www.infoglobe.cz » Nepál, Bandipur: Úžasná směs přírody a kultury

Nepál, Bandipur: Úžasná směs přírody a kultury

Publikováno: 1.12.2018
Většina cestovatelů přijede do Nepálu, aby zažila Himálaj. Někteří stráví několik dní v Káthmandú, jiní spojí návštěvu hor s cestou do jezerního města Pokhary, milovníci přírody míří do národního parku Chitwan. Ale počkejte! Co ostatní města a místa k návštěvě? Je tolik věcí, co se dá v Nepálu dělat. Dnes budeme mluvit o Bandipuru, jednom z krásně zachovaných osad newarské kultury.

Krásné město leží na úpatí Himálaje v nadmořské výšce 1030 metrů v okrese Tanahu, je známé svojí přírodní krásou, pohostinností a také díky starověké kultuře Newari. Z vrcholu města se nabízí nádherný výhled na pohoří Annapurna spolu s Dhaulagiri, Manáslu a Langtang. Žádná auta, čistý vzduch. Bandipur je ideálním místem k odpočinku, místem, kde můžete zpomalit, vychutnat si svěží čistý vzduch a uvolnit se po bzučivém a znečištěném Káthmándú. Místní obyvatelé to tu udržují čisté, rozdíl budete cítit od prvních kroků v pěší zóně. Velká část města je totiž především pro pěší. Autobus vás dopraví ke vchodu do města, odsud už musíte pokračovat pěšky.

město Bandipur

Vychutnejte si klidné tempo života

Díky atraktivní architektuře z 18. století, pěší zóně a stolování venku má město výrazně evropský styl, a to i navzdory tomu, že Bandipur nikdy nebyl kolonizován ani nebyl napaden západními obyvateli. Bandipur byl po staletí důležitou zastávkou na obchodní cestě mezi Indií a Tibetem. Hlavní ulice je lemována tradiční dřevěnou architekturou newarské kultury. Bývalé domy obchodníků, které najdete v tomto městě, jsou dnes převážně přeměněny na penziony a kavárny. Některé tradiční obchody však zůstávají zachovány a jejich architektura z 18. století je stále naprosto okouzlující. A i když jsou některé budovy přeměněny, město si stále drží ducha minulé éry. Ulice je obložena kavárenskými zahrádkami a balkonovými stoly, kde si můžete odpočinout v odpoledním slunci s knihou v ruce a s bezplatným Wi-Fi připojením. 

výhled z kopce Gurungche   Výhled na Himaláj

 jeskyně Siddha Guha

Navštivte chrámy, projděte se okouzlujícími ulicemi

Za skvělými ranními výhledy se můžete vydat k chrámu Tani Mai, který leží na kopci Gurungche. Cesta zabere necelých třicet minut a na samotném vrcholu budete odměněni malebnými výhledy na město a hory na pozadí jasné oblohy. Hodinou chůze z malé usedlosti Bandipur se dostanete do největší nepálské jeskyně Siddha Guha. Deset metrů široká a přes 750 metrů dlouhá jeskyně byla objevena v roce 1980. Vchod do jeskyně je úzký, následně se otevírá do obrovské klenuté komory plné stalaktitů, stalagmitů a netopýrů. Dál pak najdete zvlněné vápencové útvary.

hlavní ulice    Bandipur

GPS: 27°56'51.5"N 84°25'17.8"E

Text a foto: Andrea MeluzínováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nepál, národní park Chitwan – útěk do divočiny
Publikováno: 17.11.2018
Nádherná horská krajina s nejvyšší horou světa, ale také země, která nabízí návštěvníkům možnost přiblížit se k volně žijícím divokým zvířatům. To je národní park Chitwan v Nepálu. Byl založen v roce 1973 a patří tak mezi nejstarší chráněné oblasti v Nepálu. O jedenáct let později, roku 1984 byl Chitwan zařazen mezi přírodní památky UNESCO. Rozkládá se na ploše 932 čtverečních kilometrů a byl vůbec prvním národním parkem v zemi. Nabízí rozmanitou flóru a faunu. Najdete v ní subtropické nížiny, ale také hlubokou džungli.

Nepál – Himálaj a Buddha
Publikováno: 24.11.2018
Toužíte se podívat do základního tábora Everestu? Vidět na vlastní oči volně žijící tygry? Či navštívit posvátné místo, kde se údajně roku 563 př. n. l narodil Buddha? Díky své bohaté a rozmanité kultuře, přírodnímu bohatství a desítkám trekových tras v horách bude v Nepálu spokojený každý cestovatel.

Nepál, Chepang Hill – neprozkoumané svahy Himálaje
Publikováno: 8.12.2018
Když se řekne Chitwan v Nepálu, většině lidí se vybaví nosorožci, tygři, sloni, džungle a oblíbená destinace pro jízdu po safari, ale kromě své známé džungle nabízí národní park ještě mnoho dalších aktivit.

Nepál, Mount Everest – trek do základního tábora
Publikováno: 29.9.2018
Kdo by nechtěl na vlastní oči vidět nejvyšší horu světa Mount Everest? Nepálci jí říkají „Sagarmatha“ (Tvář nebes). Trek do základního tábora, odkud vyrážejí horolezecké výpravy na Everest, patří k nejpopulárnějším trekům v Himaláji, a to i mezi řadovými turisty.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjezd na trek
Publikováno: 14.12.2011
V den odjezdu na trek okolo Manaslu jsme se s naším průvodcem Harim setkali na autobusovém nádraží. Harimu je 38 let a je národností Gurung. Ačkoli jsem četla, že tito lidé žijí převážně v okolí Annapurny, Hari říkal, že jeho rodná vesnice se nachází v oblasti Everestu. Proto má tuto oblast také ze všech nejraději a to i přesto, že sem v současné době jezdí obrovské množství turistů.

Nepál IV: První den na treku
Publikováno: 21.12.2011
Vstupním místem na trek okolo osmitisícovky Manaslu je vesnice, která se jmenuje Agurhat. Dorazili jsme sem po namáhavé cestě autobusem už za tmy a nějakou dobu jsme museli shánět ubytování. První místo, kde jsme se ptali, bylo již plné, ale brzy jsme sehnali volný pokoj v jiném hotýlku (lodžii) a mohli se ubytovat.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C