www.infoglobe.cz » SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy

Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

Najít střed může být někdy opravdu problém. Ne všechno je totiž tak jednoznačné, jak nás kdysi učili ve škole na hodinách matematiky. Natož pak ne, pokud mluvíme o geografickém středu Evropy, kde vstupuje do hry také politika, peníze, ale naštěstí pro nás, Slováky, i selský rozum. Už při běžném prozkoumání mapy se totiž jaksi přirozeně zdá, že střed Evropy by mohl být právě na Slovensku.

kostel sv. Jana KřtiteleVětšina z údajných středů Evropy není podložena přesnými výpočty, které by odůvodňovaly chlubit se touto poctou. Bohužel, ani ten náš, slovenský, který najdeme v Kremnických vrších severně od historického města Kremnica, se neopírá o pádné argumenty, založené na složitých měřeních. Jisté však je, že jako symbolický střed Evropy se v historických pramenech zmiňuje již od konce 18. století a tak s jistotou můžeme říci alespoň to, že patří k těm nejstarším.

V roce 1989 byl za oficiální střed Evropy uznán bod ležící v Litvě u městečka Bernotai. Jde o jeden z nejodlehlejších, ale zároveň nejpravděpodobnějších středů Starého kontinentu, neboť je jako jeden z mála podložený opravdu odbornou studií. Na základě geografie těžišť a hranic ho vypočítal vědec z Francouzského národního geografického institutu Jean-George Affholder. Jako jediný je tento střed i oficiálně zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.

střed Evropy

Když nemůžeme být pupek světa, buďme alespoň srdce Evropy

Ale vraťme se zpět na Slovensko. Na hlavní silnici z Kremnice do Martina, na Jánský vrch mezi obce Kremnické Bane a Krahule, kde byl uprostřed luk a polí postaven gotický kostel Svatého Jana Křtitele, který sloužil věřícím z pěti okolních obcí. Dnes vás informační tabule na žulovémbalvan symbolizující střed Evropy balvanu ležícím vedle tohoto kostela upozorní na fakt, že se právě nacházíte v geografickém středu Evropy. Kromě toho památník rovněž připomíná významné historické mezníky Slovenské republiky. Když sem zavítáme, určitě bychom si měli dát alespoň tu námahu, abychom se prošli na nedaleký luční pahorek, ze kterého se nám nabídne nádherný kruhový výhled. Obdivovat odtud můžeme Kunešovskou planinu, Flochovou - nejvyšší horu Kremnických vrchů (1317 m n.m.), nebo vodní nádrž Turček.

Až ke kostelu se můžeme přivézt autem. Ale co bychom to byli za turisty, kdybychomsměrová tabule - parkoviště se stále jen vyváželi. Mnohem krásnější vzpomínky nám zůstanou, pokud si návštěvu středu Evropy zvolíme jako cíl naší turistické vycházky. Z historického městečka Kremnica se sem dostaneme hned dvěma turistickými stezkami. První vede lesem po západní straně údolí, chvíli vede souběžně s trasou naučného chodníku, který spojuje zajímavé vzpomínky na slavnou hornickou minulost zlaté Kremnice. Druhý, o něco delší a také trošku namáhavější výstup na nás čeká, pokud se vydáme po druhé straně údolí. Turistická trasa vystupuje na Krahulčí vrch a přechází i rázovitou horskou obcí Krahule. Na tomto chodníku se nám více odkrývají fantastické výhledy na okolní krajinu.

 

GPS: 48 ° 44'37 .73 "N 18 ° 54'48 .66" E

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Kremnica – město humoru a mincí
Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.

SR, Kremnica – turistika jak se patří
Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.

Banská Bystrica: Evropské město sportu 2017
Publikováno: 7.12.2016
Banská Bystrica bude v roce 2017 středem pozornosti. V rámci Evropského města sportu se uskuteční pokračování největší sportovní výstavy na Slovensku – SPORTlinie, ale se změněným profilem.

SR, Svätý Anton – nejen myslivecká obec
Publikováno: 11.12.2016
V malebné oblasti Štiavnických vrchů (jen pár kilometrů od Banské Štiavnice, zapsané na seznam UNESCO) se nachází obec Svätý Anton, která je už od nepaměti spojována s myslivostí. My ji dnes navštívíme a poodhalíme něco z její historie a zajímavých míst.

Banská Štiavnica: Salamandrové dny 2015
Publikováno: 9.9.2015
Jedna z nejzajímavějších akcí roku – Salamandrové dny – opět přichází do Banské Štiavnice, a to od 10. do 12. září.

Sliač: Mezinárodní letecké dny SIAF 2015
Publikováno: 19.8.2015
Desetitisíce návštěvníků se i letos mohou těšit na jubilejní Mezinárodní letecké dny SIAF 2015, které se uskuteční ve dnech 29. a 30. srpna na letecké základně Sliač.

Kremnica: Novinky v Krahulích
Publikováno: 15.12.2011
Lyžařské středisko Krahule nabízí novinky této sezóny na přilákání návštěvníků.

SR: Cesta od stříbra ke šperku
Publikováno: 28.6.2012
Slovensko je země bohatá nejen na přírodní krásy, ale i na nerostné bohatství, ukryté v útrobách nejedné malebné vesničky či města. Mezi ty nejznámější určitě patří důlní města Kremnica, Banská Štiavnica nebo obce Špania Dolina a Hodruša - Hamry.

Vydrovská dolina: Den stromu v Lesnickém skanzenu
Publikováno: 14.7.2012
Již po jedenácté se v Lesnickém skanzenu ve Vydrovské dolině konají oslavy lesa a lesnického hospodářství.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.

Banská Bystrica: Barborská pouť
Publikováno: 16.4.2014
V průběhu tří nejbližších let se bude v Banskobystrickém kraji realizovat zajímavý projekt, jehož cílem je návštěvníkům regionu zpřístupnit významné důlní, religiózní a kulturní památky či unikátní přírodní krásy.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

Kouřim: astronomický střed Evropy - VIDEO
Publikováno: 12.4.2011
Neobyčejné město s neobyčejnou historií, tak by se dala charakterizovat Kouřim – město ležící asi 40 kilometrů od Prahy, 18 kilásků od Kolína a 30 od Kutné Hory.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných ...

SR: Symbolický střed Evropy
Symbolický střed Evropy najdete nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech. Záleží jen na...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

První krůčky

1. 5. – 30. 6. 2017
1. cena:
Kniha Za strašidly na hrady a zámky 3 50 rodinných výletů
2. cena:
Nejkrásnější výlety do podzemí, kniha výletních tipů pro milovníky jeskyní z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Hotel U Supa Harrachov, voucher pro 2 osoby na 2 noci s polopenzí a all-inclusive nápoji
2. cena redakce:
Voucher na 1000 Kč využitelný v e-shopu Sanasport.cz a na prodejnách v Brně a Olomouci
3. cena redakce:
Jak si užít cestování, kniha užitečných rad a tipů z internetového knihkupectví bux.cz

Aktuality:

26.6.2017
Od 29. června do 2. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2017, kde se po 63. představí více než 1 400 účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidovou hudbu a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
25.6.2017
Nenechte si ujít v pořadí již 3. ročník akce pro všechny děti a jejich rodiče – 1. Dětský festival a veletrh, který se uskuteční ve dnech 30. června až 2. července na výstavišti Agrokomplex.
24.6.2017
V rámci oslav 750. výročí písemné existence Ostravy čekají město 30. 6. a 1. 7. pravé katalánské pouliční slavnosti. Z Barcelony sem přijede na 250 umělců, těšit se můžete na katalánské tance a proslulé desetimetrové věže z lidských těl.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Spojené království VELKÉ BRITÁNIE a SEVERNÍHO IRSKA:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 6. 2017
svátek:Adriana
dnes:
pondělí 26.6.
26 °C
zítra:
úterý 27.6.
28 °C