www.infoglobe.cz » SR, Kremnica – město humoru a mincí

SR, Kremnica – město humoru a mincí

Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.

Kremnica – morový sloupKremnica se může pochlubit mnoha turistickými lákadly, o kterých si povíme v následujících řádcích. Než začneme, v krátkosti si shrneme její historii. Ta je úzce spjata s bohatými nalezišti nerostných surovin v podobě drahých kovů. Zlato a stříbro se zde začalo těžit už od 10. století, což postupem času tehdejší osadě přineslo nevídaný rozmach. Od 14. století byla Kremnica již významným středověkým městem, což potvrzuje i fakt, že v roce 1328 jí byla uherským králem Karlem Robertem z Anjou přidělena privilegia královského báňského a mincířského města. Tentýž panovník zde založil i mincovnu, která produkovala mince nejen pro Uhersko, ale v průběhu staletí i pro mnohé další země světa. Kremnica získala svého času vedoucí postavení v rámci všech středoslovenských hornických měst a díky jedné z největších produkcí zlata dostala přívlastek „zlatá Kremnica. Město mělo specifické výsady na vaření piva, organizování jarmarků, jakož i hrdelní právo, osvobození od královského cla či právo měšťanů. Přicházelo sem mnoho osadníků ze zahraničí, což se projevilo hlavně v jazyce. V Kremnici dlouhá staletí dominovala němčina, jejíž pozůstatky jsou patrné dodnes. Město hostilo řadu významných osobností, mezi jinými i samotného císaře Františka Josefa I. nebo bulharského krále Ferdinanda I. Coburga.

výhled z věže Městského hradu

Zajímavostí je, že v Kremnici byl postaven jeden z posledních morových sloupů habsburské říše a také, že od roku 1889 byla prvním městem v Uhersku s veřejným elektrickým osvětlením. Další historii města si přiblížíme návštěvou vybraných pamětihodností.Kremnica

kostel svaté KateřinyZačneme snad největší dominantou města, a to Městským hradem, který stojí na vyvýšenině nad centrálním náměstím. Jedná se o komplex středověkých budov, jejichž výstavba probíhala od 13. do konce 15. století. Jeho původní podoba se nedochovala, ale předpokládá se, že v místě nynějšího hradu se nacházel románský kostel. Dnes lze obdivovat gotickou hradební zeď, kamenný most, vstupní bránu a Severní věž, kde jsou muzejní expozice. Na hradním nádvoří stojí kruhovitá stavba – karner – sloužící původně jako kaple a kostnice zároveň. Hned za ní se nachází Hornická bašta. Symbolem hradu je pozdně gotický kostel svaté Kateřiny, jehož vnitřek kromě vzácných artefaktů zdobí i varhany, které mají 3 500 píšťal. Dále v areálu hradu natrefíte na Hodinovou věž, Starou radnici nebo Schodišťovou baštu. Určitě si na prohlídku tohoto komplexu nechte dostatek času.

Městský hrad

Další neméně zajímavou památkou je již několikrát zmiňovaná mincovna, fungující od roku 1328. Kromě mincí se zde vyrábějí medaile, odznaky, plakety, primátorské řetězy a mnoho dalších výrobků. Mezi nejvýznamnější ražby patřily dukáty z období Anjouovců, které byly o ryzosti 23karátového zlata a kopírovaly zlaté mince města Florencie. Později se zde razily mince s tematikou uherských světců. Zajímavé byly i tolary z 16. století, charakteristické svou velikostí. Z novodobých měn se zde razí euromince nebo měny jihoamerických či asijských zemí. Samozřejmě nemůžeme opomenout ani pamětní či sběratelské mince. Pokud byste měli zájem poodhalit tajemství mincovny, máte možnost navštívit expozici sídlící v historických budovách z roku 1450. Uvidíte zde zachovalé razicí stroje, mince nebo novodobé technologie. Součástí expozice je i podniková prodejna, ze které si můžete odnést nevšední suvenýr.

výhled z věže Městského hradu

Mezi další památky města, které byste měli vidět, určitě patří měšťanské domy na Štefánikově náměstí nebo důlní technické památky v okolí. Ale Kremnica je živá nejen díky pamětihodnostem.

Návštěvu města si naplánujte na jednu z výjimečných akcí, které se zde každoročně odehrávají. Mezi ty nejvýznamnější patří Kremnické gagy neboli Evropský festival humoru a satiry, kde své umění představuje více než 300 umělců, Kremnické hradní varhany – festival komorní a vážné hudby, slavnosti města – tzv. Cechovní hody kremnické či v neposlední řadě Big Air ve městě – unikátní snowboardová a freeski show.

výhled z věže Městského hradu

Kromě všech zmíněných turistických atrakcí nabízí Kremnica i krásnou okolní přírodu. Ať už se vydáte podél Kremnického potoka, nebo navštívíte místní termální koupaliště s léčivými účinky, určitě neprohloupíte. Kremnické přírodě chceme dát větší prostor, proto vás zveme k četbě i za týden, kdy se vydáme na malý výlet.

GPS: 48°42'20.1"N 18°55'02.7"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Michaela Kondákorová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

SR, Svätý Anton – nejen myslivecká obec
Publikováno: 11.12.2016
V malebné oblasti Štiavnických vrchů (jen pár kilometrů od Banské Štiavnice, zapsané na seznam UNESCO) se nachází obec Svätý Anton, která je už od nepaměti spojována s myslivostí. My ji dnes navštívíme a poodhalíme něco z její historie a zajímavých míst.

SR, Kremnica – turistika jak se patří
Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR: Cesta od stříbra ke šperku
Publikováno: 28.6.2012
Slovensko je země bohatá nejen na přírodní krásy, ale i na nerostné bohatství, ukryté v útrobách nejedné malebné vesničky či města. Mezi ty nejznámější určitě patří důlní města Kremnica, Banská Štiavnica nebo obce Špania Dolina a Hodruša - Hamry.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

Banská Štiavnica – stříbrné město
Publikováno: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – město zapsané na seznamu UNESCO, ležící v centru Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvatel (2007) 10 640. Jedno z nejkrásnějších a zároveň i nejstarší slovenské město. Zcela právem patří od roku 1993 do světového dědictví UNESCO.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, kte...

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných ...

SR: Symbolický střed Evropy
Symbolický střed Evropy najdete nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech. Záleží jen na...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...

Štiavnické vrchy na podzim
Štiavnické vrchy jsou největší sopečné pohoří Západních Karpat, a za chráněnou krajinnou oblast b...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.11.2017
Už 9. prosince můžete v oddacím paláci v Bytči zažít pravé myslivecké Vánoce.
19.11.2017
Nenechte si ujít netradiční fúzi divadla, cirkusu a folkloru v podobě inscenace Younák, kterou můžete vidět 5 a 6. prosince ve Staré tržnici v Bratislavě.
18.11.2017
Katalogový či internetový prodej zájezdů? Katalogy jsou prostě potřeba. Lidé jsou na ně zvyklí a pro provizní prodejce jsou nutností. Cestovní kancelář Čedok vydala pro sezonu 2018 hned 8 samostatných katalogů, které přehledně dělí celý svět.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BOSNA A HERCEGOVINA:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 20. 11. 2017
svátek:Nikola
dnes:
pondělí 20.11.
6 °C
zítra:
úterý 21.11.
8 °C