www.infoglobe.cz » Belgie: Mons – Evropské hlavní město kultury

Belgie: Mons – Evropské hlavní město kultury

Publikováno: 25.2.2015
V roce 2015 byl udělen titul Evropské hlavní město kultury dvěma městům, a to české Plzni a belgickému Monsu. My dnes navštívíme druhé jmenované město a představíme si ho nejen z hlediska kultury, ale i historie a doporučíme vám pár jeho turistických zajímavostí.

Historie ve zkratce

Belgické město Mons se nachází nedaleko francouzských hranic ve Valonské oblasti v provincii Henegavsko a jeho historie sahá již do období neolitu. Právě od těchto raných dob začalo být jeho území poprvé osídlováno. Postupem času se zde usadili Římané, kteří zde vybudovali vojenský tábor nazvaný Castri Locus. První zmínky o samotném městě, které vzniklo v okolí kláštera, který nechala postavit svatá Valtruda, sahají do 7. století. Již ve 13. století nastává první výrazný rozmach obyvatelstva, a tím pádem i obchodu či stavitelství. Během průmyslové revoluce se město výrazně mění a stává se centrem hornictví, protože se v jeho okolí nacházela bohatá ložiska uhlí. Po první polovině 20. století dochází k útlumu těžby, ale rozvíjí se zde hlavně sklářský a hutní průmysl. Během období první světové války se stává místem, kde došlo poprvé ke střetu britské armády s německou. Od roku 1967 je sídlem Vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě v rámci Severoatlantické aliance – NATO. Dnes toto bezmála stotisícové město žije poklidným životem a nabízí nevšední turistické zážitky, které jsou letos umocněny získáním prestižního titulu.
Náměstí Grand - Place - © Gregory Mathelot
Pokud v nejbližší době navštívíte toto město, ve zvýšené míře budete zažívat nepřeberné množství aktivit, ať už v podobě festivalů, uměleckých instalací přes zajímavé výstavy, divadelní a taneční představení až po módní a gastronomické show. Budete zde moci navštívit neuvěřitelných pět nově otevřených muzeí nebo se projít po zajímavých místech, dokonce tajemných zákoutích.
Náměstí Grand - Place - © Gregory Mathelot Náměstí Grand - Place - © DR

Město osobností

My bychom vám chtěli doporučit návštěvu výstavy o Vincentu van Goghovi, který zde několik let žil a Mons je na to patřičně hrdý. Nebyla to však jediná osobnost, která se s městem spojuje. Tak například město navštívil Victor Hugo jako vůbec první belgické město a popsal ho v dopise své ženě. Svůj trest si v místní věznici odpykával známý francouzský básník Paul Verlaine. Žil zde i Gilles Binchois – burgundský skladatel či zpěvák Salvatore Adamo.
kolegiátní kostel sv. Valtrudy - © C. Carpentier

Jedinečné památky

Mons je sídlem tří univerzit, fotbalového klubu RAEC Mons a krásných památek. Mezi ně zcela určitě patří Náměstí Grand – Place v historickém centru města, kde stojí pozoruhodná budova radnice, kolegiátní kostel sv. Valtrudy a věž (zvonice) Belfry (Beffroi), která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Tato věž byla postavena v 17. století a jedná se o jedinou barokní stavbu v Belgii, která dosahuje výšky 87 metrů. V její horní části je umístěna zvonkohra sestávající ze 49 zvonů. Za návštěvu stojí i místo rodiště skladatele Orlanda di Lassa. Unikátní je i archivní centrum Mundaneum, ve kterém je soustředěn jakýsi předchůdce internetu. Dobře čtete, internetu! Tento předchůdce se skládá z 12 milionů kartiček, na které chtěli belgičtí právníci Paul Otlet a Henri La Fontaine před více než sto lety shromáždit různorodé světové znalosti a zpřístupnit je široké veřejnosti. Jedná se tak o ojedinělý archivní soubor, který byl právem v roce 2013 zařazen do seznamu UNESCO.
věž (zvonice) Belfry - © Icarus Projects

Z novodobých dominant jen nedávno ve městě Mons otevřeli nové konferenční centrum Mons International Congress Xperience, které bude tvořit ústřední bod nové čtvrti, která je budována v souvislosti s udělením titulu Evropského hlavního města kultury 2015. Tato nová stavba má pomyslně spojovat staré historické město s novým a moderním. Na střeše konferenčního centra je terasa, ze které lze obdivovat například historickou věž Belfry v kontrastu s novým železničním nádražím a s přírodní scenérií v okolí řeky La Haine.
konferenční centrum Mons International Congress Xperience - © Libeskind
Kongresové centrum se rozkládá na ploše 12 500 m2 a jeho autorem je Daniel Libeskind. Kromě přednáškových sálů a konferenčních místností se zde nacházejí kanceláře, restaurace a podzemní garáže.

A takto bychom mohli pokračovat ještě velmi dlouho, ale jak se říká – je lepší jednou vidět, než stokrát číst, a proto vám návštěvu tohoto města vřele doporučujeme.

Text: Oskár Mažgút
Foto: mons2015.eu, © při fotografiích
Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Evropské hlavní město kultury 2026
Publikováno: 8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Belgie, Arlon – hlavní město provincie Lucemburk
Publikováno: 10.3.2019
Slyšeli jste už někdy o belgickém Lucembursku? Dnes vás zavedeme do této provincie v Belgii, která se rozprostírá na jihu Valonské oblasti. Původně byla součástí Lucemburského velkovévodství, avšak podepsáním Londýnské dohody z roku 1839 byla připojena k již zmíněné Belgii.

Lucembursko – výlet do země červených skal
Publikováno: 11.2.2018
Jeden z nejbohatších států světa nabízí nádhernou přírodu. Dnes se vydáme do města Esch-sur-Alzette. Od hlavního města Lucemburk je vzdálené necelých 15 kilometrů a je jakousi vstupní branou do země červených skal (Redrock).

Lucembursko – návštěva hlavního města
Publikováno: 4.2.2018
Minulý týden jsme si představili Lucemburské velkovévodství obecně, dnes zavítáme do jeho hlavního města, Lucemburku. V následujících řádcích si řekneme něco o jeho historii, památkách i zajímavostech.

Lucembursko – malá, ale bohatá země
Publikováno: 28.1.2018
Tentokrát navštívíme malý stát v západní části Evropy – Lucembursko. Dnes si tuto bohatou zemi představíme jako celek a později navštívíme i některá malebná místa.

3 sladké dobroty z vánočních trhů v Evropě aneb adventní cestování s vůní palačinek a koblížků
Publikováno: 14.9.2017
Máte nějakou tajnou gurmánskou vášeň, kterou si na vánočních trzích pokaždé s chutí dopřáváte? Říkáte si, že už jste nejspíš ochutnali vše, co vánoční trhy ve velkých evropských městech nabízejí? Že jejich bohatou nabídku regionálních delikates všeho druhu máte dokonale zmapovanou? Třeba ne. Pojďte s námi zaplout do neprobádaných labužnických vod, trochu experimentujte, objevujte nové chutě a vůně a nalaďte se adventně klidně už teď v září.

Belgie: Brusel – nejzajímavější hlavní město Beneluxu
Publikováno: 16.4.2017
Když se řekne Brusel, každý si představí něco jiného. Mnohé však jako první napadne Evropský parlament. To však ani zdaleka není všechno. Je hlavním městem Belgie, ale zároveň je to i největší aglomerace země. Pod Bruselem tedy rozumíme celou oblast, i když samotné město má pouze něco přes sto čtyřicet tisíc obyvatel, celý bruselský region má kolem milionu. Cítíte ten rozdíl?

Belgie: Bruggy – Benátky severu
Publikováno: 9.4.2017
Jedním z pokladů Belgie jsou Bruggy. Nacházejí se na severozápadě země a jsou nejdůležitějším městem západního Vlámska. Ne nadarmo dostaly přívlastek Benátky severu. Ptáte se proč?

Belgie: Antverpy – „hlavní“ město země
Publikováno: 2.4.2017
Z několika známých belgických měst si vás Antverpy získají již v prvních minutách vašeho času. Proč? Uchvátí vás již vlakové nádraží. Jakmile vystoupíte z vlaku, naskytne se vám pohled na interiér nádraží, který můžeme bez váhání považovat za architektonický skvost.

Belgie: Gent – pohádkové město
Publikováno: 26.3.2017
Ze všech belgických měst právě Gent působí nejkrásnějším dojmem. Nachází se na východě Flander, tedy na severu země. Jeho atmosféra vás ihned přenese několik století do minulosti. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o obyčejné město, ale opak je pravdou.

Belgie: Brusel - ráj pro líné cestovatele I.
Publikováno: 12.5.2014
Stojím na dálničním nájezdu, v ruce hrdě držím ceduli s dvojjazyčným nápisem Brusel a nasávám vůni čokolády, která se line z továrny vedle které stojím. Připadám si trochu jako Karlík, žaludek mi jasně dává najevo, že by se mu nějaká strava hodila, a čokoláda je pro mne v daný moment stejně nedosažitelná jako pro malého chlapce z knihy.

Belgie, Brusel – hlavní město Evropy  
Publikováno: 18.12.2013
Dnes budeme pokračovat v poznávání naší krásné Evropy. Své kroky opět nasměrujeme do Belgie. Tentokrát se vydáme do jeho hlavního města, do Bruselu. Turista tu může obdivovat úchvatnou architekturu, zajímavá muzea, nebo ochutnat skvělou kuchyni a nespočet belgických piv.

Belgie: Antverpy – město přívlastků
Publikováno: 20.11.2013
Na našich toulkách zahraničím se dnes vydáme do přístavního města Antverpy, které je druhým největším městem v Belgii a zároveň i druhým největším přístavem Evropy. Podíváme se blíže na dějiny města, kde žil a působil světoznámý malíř Peter Paul Rubens, a také které se stalo centrem světového diamantového průmyslu a obdivuhodné architektury.

Belgie, Brusel: Atomium - jedna z nejpopulárnejších atrakcí města
Publikováno: 25.12.2013
Na prohlídku hlavního města Belgie, Bruselu, je dobré si vyčlenit alespoň několik dní. V minulé části jsme společně navštívili pár nejznámějších památek a dnes naše kroky nasměrujeme přímo k nejpopulárnější atrakci ve městě - k obrovskému Atomiu.

Belgie: Brusel - ráj pro líné cestovatele II.
Publikováno: 26.5.2014
Po cestě „domů“ ještě vyzvedáváme Zuzku, Áni kamarádku, která právě přijela z Francie. Druhý den nás kolem desáté budí slunce na úplně jasné obloze. A vzhledem k tomu, že slunce není nikdy dost, obzvlášť v našich končinách, řádně si ho užíváme celý den na dece v parku zhruba 200 metrů od místa, kde bydlíme. Nejlepší způsob jak poznat cizí země, vřele doporučuji!

Belgie, Bruggy – jedno z nejromantičtějších měst na světě
Publikováno: 27.11.2013
Dnes se společně přesuneme na severozápad Belgie, do historického a správního centra provincie Západní Flandry - města Bruggy, které mnozí cestovatelé označují za nejromantičtější místo na světě.

Belgie, Gent - starobylé město na soutoku Šeldy a Leie
Publikováno: 4.12.2013
Belgie - malý stát ležící v západní Evropě na břehu Severního moře, který proslavila lahodná čokoláda, diamanty, nádherné historické budovy, romantická starobylá města plná života se spletitými tajuplnými uličkami, okouzlující vesničky s krásnými zákoutími, nebo pozoruhodné vodní městské kanály, které jsou pro návštěvníky balzámem na duši, každoročně přiláká množství turistů.


Souvisejicí fotogalerie

Belgie – země čokolády, piva a srdce Evropy
Belgie je nepsaným srdcem Evropy, vždyť zde sídlí ty nejdůležitější instituce Evropské unie. Tato...

Belgie, Gent - město s romantickou atmosférou
Pojďte se spolu s námi alespoň na chvíli přenést do druhého největšího vlámského města Gent, ve k...

Belgie, Brusel - křižovatka kultur
Brusel je nejen hlavním městem Belgie, ale i hlavní multikulturní metropolí Evropské unie, v níž ...

Belgie: Antverpy – Rubensovo město
Druhé největší město Belgie - přístavní město Antverpy leží na pravém břehu řeky Šeldy (Schelde)....

Belgie, Bruggy - město s úchvatnou architekturou
Přeneste se spolu s námi prostřednictvím dnešní fotogalerie do překrásného belgického města Brugg...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
0 °C