www.infoglobe.cz » Indie – expedice Tygr: sledujeme mláďata

Indie – expedice Tygr: sledujeme mláďata

Publikováno: 6.4.2019
Tentokrát navštívíme zónu číslo 6. Nafees dopoledne zjistil, že je velká šance sledovat samici T8 Ladli a její koťata. Tedy už jsou to dorostenci... Máma nejspíš skolila sambara, a tak mají hostinu. I když kdo ví, tito dorostenci jsou schopni si potravu ulovit už samostatně a jsou to pěkní jedlíci. Tygr dokáže během jednoho dne spořádat i 30 kg masa.

na safari

Šelmy se drží u vody. Hostina je to vážně úchvatná. Jídla je dost, takže vyjde na každého, v konzumaci se střídají, občas jeden z nich drobet zavrčí, to když má pocit, že ten druhý chce ochutnat právě to sousto, které si vybral. Když jsem se na expedici připravovala, snažila jsem se hodně studovat, a tak třeba vím, že tygři jsou zdatní plavci a někteří jedinci si poradí i s krokodýlem. Za celý pobyt jsem však nebyla svědkem lovu.

na safari

Je zvláštní, jak blízko šelmám se pohybuje jejich potrava. Sambaři, axisové a další zvířata jsou nedaleko. Také mají žízeň, a tak se potřebují dostat k vodě. Nejspíš mají velmi dobře vyvinutý instinkt, aby vyhodnotili, že tenhle tygr je nažraný, unavený a že žádné nebezpečí od něj nehrozí, nebo naopak, pozor, tenhle je nebezpečný, mějme se na pozoru. Sama jsem slyšela, jak vydávají takový zvláštní zvuk, kterým varují okolí.

na safari

Dlouhou dobu se nic zvláštního neděje, stravy mají dostatek. Až později odpoledne se jeden dorostenec rozhodne, že prozkoumá, co se skrývá za vrškem, který je všude okolo. Tůňka je v takové prohlubni, z které ti okolní jeleni nejsou vidět. Jeden kluk se vydává na průzkum. Je to vtipné, je celý schovaný ve stráni a jen natahuje nos, aby ucítil, co dalšího je tu k snědku a oni ho nevidí. Nakonec si lov přeci jen rozmyslí, vystoupá nahoru a lehne si naproti nám. Nastal čas siesty.

na safari

Vracíme se do hotelu. Následuje klasika, večeře, záloha dat a pivo. Nejdůležitější je pořádný odpočinek, zítra nás čeká další dobrodružství.

Je to vždycky jen mžik, jen co usnu, už zase zvoní budík. Tentokrát si prohlédneme sekci číslo 3. Co se týká prostředí, je vážně nejkrásnější. Právě zde jsou úžasná jezera Padam Talao a Raj Bagh Talao, mezi nimiž se rozprostírají ruiny paláce Raj Bagh. Už samotný vjezd do zóny je tajemný. Těsně před jednou branou projíždíte obrovským banyánem, jehož vzdušné kořeny jsou samy o sobě kouzelným přírodním tunelem do ráje divočiny.

brána

Naši průvodci jsou velmi pozorní. Teprve se rozednívá, ještě jsem se nestačila pořádně rozhlédnout a už stavíme. Nejdříve zaregistruji opice, které pobíhají blízko džípu a doslova hulákají. Mě vážně nenapadlo, proč to dělají, ale Nafees se pečlivě rozhlíží, až zacílí. Ukazuje rovně na kopec před námi, nic zvláštního nevidím, ale fotím tím směrem. Až pak zjišťuji, že je před námi levhart. Tato zvířata jsou velmi plachá a je velké štěstí, že jsme ho byť jen zahlédli. 

na safari

Dnes ráno nikam nespěcháme. Projíždíme malebnou krajinou, pozoruji všechna zvířata kolem nás. Na chvíli sjedeme k i paláci Raj Bagh, ke kterému se budeme během našeho pobytu ještě často vracet. Zóna 3 je teritoriem nádherné tygřice Arrowhead, která nedávno přišla o mladé. 

na safari

Jak to vlastně tygři mají s rozmnožováním? Samice dosahují pohlavní dospělosti dříve než samci, již mezi 3 a 4 rokem. Kluci musejí počkat zhruba o rok déle. Aby nebylo pochyb, že je připravena, označuje tygřice své území močí se specifickým zápachem a navíc hlasitě přivolává potenciální nápadníky. Podobně jako lvi, i tygři mají velkou výdrž při milostných hrátkách a páří se i padesátkrát denně. Samice je březí zhruba 100 dnů a nejčastěji mívá 2–4 mláďata. Jejich úmrtnost je však velice vysoká, dosahuje až 60 %, nejnebezpečnější jsou pro ně cizí dospělí samci. Koťata zabíjejí jen proto, aby tygřice znovu zabřezla právě s nimi a oni získali své potomky. Mláďata se zhruba dva měsíce živí výhradně mlékem, asi okolo půl roku zkoušejí lovit některé opeřence nebo menší kolouchy. Někdy okolo roku a půl již loví samostatně. Většinou jsou mláďata s matkou do 2 let. Když se jedná o samice, mohou ještě zůstat v matčině teritoriu. Samci však musejí pryč.

na safari

GPS: 26°01'38.9"N 76°27'24.9"E

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indie – expedice Tygr: poslední safari
Publikováno: 11.5.2019
Odpolední safari je zhruba ve své polovině. Možná už jsem zmínila, co všechno nyní vím, že bych mohla nafotit líp, z jiných úhlů, z jiných pohledů. Až vlastně na místě mi dochází, že vlastně nikdy nemůžete vědět, jestli tygra opravdu uvidíte. Vždy záleží na profesionální práci řidiče a průvodce a velké dávce štěstí!

Indie – expedice Tygr: u loveckého paláce
Publikováno: 4.5.2019
Dnes dopoledne ještě jednou zkoušíme zónu 4 s mláďaty, ale tentokrát tak úspěšní nejsme. Koťata zde nejsou, vidíme jen jednoho tygra v dálce na stráni. Samozřejmě návštěva tohoto parku není jen o tygrech, vidíme i spoustu jiných exotických tvorů, dnes například ledňáčky a místní veverky.

Indie – expedice Tygr: zóna 4
Publikováno: 27.4.2019
Vzhledem k úspěšnému dopolednímu sledování mláďat i odpoledne volíme zónu 4. Když dojedeme na místo, koťata můžeme tušit v houští. Sem tam se některé zvedne a kousek popojde. Vůbec nechápu, jak náš průvodce dokáže předvídat, co ty divoké kočky udělají v následujícím okamžiku.

Indie – expedice Tygr: ze zóny do zóny
Publikováno: 13.4.2019
Dnes se vrátíme do nejhezčí zóny, k jezerům Talao. Je okolo šesté hodiny ranní, celkem pomalu projíždíme parkem, když najednou rychle brzdíme. Neskutečné, přímo před námi po silnici kráčí královna vyprahlých jezer, tygřice Arrowhead.

Indie – expedice Tygr: cesta a uvítání
Publikováno: 9.3.2019
Asi bych měla jít spát, když musím už ve 3.30 vstávat, ale co s tím, když nejsem unavená. Vše už je sbaleno, jen ještě přemýšlím, zda vzít pláštěnku, nebo ne, když hlásí slunečno 44 °C. Nakonec jsem ji z kufru vyndala. Vám ale doporučuji si ji vzít, je praktická, když vás přepadne průtrž mračen.

Indie – expedice Tygr: cesta na safari
Publikováno: 16.3.2019
Jídlo se tu podává jako bufet. Asi nejvíce mi z místní kuchyně chutnají placky čapátí nebo naan, ty bych mohla jíst bez omezení. A také mám ráda jehněčí maso, které zde připravují opravdu velmi dobře. Velkým lákadlem jsou různé dezerty, jsou hodně dobré, ale také hodně sladké, no prostě kalorická bomba. Raději si dám exotické ovoce.

Indie – expedice Tygr: další safari
Publikováno: 30.3.2019
Budíček ve 4.45 h, a to je vážně nejpozdější možný čas. Krátce po páté totiž už odcházíme na recepci. Snídaně nyní nehrozí, já bych stejně do sebe tak brzo nic nedostala. Můžete si však dát čaj, kávu anebo masalu.

Indie - země tisíců bohů I.
Publikováno: 1.1.2011
Indie je kolébkou indoevropské civilizace a dlouho byla zemí, jejíž bohatství chtěla využít nejedna rozpínající se říše. Dnes je největší světovou demokracií a v nejbližší budoucnosti se stane zásadním hráčem na poli globální politiky. Jaká však je uvnitř? Jakými krásami na vás zapůsobí? To se dočtete v našem nové seriálu.

Indie - země tisíců bohů II.
Publikováno: 23.3.2011
V pokračování o této největší miliardové demokracii světa se zaměříme na severní část.

Indie - země tísiců bohů III.
Publikováno: 30.3.2011
Ve třetím pokračování poputujem dále severem Indie, přičemž tentokrát se dozvíte více o slavném prastarém městě Agra a dalších.

Indie - země tisíců bohů IV.
Publikováno: 6.4.2011
V dnešním díle seriálu o druhé nejlidnatější zemi světa a největší světové demokracii si přečtete o její západní části.

Indie - země tisíců bohů V.
Publikováno: 13.4.2011
Dnes opět zůstaneme v západní Indii. Dozvíte se o státě Goa.

Indie - země tisíců bohů VI.
Publikováno: 20.4.2011
Dnes se vypravíme do jižní Indie, do měst jako Čennaj nebo Bengalúru...

Indie - země tisíců bohů VII.
Publikováno: 27.4.2011
V posledním díle o indickém subkontinentu se dočtete o jeho východní části.

Indie: Mé představy o "Incredible India" I.
Publikováno: 1.7.2013
Než jsem letěla do Indie, měla jsem jen mlhavé představy o tom, co mě čeká. Svou Indii jsem si malovala jako z Bollywoodského filmu. Líbila se mi krásná barevná sárí, cinkající náramky, velké náušnice, a hlavně písničky z Bollywoodských filmů.

Indie: Mé představy o "Incredible India" II.
Publikováno: 8.7.2013
Co nejvíce sužuje duši člověka jsou všudypřítomní žebrající lidé a hlavně děti, které jsou špinavé a mnohé z nich jsou nemocné a záměrně znetvořené. Běhají za vámi, prosí, ukazují, že mají hlad...

Indie: Mé představy o "Incredible India" III.
Publikováno: 15.7.2013
Silvestra a Nový rok jsme pojali zcela netradičně na velbloudu v poušti Thár v Rádžastánu, v blízkosti hranice s Pákistánem. Za zvuků bubínků jsme tancovali kolem ohně s ostatními turisty z celého světa, jedli indické pokrmy s chutí kari, chili a písku.

Indie, Kóčin – hlavní město koření
Publikováno: 17.4.2015
Kóčin je patrně nejdůležitějším přístavem v jihozápadní Indii. Po mnohá staletí byl centrem indického obchodu s kořením, které bylo od starověku známé Řekům, Římanům, Židům, Syřanům, Arabům a Číňanům.

Indie, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikováno: 24.4.2015
Indický subkontinent nabízí mnoho míst k prozkoumávání. To je i důvodem, proč i dnes na něm zůstaneme a podíváme se do dalšího významného města.

Indie – expedice Tygr: na safari
Publikováno: 23.3.2019
Přírodní rezervace je obrovská, rozprostírá se na ploše více než 392 kilometrů čtverečních, veřejnosti je přístupná jen část, která je rozdělena do několika sekcí. Při objednávání safari musíte specifikovat, kterou zónu hodláte navštívit. Přejíždění z jedné zóny do druhé je zakázáno, výjimku tvoří pouze celodenní safari. Cena za něj je však obrovská.

Indie, Ahmadábád – Manchester východu
Publikováno: 1.5.2015
V severozápadním cípu Indie se rozkládá stát o velikosti dvou a půl Českých republik a šestinásobkem její populace – Gudžarát. V tomto státě se před nějakými šesti tisíci lety zrodila civilizace podél řeky Indu.


Souvisejicí fotogalerie

Indie III.
Třetí fotogalerie z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himálajská panoramata z indicko-...

Indie II.
V další fotogalerii z Indie si můžete prohlédnout monumentální stavbu Tádž Mahal a dále fotografi...

Indie I.
Fotografie některých historických památek v Dilí, místního muzea železnice, života lidí v rušných...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2021
Nejstarší festival komorní hudby ve střední Evropě začíná ve čtvrtek 1. července koncertem Slovenského komorního orchestru v Kursalonu. Následně během letních prázdnin přinese akce osm výjimečných představení.
22.6.2021
Přibližně 30 minut jízdy autem od Bratislavy na vás čeká top lokalita, která zaujme bohatou historií, majestátní architekturou, přírodními prvky i atraktivní nabídkou aktivit.
19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 25. 6. 2021
svátek:Ivan
dnes:
pátek 25.6.
19 °C
zítra:
sobota 26.6.
21 °C