www.infoglobe.cz » Bosna a Hercegovina – přírodní park Hutovo Blato a městečko Počitelj

Bosna a Hercegovina – přírodní park Hutovo Blato a městečko Počitelj

Publikováno: 31.7.2017
Od vodopádů Kravica vyjíždíme směrem na obec Čapljina a dále pak na Stolac. K orientaci nám opět pomáhají hnědé turistické cedule podél silnice, které nás dovádějí prakticky až na místo. Po necelé půlhodině jízdy od vodopádů odbočujeme ještě před obcí Stolac na Karaotok Motel Park. Před tímto hotelem se nachází i kemp, venkovní restaurace s barem a informační centrum, kde zdejší pracovníci opravdu rádi poradí s výlety a snaží se návštěvníkům ve všem vyjít vstříc.

Také je tento bod oblíbeným výchozím místem pro cyklovýlety, pro které je přírodní park Hutovo Blato jako stvořený. Hned vedle kempu se nachází krátká naučná stezka s informačními tabulemi ohledně místní flóry a fauny, jelikož živočichů a rostlin v parku žije na 800 druhů. Ale asi největší atrakcí je projížďka v motorové loďce močály. Loď pojme až dvacet lidí a 45minutová plavba stojí dohromady 30 eur. Je tedy nejlepší být ve větší skupině, protože spoléhat, že zde budou ve stejné době na místě další zájemci, se nemusí vyplatit.

mokřady  

naučná stezka Hutovo Blato   motorová loď pro plavbu mokřady

Jelikož máme zrovna tento problém, trochu váháme a chvíli čekáme, jestli se neobjeví další turisté se zájmem o mokřady, ale bohužel dnes všichni dávají přednost výletům na kole. Pak ale přichází zaměstnanec turistického centra a ptá se nás, zda váháme s projížďkou právě kvůli ceně a navrhuje kratší a podstatně levnější variantu. Vydáváme se tedy s ním i dalším průvodcem na blata. Projížďka lodí trvá půl hodiny, což je rozhodně dostačující. Plavba je velmi osvěžující a cestou potkáváme plno žab, nejrůznějších druhů ptáků, a dokonce i pasoucí se krávy. Proplouváme mezi nádhernými lekníny a hustým rákosím až do širšího koryta řeky. Bohužel je plavba bez jakéhokoliv výkladu, ač průvodce hovoří plynně anglicky.

koryto   plavba mokřady – koryto

plavba mokřady – ptactvo  plavba  plavba mokřady

Přírodní park Hutovo Blato byl založen roku 1995 podél levého břehu řeky Neretvy. Zdejší mokřady byly vytvořeny jejím levým přítokem – řekou Krupou. Krupa odvádí vodu z Gornje Blata a jezera Svitavska, je dlouhá 9 km a průměrně hluboká 5 m. Řeka Krupa je poměrně unikátní – teče oběma směry. K tomuto jevu dochází, když je příliš vody v Neretvě, která tlačí tok Krupy opačným směrem. V přírodním parku se nachází na 7411 ha vodní plochy, močálů a půdy. Zdejší kopce dosahují výšky až 430 metrů nad mořem. Hutovo Blato je známé především jako jedna z nejlepších ptačích rezervací Evropy, jelikož se zde nachází až 240 druhů ptáků. Krom ptactva obývá zdejší vody i veliké množství nejrůznějších ryb a obojživelníků. V parku se dají provozovat rozmanité aktivity – již zmíněné a velmi oblíbené cyklovýlety, rybolov, plavby na kánoích, další výlety s průvodcem nebo pozorování a fotosafari. Samotný vstup do parku je však zdarma.

přírodní park Hutovo Blato

vstup do přírodního parku   naučná stezka Hutovo Blato

Po návštěvě přírodního parku se vracíme směrem zpět do obce Čapljina apevnost pokračujeme po hlavní silnici na Mostar. Hned za Čapljinou je náš další dnešní cíl – historické město Počitelj, jež je součástí světového dědictví UNESCO. Rozkládá se přibližně 30 km jižním směrem od Mostaru. Leží na levém břehu řeky Neretvy, což vytváří nádhernou scenerii. Vznik města se datuje již k roku pevnost1382–1383, kdy zde bosenský král Tvrtko I. nechal vybudovat pevnost, ze které by se dohlíželo na strategickou cestu podél toku řeky Neretvy. Prvně je však město písemně zmíněno až roku 1444. Od roku 1471 se město dostává pod osmanskou nadvládu, což má zásadní vliv na jeho architekturu, která se krásně vyjímá mezi granátovými jabloněmi a láká sem turisty.

K návštěvě se zde nabízí hned několik pamětihodností. Nacházejí se zde bývalé turecké lázně či muslimská škola ze 17. století. Nad školou se tyčí mešita Šišmana Ibrahima-paši (nebo také Hadži-Alija), která byla roku 1993 válkou prakticky zničena, ale ihned po jejím skončení opět opravena. Počiteljská středověká pevnost je dnes již opuštěná, avšak lze ji navštívit a stále působí velmi majestátním dojmem. Před pevností se pak ještě nachází hodinová věž z přelomu 17. a 18. století.

GPS: (přírodní park) 43°03'38.7"N 17°47'06.9"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst
Publikováno: 17.7.2017
V brzkých ranních hodinách vzlétáme z Bratislavy a míříme do přibližně tři čtvrtě hodiny vzdálené Tuzly – města na severu státu Bosna a Hercegovina. Trošku netradičně využíváme toto spojení z důvodu nízké ceny letenek, která se pohybuje pouze okolo 500 Kč za zpáteční cestu. Na bratislavském letišti jen dejte pozor, pasová kontrola probíhá „postaru“ i s elektronickými pasy, proto občas dochází ke značnému zdržení fronty, což vás může stát opravdu cenné minuty potřebné do uzavření gatu.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikováno: 7.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Hutovo Blato a městečka Počitelj se vydáváme po hlavní silnici blíže k Mostaru. Těsně před městem však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podle turistických hnědých cedulí, které nás vedou až do městečka Blagaj. Město bylo roku 1466 dobyto Turky, což se značně promítlo ve zdejší architektuře.

Bosna a Hercegovina, přírodní park Blidinje a Jablanica – nekončící cesta, krásná příroda a trocha té historie
Publikováno: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážíme v brzkých ranních hodinách po silnici E73 směrem na Sarajevo. Projíždíme mezi nádhernými horskými sceneriemi, až dorazíme do městečka Jablanica. Zde se plánujeme zdržet až později, a proto odbočujeme v pomezí centra vlevo a míříme hlouběji do horských masivů, z nichž některé se tyčí až do výšky přes 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavní město
Publikováno: 21.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Blidinje a městečka Jablanica pokračujeme dále po hlavní silnici E73 směrem na severovýchod – do Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny. Znovu projíždíme úsek nové dálnice, který má hned několik sjezdů na Sarajevo, proto je nutné se neukvapit a opravdu počkat na centrum, jinak by se jednalo o pěknou zajížďku.

Bosna a Hercegovina – vzpomínky na zimní olympijské hry a prohlídka Tuzly
Publikováno: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosně a Hercegovině se blíží ke konci a zbývá bohužel už jen poslední den. Máme v plánu přejet ze Sarajeva do Tuzly, kde se nachází i naše odletové letiště, předtím si však ještě chceme udělat prohlídku města a trochu se osvěžit, protože nás čeká nejteplejší den celé dovolené. Avšak ještě je jedno místo v okolí Sarajeva, které prostě musíme vidět. Jedná se o zbytky bobové a sáňkařské dráhy ze XIV. zimních olympijských her konaných v roce 1984 (tehdy ještě oficiálně v Jugoslávii). Nachází se na pohoří Trebević směrem na jihovýchod od Sarajeva, konkrétně na hoře Jahorina. Během války došlo k obrovskému poškození dráhy a její okolí bylo i značně zaminováno. Nyní trosky dráhy slouží více méně už jen jako turistická atrakce, která sice připomíná olympiádu, ale spíše však hrůzy války.

Zápis lipicánu do seznamu UNESCO
Publikováno: 6.4.2020
V těchto dnech byla předána společná nominace tradice spojené s chovem koní plemene lipicán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. To by mělo být i ochranou jednoho z nejstarších kulturních plemen koní chovaných v Evropě.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikováno: 24.7.2017
Následující ráno se z Mostaru vydáváme na místo, na které se asi těšíme nejvíc. Nachází se až téměř u chorvatských hranic a jedná se samozřejmě o překrásné vodopády Kravica.


Souvisejicí fotogalerie

Bosna a Hercegovina – evropská exotika
Rok od roku se Bosna stává navštěvovanější destinací. Najdete tu totiž krásnou přírodu, vodopády,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 8. 2020
svátek:Alena
dnes:
čtvrtek 13.8.
30 °C
zítra:
pátek 14.8.
22 °C