www.infoglobe.cz » Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik

Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Vápencové skály mysu se tyčí ve výšce sedmdesát metrů nad mořem a jsou zbarveny červenofialovými vrstvami, což zapříčinil obsah železa. Je odsud krásná vyhlídka přes moře a při troše štěstí se zde brzy ráno a večer dají pozorovat delfíni a různé druhy ptáků, pro které mys slouží jako hnízdiště. Nacházejí se zde pozůstatky hradu ze čtrnáctého století, větrná elektrárna, vysílač, muzeum a restaurace. Oblast kolem mysu spadá do chráněné archeologické rezervace. Místo je také známé svou legendou, kdy po dobytí mysu Osmany se čtyřicet zdejších dívek jako projev odporu vrhlo ze strmých skal do moře. Vzaly si život, aby unikly zajetí. Dnes zde stojí k uctění jejich památky socha.

mys Kaliakra   mys Kaliakra

mys Kaliakra   mys Kaliakra

Po stejné trase se vracíme zpět do naší druhé cílové destinace, ale ještě před příjezdem do městečka Balčik se stavujeme v jedné z místních keramických dílen. Keramika se svým charakteristickým zdobením je pro Bulharsko spolu s růžemi a jejich speciálním bílým jogurtem velmi typická.

místní keramická dílna  výroba   místní keramická dílna

Městečko Balčik patří k těm nejkrásnějším, nachází se zde třetí největší bulharský přístav, ale návštěvníci sem jezdí obdivovat především známý hrad, který je obklopený botanickou zahradou. Nejdříve vstupujeme do nádherně rozkvetlých zahrad o rozloze 6.5 ha. Nachází se zde na 3 000 druhů rostlin z celého světa, zdejší kaktusová zahrada je dokonce druhou největší v Evropě. U pláže se pak nachází velký záhon růží, některé zdejší druhy slouží na výrobu růžového oleje. Ze zahrad je také nádherný výhled na moře a dá se jimi projít až k hradu.

kaktusová zahrada

botanická zahrada botanická zahrada botanická zahrada botanická zahrada

Cestou obdivujeme nejrůznější vodopády a architektonické prvky, zastavujeme se také na ochutnávku bulharských vín ve stylovém Queen´s Winery House. Nachází se také přímo v zahradách a vlastní největší sbírku bulharských vín (70 000 lahví). Velice dobře chutná například varenské ledové víno.

Balčik – botanická zahrada – kostel   botanická zahrada – výhledy

botanická zahrada   botanická zahrada

Hned za vinařstvím se již tyčí bělostný hrádek, který byl vystavěn v kombinaci maurských, antických, gotických a bulharských prvků pro rumunskou královnu Marii. Ta vyznávala bahaismus, který hlásá sjednocení náboženství, proto i její zámek je kombinací minaretu a ortodoxního kláštera. V zahradě kolem zámku se mimo jiné nachází křesťanský kostel převezený z Kréty a římské letní lázně.

hrad rumunské královny   hrad rumunské královny – interiér

Jedná se o opravdu příjemné zpestření relaxační dovolené a také o částečný únik ze stereotypních hotelových komplexů. I když jsou mys Kaliakra i městečko Balčik velmi turisticky proslulá místa, je opravdu osvěžující prozkoumat historické a přírodní krásy Bulharska.

GPS: (botanická zahrada) 43°24'15.2"N 28°08'42.7"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře
Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko: křížem krážem
Publikováno: 18.5.2015
Bulharsko bylo za „socíku“ jednou z mála zemí, kam mohl cestovat každý. Většina těch, co toužili po dovolené u moře, toho také využila. Když se otevřely hranice, přestalo být pro nás atraktivní, ale teď se, stejně jako pachatelé, začínáme vracet na „místo činu“…

Bulharsko: Příjemné zážitky z dovolené
Publikováno: 4.5.2015
Všichni vaši známí již v Bulharsku byli a vy nevíte proč? Přemýšlíte nad tím, kam letos na dovolenou? Bulharsko je skvělý tip a my vám řekneme proč!

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2018
I letos se můžete těšit na festival vědy – Evropskou noc vědců. Uskuteční se v poslední zářijový pátek (28. 9.) v Bratislavě, Banské Bystrici, Žilině, Košicích a Popradu.
20.9.2018
Od pátku 28. září do čtvrtka 4. října máte možnost získat nový pohled na moderní, historickou i opomíjenou architekturu, která vás obklopuje. V devadesáti městech po celé České republice a také na Slovensku jsou pro veřejnost připraveny přednášky, projekce, workshopy, procházky vedené architekty, urbanisty či historiky, horské túry nebo se můžete v rámci akce dostat do jinak nepřístupných staveb.
19.9.2018
Přijďte se pobavit na 1. ročník Záhoráckého folklorního festivalu, který bude plný jedinečného slovenského folkloru, jakož i regionálních gurmánských specialit od tradičních pochoutek po kvalitní street food.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 21. 9. 2018
svátek:Matouš
dnes:
pátek 21.9.
30 °C
zítra:
sobota 22.9.
18 °C