www.infoglobe.cz » Město Sedlčany

Město Sedlčany

Publikováno: 5.11.2010
Sedlčany jsou městem s ranou historií, doloženou již z konce 10. století. Své stopy zde zanechal i Jakub Krčín, jeden z nejznámějších českých rybníkářů, který po roce 1580 nejen spravoval Sedlčany, ale založil známé třeboňské rybníky Svět a Rožmberk.

Toto město, proslulé nožířstvím (KDS), výrobou mléčných výrobků a stavební mechanizací, se nachází ve středním Povltaví, zhruba 60 kilometrů od Prahy a čítá okolo 8000 obyvatel.

 

Městečko zdobí čtvercové náměstí s kašnou a morovým sloupem. Obvod náměstí lemuje radnice, nemocnice, muzeum a několik drobných krámků. Dominantou města je kostel svatého Martina, kde se denně konají bohoslužby.

 RadniceKostel sv. Martina

 

Sport

Kolem města je více než 100 kilometrů značených cyklotras, které vedou nádhernou rozmanitou krajinou, například k přehradě na Orlíku a k Slapské přehradě, nebo k rekreačním zařízením na pravém břehu řeky Vltavy.

Pro aktivní využití volného času slouží sportoviště Taverny, minigolfové a petangueové hřiště, Skatepark LAS Taverny, tenisové kurty a v neposlední řadě i zimní stadion.

 TavernyFotbalové utkání

Nejznámějším sportovním areálem je Sedlčanská Kotlina, kde se během roku pořádají různé automobilové závody. Například v srpnu 2010 zde byl uskutečněn další díl Mezinárodního mistrovství České republiky v rallycrossu, který spadá do soutěže „Zóny střední Evropy“.

  Sedlčanská Kotlina - Závod motokrosu

 Město nezapomíná ani na ty nejmenší. V roce 2010 se již po dvaadvacáté pořádal „Pohádkový les“ na zámku Červený Hrádek, kde mají všichni účastníci možnost na Den dětí proniknout do pohádky. Zámecký park s nádvořím vytvoří dokonalý obraz správné české pohádky.

 

Něco málo z historie

Za zmínku jistě stojí i slavnosti „ROSA“, které navazují na náboženskou historii města.

Oslavy se tradují pravděpodobně od 17.století, kdy se o velikonočních svátcích oslavovalo údajné vítězství nad Žižkou v roce 1420. Podle pověsti chtěl Žižka v noci před velikonočními svátky přepadnout Sedlčany. Vyslal posla do Benešova, aby i benešovští měšťané se svým vojskem táhli k Sedlčanům a v určenou hodinu spolu s ním na město zaútočili. Posel však zabloudil a místo do Benešova přišel právě do Sedlčan, kde v domnění, že je na správném místě, vyřídil své poselství. Celou akci tak prozradil a občané Sedlčan se mohli na útok připravit. V bitvě u opevněného kostela svatého Martina „za ranní rosy“ Žižku porazili. Odtud pramení název slavností ROSA.

Město Sedlčany je zajímavé nejen svou husitskou minulostí, ale také nádhernou přírodou v okolí, kde stojí za to žít.

 

Text/Foto: Tereza Flašková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Votice – sv. Martin klepe na dveře
Publikováno: 9.11.2015
Vůně podzimních hroznů, pečené brambory, svatomartinská husa, staročeská řemesla, sladký trdelník, střílení prakem, chléb se škvarky a sklenička prvního vína je každoroční tradicí ve středočeských Voticích.

ČR, Chotilsko: Drtinova rozhledna na Besedné
Publikováno: 15.6.2015
Česko se stalo během několika posledních let doslova rozhlednovou velmocí. Jen za rok 2014 jich bylo nově otevřeno 24 a horečná výstavba zdaleka neustává.

ČR, Týnec nad Sázavou: zřícenina Zbořený Kostelec
Publikováno: 16.3.2014
Jak už sám název napovídá, jde o zbytky hradu, který se kdysi nazýval Kostelec nad Sázavou. Trosky stavby jsou k vidění na skalisku vrchu Hradečnice v přírodní rezervaci Čížov u Týnce nad Sázavou. Po 300 metrech výšlapu je i pěkný pohled do údolí na klikatící se řeku Sázavu.

ČR: Kosova Hora a její zajímavosti
Publikováno: 23.2.2014
Kosova Hora čítá pouhých 1314 obyvatel, přesto dokáže leckterého turistu uchvátit řadou zajímavých míst nacházejících se nejen v samotném centru obce, ale i v blízkém okolí. Obec se nalézá necelých 60 km jižně od Prahy v okrese Příbram a je snadno dostupná jak vlastním autem po silnici č. l/18, tak například vlakem po trati č. 223 spojující Olbramovice se Sedlčany.

ČR: Sedlčansko – cesta krajem kamenů
Publikováno: 26.1.2014
Ne nadarmo se sedlčanskému, petrovickému a sedlecko-prčickému regionu říká „krajina kamenů“. Pojďme se přesvědčit, jaké krásy skrývá neživá příroda tajuplného kraje na pomezí středních a jižních Čech, a vydejme se na pěší túru po páteřní turistické stezce křižující Votickou pahorkatinu.

Příbram
Publikováno: 10.7.2008
Nachází se ve středočeském kraji asi 60 km jihozápadně od Prahy. Dnes zde žije přibližně 35 000 obyvatel. Příbram je známá jako historické hornické město, které připomíná jedno z největších hornických muzeí v ČR, Hornické muzeum Příbram, součástí kterého je i rozsáhlý skanzen.

ČR, Ratměřice: Naučná stezka sedláka Oneše
Publikováno: 14.3.2019
Obec nedaleko Vlašimi se dostala do povědomí lidí díky tomu, že sousedí se známou obcí Jankov, kde se odehrála důležitá bitva evropského významu. Osudy obcí se prolínají nejen v historii. Dnes je propojují dvě naučné stezky, které vám přiblíží období bitvy u Jankova. Z návsi Ratměřic vede okružní stezka dlouhá 3 km s komiksovým příběhem místního sedláka Oneše a my se vydáme po jeho stopách.


Souvisejicí videa

ČR: Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedmitisícové středočeské město nedaleko od Prahy, které proslavil dáns...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 5. 2019
svátek:Jana