www.infoglobe.cz » SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Ostrou a Sivý vrch

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Ostrou a Sivý vrch

Publikováno: 28.10.2018
Turistika v Západních Tatrách se těší velké oblibě a popularitě. Toto pohoří vděčí za svou atraktivnost i možnosti absolvování krásných hřebenových treků s výstupy na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás zveme na neobyčejnou túru po jednom z vedlejších hřebenů Západních Tater, který nás zavede až na Sivý vrch – horu ležící na hlavním hřebeni pohoří.

Vápencovo-dolomitová hora – Sivý vrch

Sivý vrch

Sivý vrch (1 805 m n. m.) má velmi zajímavou polohu, je prvním výrazným vrchem hlavního hřebene Západních Tater na jejich západním okraji, rozprostírá se v samostatné geomorfologické části pohoří nazvané Sivý vrch. Od zbývající části Západních Tater, které tvoří především geomorfologické části Roháče a Liptovské Tatry, se odlišuje i geologickou stavbou. Území Sivého vrchu totiž není budované prvohorními krystalickými horninami, ale druhohorními vápenci a dolomity. Pro návštěvníky je přístupný z Liptova – ať už po červené turistické stezce vedoucí po hlavním hřebeni ve směru od obce Huty, nebo z jihu od rekreačního střediska Bobrovecká Vápenice po modré a zelené trase.

Na Babky

pohled z turistické stezky na vrch Babky

Vydáváme se na téměř 8hodinovou túru s převýšením 1 457 m a celkovou délkou trasy 17,8 km. V rekreačním středisku Bobrovecká Vápenice se připojíme na modrou turistickou stezku, vcházíme do lesa a stoupáme. Procházíme přes křižovatku tras „Nad kamenolomem“, kde odbočíme vlevo na lesní cestu, až nakonec přicházíme k rozcestníku „Pod Babkami“, na kterém odbočíme vlevo na zeleně značenou stezku. Trasa vede stále přes les, přičemž neustále nabíráme výšku. Stoupáme vzhůru kolem travnatého svahu směrem na vrch Babky. Otevírají se nám pěkné výhledy na Liptov a na hlavní hřeben Západních Tater, až nakonec vystoupáme na první významný medzibod – vrch Babky (1 566 m n. m.). Z vrcholu této hory si můžeme dopřát okouzlující výhledy do rozlehlé Liptovské kotliny, na hřeben Nízkých Tater, jakož i na hlavní hřeben Západních Tater.

Po hřebeni přes vrchol Ostré

pohled z vrchu Babky na vedlejší jižní hřeben

Z Babek naše túra pokračuje zelenou stezkou po vedlejším jižním hřebeni směřujícím na sever přímo k našemu cíli – Sivému vrchu. Před námi se otevírá travnatý hřeben, kterým se táhne turistická stezka. Kráčíme krásnou stepní až lesostepní krajinou, mírně stoupáme a vcházíme do lesa. Přecházíme po úpatí Malé kopy (1 637 m n. m.), až nás stezka nakonec vyvádí ven z lesa a ocitáme se na otevřeném travnatém prostranství. Dosahujeme tak další důležitý bod našeho treku, kterým je sedlo Předúvratí. Opět se nám nabízejí pohádkové výhledy na Chočské vrchy, jakož i na hlavní hřeben Západních Tater, kde můžeme rozpoznat vrchy Salatín, Pachoľa, Baníkov a Príslop. Pokračujeme dále v túře a mírným stoupáním přecházíme vrcholem Velké kopy (1 648 m n. m.). Stezka směřuje do hustých porostů kosodřeviny a začíná strmě stoupat. Tady už začíná náš výstup na vrch Ostrá (1 764 m n. m.). Po prodírání se porosty, které místy výrazně zasahují do trasy turistické stezky, konečně přicházíme na vrchol. Ostrá je výborným vyhlídkovým bodem, je z ní fantastický panoramatický výhled na okolní vrchy a údolí Západních Tater, na Liptov, Oravu, jakož i Sivý vrch.

výhled z vrchu Ostrá na Liptov

Na vrcholu Sivého vrchu

pohled z vrchu Ostrá na hřebeny Západních Tater

Opouštíme Ostrou a scházíme pěšinkou dále na sever. Před námi se už tyčí nevelký masivní vrch, jehož vrchol je tvořen světlešedými vápenci a dolomity. Procházíme přes sedlo Priehyba a znovu stoupáme nahoru. A už se konečně nacházíme na Sivém vrchu (1 805 m n. m.), hlavním hřebeni pohoří. Obdivujeme úžasný panoramatický výhled na Nízké Tatry, Chočské vrchy, Oravskou Maguru, Oravské Beskydy a Skorušinské vrchy. V dálavách také rozpoznáváme Velkou Fatru a hřeben Malé Fatry. Uchvátí nás pohledy na západní část mohutného hlavního hřebene Západních Tater, na kterém dominují vrchy Brestová, Salatín, Pachoľa nebo Baníkov. Pod námi se rozprostírá lesem pokrytá Bobrovecká Dolina, při pohledu na jih vidíme vedlejší hřeben s vyjímajícím se vrchem Ostrá. Směrem na západ nás zaujmou Radové skály – členité skalní útvary vystupující na hlavním tatranském hřebeni, které se táhnou až k Sivému vrchu.

výhled ze Sivého vrchu

GPS: 49°12'43.8"N 19°38'31.0"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západní Tatry – podzimní túra na vrch Bystrá
Publikováno: 21.10.2018
Západní Tatry jsou nejkrásnější a nejpodmanivější snad na podzim – když se travnaté úbočí hřebenů a vrchů, jakož i stromy obarví do pestrých odstínů hnědé, žlutohnědé a červenohnědé barvy. V tomto článku si představíme přechod podzimní vysokohorskou krajinou, naším cílem bude nejvyšší hora Západních Tater – vrch Bystrá.

SR: Západní Tatry – na vrchol Ostrého Roháče
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.

SR: Západní Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.

SR: Západní Tatry – túra na vrch Baranec
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.

SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé
Publikováno: 31.1.2018
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.

SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianské dolině
Publikováno: 26.6.2014
Slovensko je malebná země, která v sobě snoubí mj. krásu přírody a technických památek. A za jedním takovým zajímavým spojením přírody a výtvoru člověka se dnes vydáme. Navštívíme totiž Kvačianskou dolinu, kde stojí jedinečný komplex vodních mlýnů, které už léta patří mezi top turistické atrakce regionu.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Západní Tatry – podzimní hřebenový trek od Babek až po Sivý vrch
Vedlejší jižní hřeben Západních Tater, který se táhne od vrchu Babky směrem na sever až po Sivý v...

SR: Západní Tatry – přes Račkovu dolinu na Bystrou
Vrch Bystrá (2 248 m n. m.) je nejvyšší horou Západních Tater, rozprostírá se nedaleko státní hra...

SR: Západní Tatry –  podzimní výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...

SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Tri kopy a Baníkov
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...

Turistika v Západných Tatrách
Svou jedinečnou krásou a rozmanitostí lákají Západní Tatry turisty ze Slovenska, ale i z okolních...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2018
Přijďte zažít zimní festival zvyků a obyčejů Gemeru od 19. do 24. listopadu v Rožňavě. V pořadí 24. ročník se bude konat v Domě tradiční kultury Gemeru a vyvrcholí programem v divadelním sále OKC.
17.11.2018
Projekt „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ je zaměřen na obnovení historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech přechází do druhého státu. Na nejvyšším vrcholu Wlodzické vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Polsku byla koncem října otevřena nová rozhledna, jako první z jedenácti plánovaných.
16.11.2018
Nenechte si ujít možnost přiblížit si různé jazyky světa, naučit se slovíčka, setkat se s rodilými mluvčími z různých jazykových škol, ochutnat tradiční jídla a dozvědět se mnoho o zvycích typických pro země, jejichž jazyky se budou prezentovat na jedinečném Vánočním festivalu jazyků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 18. 11. 2018
svátek:Romana
dnes:
neděle 18.11.
4 °C
zítra:
pondělí 19.11.
3 °C