www.infoglobe.cz » SR, Orava – Vyšný Kubín: rodiště P. O. Hviezdoslava

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodiště P. O. Hviezdoslava

Publikováno: 1.10.2017
Poté co jsme minulý týden navštívili a zároveň poznávali malebnou obec Leštiny, která se pyšní památkou zapsanou ve světovém dědictví UNESCO, se dnes přesuneme jen o necelý kilometr dál – do oravské vesničky Vyšný Kubín.

Ostrá a Tupá skála

Tato obec v údolí Chočských vrchů a Oravské vrchoviny má přes 500 obyvatel a je rodištěm významných slovenských osobností, jakož i místem nevšední architektury či památek. Ještě než se vydáme na procházku jejími zákoutími, zaujala nás geomorfologická vyvýšenina – dva skalní slepencové útesy napravo od obce. Jedná se o Ostrou a Tupou skálu, jsou přírodním chráněným areálem. Nachází se zde několik menších jeskyní i archeologické naleziště starého hradiště. Na Tupé skále se tyčí vysílač a kousek od něj najdete Památník slovenského cyrilometodějského kříže ekumenické jednoty. Lokalita sice není značená žádnou turistickou značkou, ale přesto je vyhledávaným turistickým cílem, protože poskytuje nádherné pohledy na okolní krajinu – dolní Oravu, Malou Fatru, Chočské vrchy, Západní Tatry atd.

Ostrá a Tupá skála

Vraťme se ale zpět do Vyšného Kubína, jehož dějiny sahají do období tzv. Lužické kultury, která se zabývala převážně zemědělstvím či chovem dobytka. Tuto dávnou atmosféru zde lze pozorovat dodnes. Samotná obec je zmiňovaná již v roce 1325 a podobně jako Leštiny patřila pod Oravské panství, ale v průběhu časů se v její správě střídalo i několik zemanských rodin.

Kubíniovský renesanční zámek

Obec je tvořena zástavbou zemanských a selských domů, jakož i novějšími stavbami. Z památek zmíníme Kubíniovský renesanční zámek, který byl později upraven na klasicistní. K němu patří i rozsáhlý park z první poloviny 17. století, který se nachází na okraji obce u silnice spojující okresní města Dolný Kubín s Ružomberkem. Tato památka je nádhernou ukázkou lidské šikovnosti. Jednopodlažní obdélníková budova s ​​nárožními věžemi, mansardovou střechou a cibulovými baňkami na věžích je balzámem pro oči. Natáčelo se zde i několik filmů, například Náměstí svaté Alžběty či Carský kurýr. V současnosti probíhá komplexní oprava zámku.

památník – Priadka

Hned naproti zámku můžete vidět památník – Priadka, který je věnován matce největšího slovenského básníka Pavla Országha Hviezdoslava. Monument zhotovil Fraňo Štefunko. Zajímavý je také římskokatolický kostel sv. Trojice z 15. století, který obklopuje hřbitov s velkým kamenným pomníkem rodiny zmiňovaného básníka.

Lidový dřevěný dům č. 39

pamětní tabule věnovaná Margitě Figuli   Památník SNP

Další dominantou obce je Arpádovský zámek z 18. století, kde sídlí obecní úřad. V přízemí stavby najdete stálou expozici, která je věnována slavnému básníkovi i dalším buditelům, kteří byli během svého života výrazně spjati s obcí i jejím historickým vývojem. Zapomenout nemůžeme ani na pomník P. O. Hviezdoslava, nejstarší Lidový dřevěný dům č. 39 z roku 1699, který reprezentuje způsob života oravských lidí v minulosti, Památník SNP na rozcestí při vstupu do obce a v neposlední řadě na pamětní tabuli věnovanou spisovatelce Margitě Figuli, která je umístěna na objektu, kde prožila své mládí. Zajímavostí je, že spisovatelka se narodila ve stejném domě, ve kterém se narodil i P. O. Hviezdoslav.

římskokatolický kostel sv. Trojice

Pokud se vám zdá, že jméno Pavla Országha Hviezdoslava zmiňujeme často, máte pravdu! Pro Vyšný Kubín je přece jejím nejvýznamnějším rodákem. Tento největší slovenský básník vytvořil díla, která představují celou epochu ve vývoji slovenské literatury. Přebásnil do slovenštiny i významná světová díla a hlavně se obrátil k slovenskému lidu jako k jádru národa a bojoval proti jeho utlačování. Neméně významnou osobností obce byla i Margita Figuli, která tvořila tzv. lyrizovanou prózu a natrvalo se tak zapsala do slovenské literatury. Samozřejmě toto nebyly jediné skutečné osobnosti vesničky. Rodákem byl i Anton Vojtech Gazda, zakládající člen Bernolákova učeného tovaryšstva, krátký úsek života pobyl ve Vyšném Kubíně i Štefan Krčméry, literární kritik, historik, básník a mnozí další.

vzpomínka na dům, ve kterém se narodil P. O. Hviezdoslav

Pokud byste chtěli zažít atmosféru minulosti uprostřed nádherné přírody se špetkou národní hrdosti, návštěva Vyšného Kubína je pro vás jako stvořená. My vám ji můžeme jen a jen doporučit.

GPS: 49°10'58.1"N 19°18'58.1"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Orava – Leštiny: obec s památkou UNESCO
Publikováno: 24.9.2017
Tentokrát nás toulavé boty zavedly na Oravu, přesněji do okresu Dolný Kubín. Rozhodli jsme se navštívit nějaké krásné vesničky, které jsou výjimečné buď díky památkám, působnosti významných osobností, nebo jsou výchozím bodem pro zajímavou turistiku.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova vesnička
Publikováno: 11.10.2017
Naše cestování po Oravě ukončíme v obci Jasenová, která leží v malé kotlince kousek od Vyšného Kubína. Kromě domovní zástavby nabízí pohled do historie, a to prostřednictvím unikátních památek, které vám v následujících řádcích představíme.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikováno: 25.4.2013
V dnešním článku vás zavedeme do malebné oravské obce Hruštín, která v sobě skrývá jedinečnou architekturu, zajímavé nářečí, množství sportovních atrakcí a v neposlední řadě krásnou okolní přírodu oblasti Středních Beskyd.

SR, Orava – obec Hruštín: lyžovačka na Vasilovské holi
Publikováno: 29.1.2015
Malebnou oravskou vesnici Hruštín, která se nachází v pomyslném středu mezi Námestovem a Dolním Kubínem, určitě není třeba našim věrným čtenářům představovat.

SR: Orava – sedlo Príslop, Vajcôfka a krásné louky
Publikováno: 23.8.2017
Jednoho slunečného dne jsme se rozhodli, že letních veder máme už dost, sbalili jsme si pár věcí a vydali jsme se z Bratislavy na sever země, konkrétně na Oravu. Jelikož nemáme zrovna skvělou fyzičku a nechtěli jsme potkávat davy turistů, vydali jsme se do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na nejvyšší vrch
Publikováno: 12.10.2016
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň i turisticky tím nejvhodnějším. Je třeba sice počítat s brzkým stmíváním, ale na druhou stranu doteky slunce už nejsou tak horké. Proto jsme se rozhodli absolvovat výlet do hor.

SR, Orava: Puchmajerové jezírko – přírodní klenot mezi stromy
Publikováno: 15.5.2014
Naše kroky dnes namíříme do oblasti Horní Oravy, konkrétně k jednomu malému rašelinovému jezírku, které má velký přírodní i kulturní význam.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Orava – malebné vesničky
Navštivte spolu s námi tři oravské vesničky, které se rozprostírají pod úbočím Chočských vrchů. N...

SR, Orava – cesta na nejvyšší vrchol
V dnešní fotogalerii vás zavedeme na nejvyšší vrchol Oravské Magury – Minčol (1 394 m n. m.). Výc...

SR, Orava – Královna regionu
Majestátní Babia hora je právem nazývaná "Královnou Oravy". Leží na slovensko-polské státní hrani...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadem
V pořadí již druhý ročník soutěže podomácku vyrobených traktorů a Off Road aut se uskutečnil prvn...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C