www.infoglobe.cz » Andorra – malá země v srdci velkých hor

Andorra – malá země v srdci velkých hor

Publikováno: 2.9.2019
Pokud se chystáte na výlet do Andorry, připravte se na to, že tato malá, ale kulturně velmi bohatá země není dostupná všemi běžnými dopravními prostředky. V celém knížectví není jediná železniční stanice a běžným letadlem se sem také nedostanete. Zato se zde za zcela běžný způsob přepravy považují lanovky, kterých je v této nepatrné zemi požehnaně. Další dobrou zprávou jsou extrémně nízké ceny benzínu, na který se zde nevztahuje spotřební daň.

Benzín na své cestě budete nepochybně potřebovat, vždyť pokud vůbec chcete přejet státní hranici, je potřeba se vyšplhat do horského průsmyku Envalira, který se nachází v 2,409 m n. m.  Nebezpečných serpentin a prudkých srázů si zde však díky božským výhledům ani nevšimnete, jedná se o širokou cestu, která je pro milovníky aut a motorek jako stvořená.

nedaleko průsmyku Envalira

horská chata   kráva

Andorra má zajímavou a velmi složitou historii, důležité však je, že dnes se jedná o tzv. diarchii, tedy státní zřízení ve kterém jsou hlavou státu dvě osoby. V případě Andorry jsou těmito osobami francouzský prezident a biskup urgelské diecéze (tedy hlava katalánské církve). Zajímavým způsobem se zde tedy nenásilnou formou mísí vlivy jak z Francie, tak ze Španělska. Většina obyvatel země se ovšem považuje za Katalánce, vždyť pouze právě v Andoře je katalánština oficiálním jazykem celého národa. Krom katalánštiny se zde plynně hovoří francouzsky, španělsky a portugalsky, není se tedy čemu divit, že na angličtinu už většině obyvatel nezbývá prostor.

poustevna   kostel

Celá země je živa především z turistického ruchu, během zimních měsíců se sem vydávají obyvatelé sousedních zemí za zimními sporty a také za výhodnými, daňově nezatíženými nákupy. Díky tomu je zdejší překrásná příroda zatěžkána nehezkými hotelovými komplexy a turistickými městečky nasázenými kolem toku řeky Valiry, která protéká celým knížectvím. Na druhou stranu se místní o výše položená místa skvěle starají, a tak není nic jednoduššího, než se zalidněnému hlavnímu městu Andorra la Vella vyhnout a zamířit rovnou do hor. A ty zde opravdu stojí za to.

skalnaté hřebeny hor

Nejvyšším vrcholem země je Coma Pedrosa, nachází se v úctyhodných 2,942 m n. m. Podle místních má tvar pyramidy, a právě díky této hoře si podle legend tento malý stát dokázal udržet svoji relativní samostatnost. Pokud se na ni plánujete vydat, připravte se na poměrně náročný trek, rozhodně vám nedá nic zadarmo.

průjez Andorrou

GPS: (Andorra la Vella) 42°30'22.7"N 1°31'36.0"E

Text a foto: Barbara NovákováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Andorra - horský stát II.
Publikováno: 9.7.2011
V dnešním článku budeme pokračovat v historii Andorry a dozvíte se něco o místních pozoruhodnostech.

Andorra - horský stát III.
Publikováno: 16.7.2011
Poslední díl o Andorře, ve kterém vám představíme Ordino nebo La Massanu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C