www.infoglobe.cz » USA: NP Yellowstone – oblast supervulkánu, gejzírů a medvědů

USA: NP Yellowstone – oblast supervulkánu, gejzírů a medvědů

Publikováno: 20.5.2018
Národní park Yellowstone se pyšní hned několika nej – je to nejstarší americký národní park (1872), je zde největší koncentrace gejzírů na celém světě a je to zřejmě nejznámější a nejkrásnější park v USA.

Nachází se na území tří států – Wyoming, Idaho a Montana. Svou polohou je poměrně vzdálen od ostatních parků na západě Ameriky, proto ho mnoho cestovatelů ze svého itineráře vynechává. To je ale opravdu velká škoda. Yellowstone totiž nenabízí pouze překrásné gejzíry, ale také svůj Grand Canyon, téměř stometrový vodopád či oblast Mammooth Hot Springs s kaskádovými terasami.

Mammooth Hot Springs

My přijíždíme z jihu, z města Idaho Falls. Do národního parku vstupujeme západní žluté skály, podle kterých je park pojmenovánOld Faithful Geyser v akcibranou. Platí nám zde Annual Pass (roční permanentka do více než 2 000 národních parků, přírodních rezervací a rekreačních oblastí). Pokud se chystáte projet více parků, určitě si ji kupte. Stojí 80 dolarů, a přestože to není úplně fér, běžně se dá na cestovatelských fórech sehnat z druhé ruky. Jednotlivý vstup stojí 25 dolarů za auto a platí 7 dní, současně i do sousedního parku Grand Teton.

Park je otevřen celoročně, ale rozhodně doporučuji vydat se sem v letním období (od konce května do konce září). V zimě bývá otevřena pouze jedna vstupní brána z pěti, a to ta severní. Uvnitř parku je v zimě přístupná pouze silnice v severní části.

dřevěné chodníky v parku   informační centra jsou postavena ve stylu srubů

Po zkontrolování naší permanentky dostáváme mapu a několik informačních letáčků o tom, jak se v parku chovat a co dělat, pokud potkáme medvěda nebo bizona. Můj sen je vidět medvěda, ale raději někde z cesty, v bezpečí auta. A představte si – za pár hodin se mi tento sen plní! Jeden z medvědů se rozhodl přejít silnici a pokračovat dále do lesa. Okamžitě zastavujeme a spolu s dalšími šťastlivci, co zrovna projíždějí kolem, fotíme a užasle pozorujeme tohoto lenivce, který se pomalu plouží přes cestu.

při troše štěstí potkáte v parku i medvěda   Bizon, loudavě přecházející silnici

To ovšem není jediné zvíře, které zde zahlédneme. Yellowstone je domovem pro medvěda černého i hnědého, bizony, vlky či losy. Nejsilnějším zážitkem pro nás je, když se vedle cesty vynoří bizon a přechází přímo před naším autem. Nevěřícně se díváme, jak je to veliké zvíře a jak jsou auta oproti němu malá. V kombinaci s gejzíry všude okolo je to úžasná kombinace pravé síly přírody.

nádherná divoká příroda

Pěknou podívanou si užíváme i na yellowstonském Grand Canyonu. Hned je nám jasné, podle čeho dostal park své jméno – zdejší skály mají totiž žlutou barvu. Je zde několik view pointů, odkud můžeme tuto trhlinu obdivovat. V dálce vidíme i slyšíme dravý vodopád. V této oblasti, nazvané Canyon Village, je také spousta trailů, které vás provedou nespoutanou a divokou přírodou.

vodopád v Grand Canyon of Yellowstone

GPS: 44°25'41.6"N 110°35'22.7"W

Text foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Kalifornie – národní park Údolí smrti
Publikováno: 18.3.2016
Ve východní části amerického státu Kalifornie se nachází místo, které je nositelem jednoho významného nej – byla zde naměřena nejvyšší teplota vzduchu na Zemi, a to konkrétně v létě roku 1913, kdy rtuť teploměru vyletěla na 56,3 stupňů Celsia. Jen si vzpomeňte, jak úmorná byla horka v teplotách nad 35 stupňů, které u nás byly minulé léto běžné. Mimochodem zde byla naměřena i nejvyšší teplota v noci – 43 stupňů Celsia.

USA: NP Yellowstone – krajina ohně, sirné páry a neporušené přírody
Publikováno: 27.5.2018
První věc, která se vám vybaví, když se řekne Yellowstone, budou určitě fascinující gejzíry a barevná jezírka. Těch je v parku opravdu nespočet. Hned za vstupní branou vidíme v dáli stoupat oblaka dýmu z horké země. Zdejší vzduch je prosycen sírou, na což si chvilku musíme zvykat.

USA, NP Arches – brána do země červeného pískovce
Publikováno: 9.7.2018
Pokud v USA potkáte auto z Utahu, pravděpodobně bude mít na své SPZ vyobrazenou ikonu tohoto státu – Delicate Arch. Tento slavný pískovcový útvar najdete v národním parku Arches, který leží zhruba 20 km severně od města Moab.

USA, Kalifornie: národní park Sequoia – domov masivních stromů
Publikováno: 23.1.2017
Kalifornie je stát na jihozápadním pobřeží USA. Je cílem mnoha zámořských turistů, ale i lidí pocházejících z ostatních států USA. Nabízí divoké pobřeží Tichého oceánu, zajímavá města i vesnice a neskutečné skvosty, které zde vytvořila příroda. Nejvyšší horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je nejvyšší horou pohoří Sierra Nevada, které střeží Kalifornii z její jižní části, ale také nejvyšší horou celých kontinentálních Spojených Států Amerických. Některá území jsou chráněna národními parky a přírodními rezervacemi.

USA, Kalifornie: Údolí smrti – pouštní krajina I
Publikováno: 9.1.2017
Národní park Údolí smrti (Death Valley) nese název po stejnojmenném údolí, které se rozprostírá v parku. Své jméno dostalo až během zlaté horečky (Golden rush) v polovině 19. století, protože právě přes toto údolí vedla cesta, kterou se za zlatem chodilo. Zlatokopové trpěli hladem a žízní, museli zabít své voly a opéct je na zapálených povozech, aby vůbec přežili. Na základě jejich děsivých zkušeností začali údolí říkat Údolí smrti.

USA, Kalifornie: Údolí smrti – pouštní krajina II
Publikováno: 16.1.2017
Velké sucho, pouštní krajina a vysoké teploty – nacházíme se v národním parku Údolí smrti. Nejlepší je vždy začít v turistickém centru, abyste získali potřebné informace o parku, mapy, dobré rady a také si tu koupili nezbytnou vodu. V parku je více turistických center.

USA: Národní park Grand Canyon – cíl každého turisty
Publikováno: 11.2.2017
Grand Canyon National Park (Velký kaňon) je dalším z amerických národních parků, dokonce jeden z nejstarších. Nachází se ve státě Arizona. Většinu jeho plochy zabírá právě Velký kaňon, který za miliony let vytvořila řeka Colorado a desková tektonika. Je velmi hluboký a v jeho březích jsou vidět jednotlivé vrstvy prastarých hornin. Krajina podléhá erozím a dalším geologickým dějům, takže se ráz krajiny neustále mění.

USA: Národní park Joshua Tree
Publikováno: 6.5.2017
Oblast národního parku Joshua Tree byla dříve (po dobu téměř 60 let) přírodní památkou. Jedná se tedy o jeden z nejmladších národních parků v USA. Je dostupný celoročně, ale nejlepším časem na návštěvu je jaro, kdy je rozkvetlý.

USA: Yosemitský národní park – ráj pro horolezce i výletníky I
Publikováno: 6.11.2016
Jedním z národních parků na území pohoří Sierra Nevada (stát Kalifornie) je Yosemitský národní park. V žebříčku tuzemských národních parků je považován za velmi významný, ač není nejstarší. Jeho význam také dokazuje zařazení na seznam světového dědictví UNESCO z roku 1984. Každým rokem je cílem mnoha turistů, především v letním období, proto je dobré si spoustu věcí zařídit dostatečně dopředu. Nejvíce je vyhledávaný horolezci z celého světa a lidmi, kteří milují panenskou přírodu.

USA: Yosemitský národní park – ráj pro horolezce i výletníky II
Publikováno: 13.11.2016
Yosemitské údolí (ve stejnojmenném národním parku) obklopují šedivé žulové skály vystupující z hustého lesa. Nejznámějším žulovým masivem je El Capitan. Tato skála je cílem vynikajících horolezců z celého světa. Nejznámější lezecká cesta se jmenuje The Nose. Druhým nejznámějším vrcholem je Half Dome, který dostal název podle svého vzhledu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
21.5.2019
Hořice na Jičínsku otevřely po 3,5 letech opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy z roku 1877 byla součástí česko-polského projektu. Otevřeno je denně kromě pondělí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 23. 5. 2019
svátek:Vladimír