá ke hvězdám...

BajkonurV roce 1955 sovětská vláda přijala usnesení o stavbě polygonu pro zkoušky mezikontinentálních balistických raket, což pro Rusko znamenalo začátek proniknutí do vesmíru a vytvoření ruského raketového jaderného štítu. 2. červen je dnem vzniku kosmodromu Bajkonur. 

Bajkonur se nachází na území Kazachstánu, nedaleko od osady Tjura-Tam, na ploše 6717 km². Ze strategických důvodů byla pro bajkonurský polygon vybrána velká neobydlená oblast v kazašské poušti.

BajkonurStavba byla zahájena v přísném utajení pod velením armádních generálů a objekty budoucího kosmodromu stavěli vojenští stavaři. Roku 1957 byl kosmodrom dokončen a 15. května byl uskutečněn první start mezikontinentální rakety R-7 (vytvořena pro přepravu vodíkové bomby). V říjnu stejná raketa vynesla na zemskou orbitu první umělou družici Země - Sputnik. 12. dubna 1961 byl uskutečněn první start kosmické lodě „Vostok“ s prvním kosmonautem v dějinách - Jurijem Alexejevičem Gagarinem. Bajkonur

Pro dezorientaci možného nepřítele byla vybudována kamuflážní stavba („falešný kosmodrom“) v Karagandinské oblasti blízko osady Bajkonur. Po startu kosmické lodě „Vostok-1“ s Jurijem Gagarinem na palubě se tento název začal používat také pro skutečný kosmodrom.

BajkonurPo rozpadu SSSR komplex připadl Kazachstánu, který ho dal do roku 2050 do pronájmu Rusku, za částku 115 milionů USD ročně.

Za 55 let existence byly na kosmodromu vyzkoušeny kosmické raketové systémy s nosnými raketami „Vostok“, „Voschod“, „Molnija“, „Sojuz“, „Cyklon“, „Proton“, „Interkosmos“, „Zenit“, "Energija“, „Rokot“ a „Dněpr“.Bajkonur

Ze startovacích ramp bylo uskutečněno více než 1200 startů kosmických raket a kolem 2000 startů mezikontinentálních balistických raket. Na různé orbity bylo vyvedeno kolem 1500 kosmických zařízení vojenského, vědeckého a hospodářského určení a také komerčních družic. 

Z Bajkonuru startovaly i pilotované kosmické lodě „Vostok“, „Voschod“, „Sojuz“ a také známé orbitální stanice „Saljut“, „Mir“, systémy „Energie“ – „Buran“, meziplanetární kosmické zařízení či umělé družice.

Schéma BajkonuruTechnický celek kosmodromu Bajkonur je umístěn 40 kilometrů od města Leninsk (Kazachstán) a je určen pro přípravu orbitálních lodí, nosných raket a raketového kosmického systému jako celku do stavu připravenosti k přepravě na startovací komplex, který se nachází v 5 kilometrové vzdálenosti od technického celku a 16 kilometrů od nástupního komplexu orbitální lodě.

 

Infrastruktura

Bajkonur disponuje impozantní infrastrukturou:

  • Kosmonaut9 typů startovacích komplexů s 15 odpalovacími rampami pro odpálení nosných raket;
  • 4 odpalovací rampy pro zkoušky mezikontinentálních balistických raket;
  • 11 zkušebních objektů, ve kterých je umístěno 34 technických celků pro přípravu raket-nosičů a kosmických systémů před startem a také 3 zásobovací neutralizační stanice pro zásobování kosmických zařízení;
  • středisko s moderním informačním a výpočetním centrem pro kontrolu a řízení letů a také pro zpracování telemetrických informací;
  • kyslíkový a dusíkový závod o kapacitě až 300 tun kryogenních produktů za den;
  • tepelná elektrárna s kapacitou 60 MW;
  • plynoturbínový energovlak s kapacitou 72 MW;
  • 600 transformátorových rozvoden;
  • 92 spojovacích uzlů;
  • dvě letiště 1. třídy;
  • 470 km železničního spojení;
  • 1281 km silnic;
  • 6610 km elektrického vedení;
  • 2784 km spojovacího vedení.

Foto: Asia-team.ru, baikonur-info.ru a zbylé fotografie převzaty z tohoto webu.

Text: Maxim Kucer



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

První let člověka do vesmíru
Publikováno: 12.4.2011
Dnes je to právě 50 let, kdy do vesmíru vzlétl první člověk - Rus Jurij Alexejevič Gagarin. Sovětský kosmonaut ke svému kosmickému letu odstartoval 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1, z kosmodromu Bajkonur. Ve věku 27 let obletěl Zemi a přistál po 108 minutách.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 5. 2024
svátek:Blažena
dnes:
pátek 10.5.
9 °C
zítra:
sobota 11.5.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X