www.infoglobe.cz » Alžírsko, Alžír: Kombinace evropské a islámské architektury

Alžírsko, Alžír: Kombinace evropské a islámské architektury

Publikováno: 3.5.2023
Původní arabský název hlavního města Alžírska znamená Ostrovy, čímž odkazuje na čtyři ostrovy u pobřeží Alžíru, které se později staly součástí pevniny.

Jarní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Alžír

Jako u mnoha středomořských měst také původ Alžíru se nachází ve starověku, kdy byl jednu dobu součástí fénické říše, tehdejší mořeplavecké velmoci. Poté byl součástí různých říší jako například Římské říše, Osmanská říše, až se přibližně před dvěma stoletími stal francouzskou kolonií. Francie zde, stejně jako v mnoha dalších částech Afriky (Rwanda, Senegal nebo Maroko) zanechala velký kulturní vliv i po tom, co se kolonie odtrhly. U Alžíru se tak stalo konkrétně v roce 1962 po válce s Francií.

Alžír

Ještě dnes můžete v místních kavárnách slyšet starší muže, jak vzpomínají na zážitky z francouzsko-alžírské války a na své ukrývání se před francouzskými parašutisty. Nebyl to poslední konflikt, kterým země prošla, v 90. letech proběhla občanská válka, během níž údajně zahynulo okolo 200 tisíc lidí. V současném Alžíru žije přibližně 10 % obyvatel Alžírska. Hlavní město, které má výhodu bezvětrného přístavu, je zároveň přirozeným tahounem ekonomiky země. Pro město je typické středomořské klima a teploty v létě zde mohou často přesahovat čtyřicetistupňovou hranici. Z širší architektonické perspektivy je architektura v Alžíru kombinací evropského a islámského stylu. Jedním z nejdůležitějších reprezentantů islámské architektury je Velká mešita, která se nachází nedaleko přístaviště a byla postavena v roce 1097.

Alžír - minaret

Její jediný minaret přibyl až na začátku 14. století. Kromě toho se mešita nachází v kasbě, čtvrti, která v severoafrických městech a vesnicích původně sloužila jako pevnost chránící před nájezdníky. Pro místní prominentní rodiny či vůdce, bylo vlastnictví kasby symbolem bohatství. Alžír měl na začátku 19. století, kdy začínala francouzská kolonizace, tři kasby.

Notre Dame d'Afrique

Notre Dame d’Afrique je představitelem evropského dědictví. Tato katolická katedrála byla otevřena v roce 1872 a její architekt, Jean Eugène Fromageau, do ní zakomponoval neo-byzantinské prvky a nechal na ní napsat nápis značného symbolického významu: „Naše Paní Africká, modli se za nás i za muslimy.“ Ke katedrále se můžete dostat pomocí lanovky, která vás vyveze na skálu nacházející se 124 metrů nad mořem.

Pamatnik mučedníkům

Jinou, důležitou, avšak mnohem novější stavbou je Maqam Echahid neboli Památník mučedníkům. Dostaven byl v roce 1982 jakožto symbol nezávislosti Alžírska. Jeho tvar má znázorňovat tři palmové listy navzájem o sebe opřené. Listy mají chránit plamen věčného ohně. U každého listu navíc stojí voják, každý má symbolizovat fázi boje o alžírskou nezávislost.

Djamaa Ketchaoua

Djamaa Ketchaoua je památkou, která zaujme na první pohled. Totiž původně se jednalo o mešitu (postavena na začátku 17. století), která byla v polovině 19. století přestavěna Francouzi na katedrálu. Po francouzsko-alžírské válce se z katedrály stala opět mešita. Koneckonců, fotografie hovoří za vše.

Djamaa Ketchaoua

GPS: 36°44'36.6"N 3°04'47.7"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Wikipedia.org - Bachounda1, Algor95, Tripiit, Mac9, Poudou99, Mehnimalik, LudovicDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tunisko, Súsa: oddech na africký způsob - VIDEO
Publikováno: 18.9.2022
Na severním pobřeží afrického kontinentu, omývaném středozemním mořem, se rozkládá Tunisko. Jeho nejhustější zalidněnou oblastí je východní pobřeží, které rozkvétá nejen průmyslovými, ale i těmi nejvyhledávanějšími turistickými centry. Jedním z nich je aj letoviště Súsa ( francouzsky Sousse), kam se dnes vydáme.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikováno: 30.7.2022
Maroko je bezpochyby jednou z nejrozmanitějších zemí, a to především díky své velikosti. Ráz krajiny se s ujetými kilometry výrazně mění, a tak se lze v několika dnech v jedné zemi dostat od pobřeží Atlantského oceánu přes pohoří Atlas až do rozsáhlých palmérií, soutěsek a také do pouště.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku I
Publikováno: 2.7.2022
Slunce sotva vystoupí nad horizont a Casablanca je již vzhůru. Červené taxíky křižují ulice lemované moderními budovami. Kolem sebe ucítíte neuvěřitelné množství energie, která se samozřejmě přelije i na vás. V Casablance to prostě žije.

Maroko, Imlil – výstup na Jebel Toubkal
Publikováno: 16.7.2022
Imlil je poměrně malá horská vesnice, která se nachází v západní části pohoří Atlas zhruba ve střední části Maroka. Sama o sobě vlastně není ničím až tak zajímavá, ale i přesto ročně přivítá tisíce návštěvníků. Ptáte se proč? Právě odsud totiž každoročně vyrážejí milovníci vysokohorské turistiky na výstup na nejvyšší horu severní Afriky, Jebel Toubkal.

Maroko, Essaouira – město s francouzským šarmem
Publikováno: 20.8.2022
Pokud si přejete se po hluku a výrazných vůních Marrakéše na chvíli přesunout do klidnější, ale stejně zajímavé oblasti, pobřežní město Essaouira (As-Sawíra) – dříve zvané Mogador – je tou pravou volbou. Toto příjemně situované město se nachází na západním pobřeží Maroka, je tedy omývané Atlantským oceánem a cesta k němu vede skrz nekonečné arganové lány.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku II
Publikováno: 9.7.2022
Než se spolu vydáme poznávat další casablanské památky, představíme vám ještě městskou kulturu.

Maroko, Merzouga – nocování v poušti
Publikováno: 3.9.2022
V souvislosti s Marokem se jistě každému vybaví kromě barevné keramiky, hliněné architektury, tajinů (čti tažinů) a dlouhých mužských hábitů zvaných kaftany také oranžově zbarvená marocká část Sahary. Je to pro tuto zemi prvkem tak typickým, že je až k neuvěření, že se pouštní duny rozkládají pouze na malém procentu jinak rozlehlé země. Největší a zároveň nejznámější dunou je bezpochyby Erg Chebbi.

Maroko, Ouarzazate – filmová studia Atlas
Publikováno: 6.8.2022
Cestování za filmovými kulisami je rok od roku oblíbenější, a tak není divu, že je marocké údolí Ouarzazate vyhledávanou a především levnou destinací, do které se právě filmoví nadšenci z celého světa stahují. Všichni touží na vlastní oči spatřit a osahat si kulisy, které hrály hlavní roli v mnoha seriálech a filmech. V údolí je možné spatřit opravdová natáčecí místa, například historický kasbah Ait Ben Haddou. Především se zde ale nacházejí rozlehlá filmová studia Atlas, postavená na prašných pláních východního úpatí pohoří Atlas.

Tunisko – země bohatá na zážitky i ráj filmařů
Publikováno: 14.1.2021
Tunisko nejsou jen pláže a all inclusive pobyty, nachází se zde nespočet úžasných míst. Pokud přiletíte do Tuniska na pevninu, byla by škoda vynechat výlet do Sahary a moct tak strávit noc v poušti.

Tunisko – severem po stopách historie
Publikováno: 23.1.2021
Tentokrát se vypravíme na sever Tuniska, kde nás přivítá architektura s maurskými prvky, přívětiví obyvatelé a hlavně nekonečně dlouhé pláže. My ale plánujeme Tunisko prozkoumat o trochu více než jen z plážového lehátka.

Tunisko, Sahara – do pouště
Publikováno: 7.1.2021
Kdo si myslí, že je Sahara jen písečná pláň, mýlí se. O tom jsem se na vlastní oči také přesvědčila při její návštěvě v Tunisku. Největší část Sahary je kamenitá, písečná část je ta menší. Je dobré myslet na bezpečnost a využít služeb profesionálního průvodce.


Souvisejicí fotogalerie

Tunisko – starobylá kráska severní Afriky
Dnes vás zavedeme do úchvatné země dotýkající se Středozemního moře. Starobylá historie ztělesněn...

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
23.5.2023
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
20.5.2023
Květnově-červnové číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s elitní slovenskou skialpinistkou Mariannou Jagerčíkovou, pozve vás na Nový hrad - castrum Wywar a budete také poznávat poutnická místa a kalvárie v okolí Žiliny.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 29. 5. 2023
svátek:Maxmilián
dnes:
pondělí 29.5.
11 °C
zítra:
úterý 30.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X