www.infoglobe.cz » ČR, Kolín - Pozvánka do královského města  

ČR, Kolín - Pozvánka do královského města

Publikováno: 14.5.2015
Kolín není pouze průmyslovým centrem, ale také místem s bohatou minulostí a cennými památkami. Místem, kde si na své přijdou milovníci kultury i příznivci turistiky a sportovního vyžití, malí i velcí.

náměstí v Kolíně

Ačkoliv se Kolín nachází na trase mezi tradičními turistickými atrakcemi, jako jsou Praha či Kutná Hora, rozhodně vám má co nabídnout a zastávky zde v žádném případě nebudete litovat. Pádným důvodem k návštěvě Kolína je pro každého milovníka historie ojedinělé dílo Petra Parléře, kterým je chrám svatého Bartoloměje. Tuto gotickou perlu si krásně prohlédnete ze Zahrádky pod věží, která je přístupná od jara do podzimu z Kouřimské ulice.

chrám sv. Bartoloměje kostnice u chrámu sv. Bartoloměje Mariánský sloup

náměstí

Také navštivte starý židovský hřbitov, který na vás dýchne staletou historií a nezapomeňte ani na zrekonstruovanou synagogu upomínající na druhou nejpočetnější židovskou obec v českých zemích. V synagoze se konají výstavy a koncerty. Kolín se dále chlubí výstavní novorenesanční radnicí, jejíž obřadní síň zdobí triptych Václava Radimského nesmírné umělecké hodnoty. Taková svatba na kolínské radnici má tedy opravdu krásnou kulisu.

židovský hřbitovsynagoga - východní průčelí

ghetto - Karoliny Světlé čp. 140

První písemná zmínka o Kolínu se objevuje v roce 1261, v době, kdy bylo na příkaz krále Přemysla Otakara II. vybudováno městské opevnění z dvojitého pásu kamenných hradeb. Historické jádro Kolína, jež si zachovalo původní středověký půdorys, bylo rokuparní lokomotiva 1989 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Na Karlově náměstí se nacházejí barokní domy, novorenesanční radnice, morový sloup a kašna. R. 1845 projel Kolínem první vlak tažený parní lokomotivou, v dalších desetiletích vznikla celá řada průmyslových závodů a o Kolínu té doby se hovoří jako o českém Manchesteru. Dnešní Kolín je významným průmyslovým centrem a dopravním uzlem. Skladba průmyslové výroby se sice částečně obměnila, nadále však dominantními odvětvími zůstávají průmysl chemický, strojírenský, automobilový a polygrafický.

Kolín jako moderní město poskytuje služby ve všech oblastech – ať už je to kino s nejmodernější digitální technologií, divadlo nabízející představení vyhlášených republikových souborů, skvěle spravované Regionální muzeum nebo nová Galerie města Kolína. Letos v červnu se mohou občané i návštěvníci těšit na novou atrakci na Pražském předměstí, a sice na rozhlednu v podobě zrekonstruované vodárny.

Masarykův mostPodskalský mlýn

Tradiční odpočinkovou zónou je lesopark Borky, kde se nachází nejen řada sportovišť, ale také naučná stezka, která zájemce provede lesní krajinou podél řeky Labe. Dalším místem pro relax v přírodě je Kmochův ostrov s revitalizovaným amfiteátrem, kde se konají koncerty pod širým nebem. V létě je od ostrova možné podniknout plavbu na zapůjčených městských šlapadlech. V centru se nachází park Komenského s lavičkami a příjemným výhledem na chrám sv. Bartoloměje. Několik možností sportovního vyžití nabízí aquapark Vodní svět. Kromě krytých bazénů, letní plovárny a tenisových kurtů je zde k dispozici i víceúčelová plocha, která slouží v létě jako dopravní hřiště, v zimě jako bruslařský stadion. Pro děti tedy není nad motokárové odpoledne na kolínském dopravním hřišti. Ať už chcete relaxovat nebo aktivně strávit čas, určitě si najděte chvilku pro návštěvu některé z příjemných kolínských hospůdek či kaváren.

město z lávky

Pokud chcete zažít pořádný dechovkový nářez, přijeďte do Kolína v polovině června,Zálabská skála kdy se na počest Františka Kmocha koná mezinárodní festival dechové hudby Kmochův Kolín.

Kolín proslavil nejen muzikant František Kmoch, ale celá řada významných osobností, které zde žily nebo alespoň nějaký čas pobývaly. Jmenujme „největšího z pierotů“ mima Jeana Gasparda Deburaua, vedutistu Vincence Morstadta, spisovatele Josefa Svatopluka Machara a básníka Karla Legera, básníka a literárního vědce Otakara Fischera, malíře Václava Radimského a Rudolfa Kremličku, fotografy Josefa Sudka a Jaromíra Funkeho, malíře Rudolfa Mazucha a Zdenka Rykra, básníka a katolického kněze Jana Anastáze Opaska.

A nyní malá perlička na závěr. Příměstská část Sendražice nabízí v letních měsících jedinečný zážitek, tzv. Kolínskou řepařskou drážku. Jedná se o obnovenou část úzkokolejné železnice, jež kdysi přepravovala cukrovou řepu, nyní však vozí malé i velké návštěvníky rekonstruovanými vagony taženými parní nebo dieselovou lokomotivou.

parní lokomotiva

Město Kolín má určitě co nabídnout milovníkům historie, rodinám s dětmi i sportovně založeným lidem. Zkrátka – je tu pro každého něco, přijeďte se přesvědčit!


Městské informační centrum

Na Hradbách 157, 280 02 Kolín I.
Tel.: +420 321 712 021, +420 774 138 197
Email: mic@mukolin.cz
www.infocentrum-kolin.cz

 

Město Kolín

Karlovo nám. 78, 280 12 Kolín I.

Tel.: +420 321 748 111

Email: podatelna@mukolin.cz

www.mukolin.czDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

ČR, Kutná Hora: skvost středních Čech – VIDEO
Publikováno: 13.11.2018
Jen něco přes hodinu jízdy z Prahy směrem na východ najdete nádherné město Kutná Hora, jehož centrum je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nechte se v našem článku navnadit k ideálnímu jednodennímu výletu.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svatovítské katedrály – VIDEO
Publikováno: 20.11.2018
V Česku najdete jen málo katedrál, které mohou svou krásou konkurovat té pražské. Gotický chrám svaté Barbory je jedním z nich, okolnosti vzniku jsou navíc naprosto unikátní. Pojďme se do katedrály nyní ve videu i na fotkách společně podívat.

Nová Ves u Kolína: otevření Bedřichovy vyhlídky
Publikováno: 12.1.2019
Na Kolínsku byla na přelomu roku slavnostně otevřena nová rozhledna s názvem Bedřichova vyhlídka. Umístěna je na vrcholu Bedřichova (279 m n. m.) jihozápadně od obce Nová Ves I.

Město Kolín
Publikováno: 23.4.2008
Kolín je městem s bohatou historií. Přečtěte si o tom, jak se město rozvíjelo a co se s ním dělo.

ČR: Libodřice u Kolína - Bauerova vila
Publikováno: 24.8.2013
Mnohdy najezdíme a nalétáme za zajímavými historickými památkami mnoho kilometrů a někdy se stane, že objevíme historický skvost přímo za humny.


Souvisejicí videa

ČR, Kutná Hora: opomíjený skvost středních Čech
Dnes se podíváme do Kutné Hory, jejíž centrum je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Ob...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 18. 6. 2019
svátek:Milan