www.infoglobe.cz » Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra

Publikováno: 7.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Hutovo Blato a městečka Počitelj se vydáváme po hlavní silnici blíže k Mostaru. Těsně před městem však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podle turistických hnědých cedulí, které nás vedou až do městečka Blagaj. Město bylo roku 1466 dobyto Turky, což se značně promítlo ve zdejší architektuře.

Přímo z Mostaru je možné Blagaj navštívit i příměstskou hromadnou dopravou. Nachází se zde turecké lázně, mešity, islámská škola, čtyři kamenné mosty a klášter. Zároveň zde nalezneme i středověký hrad (Stari Grad), Císařskou mešitu (Careva džamija) a most Kardjoz-bega, který je spolu s mešitou ze 16. století. Blagaj byl značně poškozen bombardováním během druhé světové války, ale v 60. letech se pak dočkal rekonstrukce. Auto necháváme v centru na placeném parkovišti (2 eura) a vydáváme se na zdejší hlavní atrakci. Jedná se o klášter postavený islámským řádem dervišů (tekija) z roku 1520 a pod ním vyvěrající pramen řeky Buny (Vrelo Bune).

poválečné trosky domů na horách v okolí

Blagaj – panoráma, klášter dervišů a pramen řeky Buny

Během krátké procházky k našemu cíli míjíme plno stánků se suvenýry, které nabízejí nejrůznější druhy domácích medů, sirupů, ale třeba i zahradní květiny, sušené bylinky a samozřejmě také klasické turistické suvenýry jako třeba pohledy či ručně vyrobenou bižuterii. Cesta vede přímo podél řeky Buny, pokud nechcete navštívit klášter, je potřeba přejít co nejdříve přes most na druhý břeh a dostat se tak na bezplatnou vyhlídku na pramen. My se však vydáváme směrem ke klášteru. Vstupné činí 2 eura a zahrnuje i areál kolem kláštera.

klášter dervišů – tekija   klášter dervišů a pramen řeky Buny

Klášter dervišů již nemá svůj původní vzhled ze začátku 16. století, protože byl roku 1851 přestavěn. Při prohlídce interiéru jsou návštěvníci vyzváni, aby se zahalili obdobněareál kláštera dervišů – schody k vodě jako všudypřítomní muslimové a sundali si boty, teprve pak jsou vpuštěni dovnitř. Místnosti kláštera jsou v tradičním stylu, stropy jsou dřevěné a podlahy pokryté barevnými koberci. Nacházejí se zde společenské místnosti, koupelny, modlitebny a další. Interiér je pro klasického turistu poměrně chudý, až by se dalo říci, že zde snad kromě vystavených koránů a barevných koberců není moc co obdivovat, nicméně muslimové tento názor rozhodně nesdílejí. Ve zdejší atmosféře je opravdu znát, že má toto místo pro ně obrovský význam. Z balkonu v prvním patře je pak krásný výhled na pramen Buny. Před klášterem (a téměř přímo pod balkonem) jsou pak schody vedoucí přímo až pod hladinu řeky. Na tomto místě dokonce plno návštěvníků vodu Buny ochutnává. Klášter dervišů obsahuje prvky osmanské architektury i středověkého stylu a je považován za národní památku.

klášter dervišů

Opouštíme areál kláštera dervišů a vydáváme se prvním mostem přes řeku Bunu na druhý břeh. Kamenitou cestičkou, která nás vede přes výběžek s výhledem přímo stvořeným pro nádherné panoramatické fotky, se dostáváme až úplně před zdejší nejoblíbenější atrakci. Jedná se o jedinečný přírodní úkaz – pramen krasové řeky Buny, který vyvěrá na povrch po 19 km pod obrovskými vápencovými skalami. Přímo nad pramenem má kolmá stěna výšku 100 m. Proud Buny vyvěrá v síle 43 m3 za sekundu. Teplota řeky má průměrně pouhých 10 °C, avšak i tak její tyrkysově zbarvená voda láká v horkých dnech ke smočení. To zde však bohužel není možné. Buna teče od skal dalších 9 km a pak se vlévá do řeky Neretvy.

řeka Buna

Pokud mají návštěvníci zájem, je zde také možnost se za poplatek dostat na raftu až do jeskyně pramene. Prohlídka je však krátká, průvodce pouze pomocí zavěšeného lana doručkuje na pár chvil do otvoru ve skále a za chvíli je již každý zase zpět. Daleko příjemnější je vychutnat si krásný výhled na terase jedné z mnoha zdejších restaurací a kaváren, jež jsou situovány přímo při hladině řeky Buny.

pramen řeky Buny vyvěrající z pískovcové skály (Vrelo Bune) – návštěvníci na raftu

GPS: 43°15'24.9"N 17°53'47.4"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst
Publikováno: 17.7.2017
V brzkých ranních hodinách vzlétáme z Bratislavy a míříme do přibližně tři čtvrtě hodiny vzdálené Tuzly – města na severu státu Bosna a Hercegovina. Trošku netradičně využíváme toto spojení z důvodu nízké ceny letenek, která se pohybuje pouze okolo 500 Kč za zpáteční cestu. Na bratislavském letišti jen dejte pozor, pasová kontrola probíhá „postaru“ i s elektronickými pasy, proto občas dochází ke značnému zdržení fronty, což vás může stát opravdu cenné minuty potřebné do uzavření gatu.

Bosna a Hercegovina, přírodní park Blidinje a Jablanica – nekončící cesta, krásná příroda a trocha té historie
Publikováno: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážíme v brzkých ranních hodinách po silnici E73 směrem na Sarajevo. Projíždíme mezi nádhernými horskými sceneriemi, až dorazíme do městečka Jablanica. Zde se plánujeme zdržet až později, a proto odbočujeme v pomezí centra vlevo a míříme hlouběji do horských masivů, z nichž některé se tyčí až do výšky přes 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavní město
Publikováno: 21.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Blidinje a městečka Jablanica pokračujeme dále po hlavní silnici E73 směrem na severovýchod – do Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny. Znovu projíždíme úsek nové dálnice, který má hned několik sjezdů na Sarajevo, proto je nutné se neukvapit a opravdu počkat na centrum, jinak by se jednalo o pěknou zajížďku.

Bosna a Hercegovina – vzpomínky na zimní olympijské hry a prohlídka Tuzly
Publikováno: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosně a Hercegovině se blíží ke konci a zbývá bohužel už jen poslední den. Máme v plánu přejet ze Sarajeva do Tuzly, kde se nachází i naše odletové letiště, předtím si však ještě chceme udělat prohlídku města a trochu se osvěžit, protože nás čeká nejteplejší den celé dovolené. Avšak ještě je jedno místo v okolí Sarajeva, které prostě musíme vidět. Jedná se o zbytky bobové a sáňkařské dráhy ze XIV. zimních olympijských her konaných v roce 1984 (tehdy ještě oficiálně v Jugoslávii). Nachází se na pohoří Trebević směrem na jihovýchod od Sarajeva, konkrétně na hoře Jahorina. Během války došlo k obrovskému poškození dráhy a její okolí bylo i značně zaminováno. Nyní trosky dráhy slouží více méně už jen jako turistická atrakce, která sice připomíná olympiádu, ale spíše však hrůzy války.

Bosna a Hercegovina – přírodní park Hutovo Blato a městečko Počitelj
Publikováno: 31.7.2017
Od vodopádů Kravica vyjíždíme směrem na obec Čapljina a dále pak na Stolac. K orientaci nám opět pomáhají hnědé turistické cedule podél silnice, které nás dovádějí prakticky až na místo. Po necelé půlhodině jízdy od vodopádů odbočujeme ještě před obcí Stolac na Karaotok Motel Park. Před tímto hotelem se nachází i kemp, venkovní restaurace s barem a informační centrum, kde zdejší pracovníci opravdu rádi poradí s výlety a snaží se návštěvníkům ve všem vyjít vstříc.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikováno: 24.7.2017
Následující ráno se z Mostaru vydáváme na místo, na které se asi těšíme nejvíc. Nachází se až téměř u chorvatských hranic a jedná se samozřejmě o překrásné vodopády Kravica.


Souvisejicí fotogalerie

Bosna a Hercegovina – evropská exotika
Rok od roku se Bosna stává navštěvovanější destinací. Najdete tu totiž krásnou přírodu, vodopády,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 6. 8. 2020
svátek:Oldřiška
dnes:
čtvrtek 6.8.
27 °C
zítra:
pátek 7.8.
29 °C