www.infoglobe.cz » Španělsko, Burgos – výlet na sever země

Španělsko, Burgos – výlet na sever země

Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Městu se podařilo zachovat si svoji středověkou atmosféru. Narazíte zde na starověké monumenty i dlážděné středověké uličky, které vás zavedou například ke starému hradu na vrcholu kopce nebo k neodolatelným restauracím podél řeky Rio Arlanzón.

Burgos

Začněme tedy u samotné katedrály, která je pro svůj význam pod záštitou UNESCO. Jde o jedno z vrcholných děl španělské gotické architektury, které vyniká sochařskou výzdobou. Celý chrám je postaven z bílého vápence a je třetí největší katedrálou ve Španělsku.

Stavba katedrály započala ve 20. letech 13. století a zcela dokončena byla na konci 18. století. I když katedrále dominuje zejména gotický sloh, vlivy jiných architektonických slohů jsou kvůli dlouhé době výstavby rovněž patrné. Hlavní vchod tvoří Puerta del Perdon s hvězdicovitým oknem a galerií, na níž jsou sochy kastilských vládců. Obě strany katedrály tvoří věže, které se tyčí do výšky 84 metrů. Nádherné zakončení obou věží pochází z 15. století.

brána

Když budete vcházet nebo vycházet ze starého města Burgosu, určitě projděte branou Panny Marie, která stojí naproti mostu Puente de Santa Maria, jenž překračuje řeku Arlanzon. Bránu nechal v 15. století postavit císař Karel V. a v následujícím století se brána dočkala renesanční přestavby. Strany brány tvoří jakési polověže, které jí dodávají vzezření spíše hradu nežli brány. Výzdobu tvoří kastilští hrdinové a králové, a to včetně Diega Porcelose, zakladatele města. Uvnitř věže se zpravidla konají výstavy.

hrad

Zavést vás musíme rovněž do zajímavého Muzea evoluce lidstva. Najdete jej v hezké, moderní budově na jižním břehu řeky. Hlavní exponáty tvoří nálezy z oblasti Sierra de Atapuerca. Za pozornost stojí obzvlášť 850 tisíc let stará fosilie hominida. Krom toho se uvnitř této instituce můžete dozvědět různé teorie o původu prvních Evropanů nebo vidět realistické reprodukce prehistorického člověka.

V Casa de Miranda, elegantní šlechtické rezidenci ze 16. století, se nachází poměrně zajímavé muzeum, které se soustřeďuje na archeologické nálezy z provincie Burgos. Kromě toho jsou zde vystaveny obrazy od barokního umění 17. století až po moderní malbu století 19. a 20.

Burgos

Pokud už pomalu začínáte přemýšlet nad příští dovolenou a Burgos se vám zdá jako dobrý nápad, zkuste si návštěvu naplánovat na třetí červencový týden, protože v tu dobu se zde koná oblíbený mezinárodní festival folklorní hudby, na němž vystupují interpreti například z Itálie, Bolívie, Mexika, Filipín nebo Venezuely.

GPS: 42°20'35.9"N 3°41'47.1"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: Jardoz, Jesus Cerna, Eltitomac, Mario Modesto Mata, Eltitomac (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou
Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.10.2018
23. ročník závodů psích spřežení se koná o víkendu 20.–21. října. Startuje se od autokempu Brodský u Červeného Kostelce v sobotu ve 12 a v neděli v 10 hodin.
15.10.2018
První ročník festivalu magických dýní se uskuteční v sobotu 20. října na Hurbanově náměstí v Bojnicích.
14.10.2018
Nenechte si ujít Tradiční levický jarmark, který se uskuteční od 18. do 21. října na náměstí Hrdinů a přinese bohatý kulturní program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 10. 2018
svátek:Havel
dnes:
úterý 16.10.
22 °C
zítra:
středa 17.10.
21 °C