www.infoglobe.cz » Itálie, Panarea a Stromboli: Sopečná erupce na vlastní oči!

Itálie, Panarea a Stromboli: Sopečná erupce na vlastní oči!

Publikováno: 19.4.2021
Už plánujete dovolenou a nechcete se jen válet na pláži? Co takhle trocha dobrodružství na sopečných ostrovech? Panarea a Stromboli patří ještě s dalšími ostrovy pod Liparské ostrovy. Jsou známé také pod názvem Eolské ostrovy a leží v Tyrhénském moři. Nachází se u severního pobřeží Sicílie v aktivním vulkanickém pásmu mezi Vesuvem a Etnou. Jedná se vlastně o vrcholky sopek vyčnívající nad hladinu moře. Jsou součástí italské provincie Messina, která patří k autonomní oblasti Sicílie.

Panarea je se svou rozlohou 3,2 km² nejmenším z Liparských ostrovů. Ostrůvek tím ale nijak nestrádá. Panareu charakterizuje tyrkysově modrá zátoka Cala Junco. Na tuto zátoku obvykle k večeru připlouvají luxusní jachty. Nad Cala Junco, na mysu Capo Milazzese, se tyčí pozůstatky historické vesnice z doby bronzové. Krajinu dotváří i divoce rozeklané pobřeží na západní straně, jehož vrcholky poskytují daleké výhledy do okolí. Pro ostrov Panarea jsou typické malebné křivolaké uličky, které lemují bílé domky s modrými dveřmi a okenicemi, tonoucí v záplavách dokonalých pestrých květů. Díky těmto znakům se ostrov hodně podobá řeckému Santorini.

malebné uličky, které zdobí krásné květiny  uličky a typické bílé domečky  nádherné výhledy na moře z ostrovů

bílé domečky připomínající řecké Santorini

Dalším nedalekým italským ostrůvkem je Stromboli. Je tvořen stejnojmenným stratovulkánem, který patří mezi nejaktivnější sopky na světě. Tento ostrov je oproti předešlému o něco větší, jeho rozloha je 12,2 km². Pod mořskou hladinou se nachází základna sopky, která je 2 400 m hluboko. Nejvyšší bod ostrova je ve výšce 926 m. Vancori, druhý nejvyšší vrchol, se nachází v nadmořské výšce 924 m. V celém Liparském souostroví je sopka Stromboli nejmladší (cca 40 000 let), ale také nejaktivnější.

pohled z lodi na sopečné ostrovy

Tento stratovulkán, tzv. navrstvenou sopku, která má poměrně štíhlý kužel s vrcholovým kráterem, máte možnost spatřit v její aktivní činnosti právě třeba při plavbě na lodi kolem ostrova. Každých cca 20 minut se opakují erupce kráteru a za dobré viditelnosti jsou zejména v noci vidět z dalekého okolí. Je opravdu velký zážitek vidět něco takového na vlastní oči! Zajímavostí je, že sopečná erupce v létě 2003 rozšířila průměr vrcholového kráteru z původních 35 m na dnešních 125 m. Ale nemějte obavy, žhavá láva je vymršťována vzhůru a obvykle padá ihned zpět do kráteru a takto pořád dokola. Nezpůsobuje tak příliš velké škody a za dobu své existence nezničila ani jednu místní osadu.

kráter

Nečekejte zde velké hotelové komplexy ani rozlehlé pláže. Pobřeží je členité, plné strmých útesů. Jsou zde také místa vhodná k potápění. Mezi jednotlivými ostrovy a pevninou jezdí trajekty či křídlové čluny. V sezoně tu bývá dost turistů, květen, červen a září jsou ale pro návštěvu asi nejlepší. Kombinace krásného počasí a málo lidí je podle nás totiž nejlepší.

západ slunce, v dáli ostrov Stromboli   ostrůvky v Tyrhénském moři

GPS: 38°47'31.8"N 15°12'05.2"E

Text: Vendula Hrabinová

Foto: Vendula Hrabinová, Wikimedia Commons: Petr VykoukalDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Cefalu – vzhůru na sever Sicílie
Publikováno: 16.3.2018
Cefalu se nachází v nádherné lokalitě na severním pobřeží Sicílie. Ve městě, které zdobí malý a útulný rybářský přístav, žije okolo 14 tis. lidí. V jeho historickém centru si můžete projít úzké uličky, jež skrývají např. normanskou katedrálu. Kousek od historického centra naleznete také písčitou pláž.

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Itálie, Sicílie – Palermo, metropole s nádechem Orientu
Publikováno: 20.5.2017
Hlavní město autonomní oblasti Sicílie a páté největší město v Itálii – Palermo – leží na severním pobřeží ostrova. Prohlídka jistě nadchne všechny milovníky historie, architektury a dobrého jídla. Bylo založeno v 8. století př. n. l. a díky své strategické poloze se stalo důležitým obchodním a politickým centrem. Město bylo několik set let pod nadvládou Arabů. Vliv arabské kultury je tu patrný dodnes, a to nejen v architektuře, ale třeba i v tradiční sicilské kuchyni.

Itálie, Sicílie – San Vito Lo Capo a Scala dei Turchi
Publikováno: 16.1.2021
San Vito Lo Capo leží na úzkém výběžku severozápadní části ostrova. A pro mnoho lidi splňuje veškeré podmínky pro skvělý den. Nachází se asi 55 km od Palerma a sousedí s přírodní rezervací Zingaro. Toto místo vám nabídne krásné pláže s bílým pískem, křišťálově čistou vodou a nádherný výhled na pohoří Monte Monaco.

Itálie, Sicílie – Trapani: starověký rybářský přístav
Publikováno: 3.8.2018
Z kontinentální Itálie se vydáme na Sicílii, živý a hlučný ostrov, kde na trzích uslyšíte prodavače, jak vykřikují, že jejich rajčata jsou ta nejlepší a na ulicích uslyšíte, jak se místní hlasitě baví o všem možném. I když byste měli nějaké základy italštiny, je možné, že místní často nepochopíte, protože na Sicílii se mluví vlastním dialektem.

Itálie, Sicílie – výstup na Monte Cofano
Publikováno: 4.1.2021
Po prvním stráveném dni na Sicílii jsme se rozhodli, že vyměníme procházky městem za celodenní výstup na kopec s výhledem. Jelikož jsme se pohybovali v blízkosti Monte Cofano, které se nachází v rezervaci Riserva Naturale Orientata Monte Cofano, měli jsme celkem jasno.

Itálie, Sicílie: Erice – na bájné hoře Eryx
Publikováno: 28.12.2020
Siicílie je největší středomořský ostrov, svou rozlohou 25 426 km² zabírá 8,4 % rozlohy Itálie. Je asi 3× menší než Česká republika. Cesta sem je velice snadná. Snad každá druhá letecká společnost sem létá.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Sicílie – středomořská kráska pod Etnou
Pokud už je na vás zima dlouhá a těšíte se na teplo, určitě vás dnes potěšíme! Zavedeme vás totiž...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
32 °C
zítra:
pondělí 21.6.
31 °C