www.infoglobe.cz » Alžírsko, Alžír: Kombinace evropské a islámské architektury

Alžírsko, Alžír: Kombinace evropské a islámské architektury

Publikováno: 28.6.2013
Původní arabský název hlavního města Alžírska znamená Ostrovy, čímž odkazuje na čtyři ostrovy u pobřeží Alžíru, které se později staly součástí pevniny.

Alzir

Jako u mnoha středomořských měst také původ Alžíru se nachází ve starověku, kdy byl jednu dobu součástí fénické říše, tehdejší mořeplavecké velmoci. Poté byl součástí různých říší jako například Římské říše, Osmanská říše, až se přibližně před dvěma stoletími stal francouzskou kolonií. Francie zde, stejně jako v mnoha dalších částech Afriky (Rwanda, Senegal nebo Maroko) zanechala velký kulturní vliv i po tom, co se kolonie odtrhly. U Alžíru se tak stalo konkrétně v roce 1962 po válce s Francií. Ještě dnes Alzirmůžete v místních kavárnách slyšet starší muže, jak vzpomínají na zážitky z francouzsko-alžírské války a na své ukrývání se před francouzskými parašutisty. Nebyl to poslední konflikt, kterým země prošla, v 90. letech proběhla občanská válka, během níž údajně zahynulo okolo 200 tisíc lidí.

V současném Alžíru žije přibližně 10 % obyvatel Alžírska. Hlavní město, které má výhodu bezvětrného přístavu, je zároveň přirozeným tahounem ekonomiky země. Pro město je typické středomořské klima a teploty v létě zde mohou často přesahovat čtyřicetistupňovou hranici.

Z širší architektonické perspektivy je architektura v Alžíru kombinací evropského a islámského stylu. Jedním z nejdůležitějších reprezentantů islámské architektury je Velká mešita, která se nachází nedaleko přístaviště a byla postavena v roce 1097. Její jediný minaret přibyl až na začátku 14. století. Kromě toho se mešita nachází v kasbě, čtvrti, která v severoafrických městech a vesnicích původně sloužila jako pevnost chránící před nájezdníky. Pro místní prominentní rodiny či vůdce, bylo vlastnictví kasby symbolem bohatství. Alžír měl na začátku 19. století, kdy začínala francouzská kolonizace, tři kasby.

Notre Dame d'Afrique

Notre Dame d’Afrique je představitelem evropského dědictví. Tato katolická katedrála byla otevřena v roce 1872 a její architekt, Jean Eugène Fromageau, do ní zakomponoval neo-byzantinské prvky a nechal na ní napsat nápis značného symbolického významu: „Naše Paní Africká, modli se za nás i za muslimy.“ Ke katedrále se můžete dostat pomocí lanovky, která vás vyveze na skálu nacházející se 124 metrů nad mořem.

Pamatnik Mucednikum

Jinou, důležitou, avšak mnohem novější stavbou je Maqam Echahid neboli Památník mučedníkům. Dostaven byl v roce 1982 jakožto symbol nezávislosti Alžírska. Jeho tvar má znázorňovat tři palmové listy navzájem o sebe opřené. Listy mají chránit plamen věčného ohně. U každého listu navíc stojí voják, každý má symbolizovat fázi boje o alžírskou nezávislost.

Djamaa Ketchaoua je památkou, která zaujme na první pohled. Totiž původně se jednalo o mešitu (postavena na začátku 17. století), která byla v polovině 19. století přestavěna Francouzi na katedrálu. Po francouzsko-alžírské válce se z katedrály stala opět mešita. Koneckonců, fotografie hovoří za vše.

Djamaa Ketchaoua    Djamaa Ketchaoua

Text: Maxim Kucer

Foto: Bachounda1, Algor95, Tripiit, Mac9, Poudou99, Mehnimalik, LudovicDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C