www.infoglobe.cz » Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – hora Mt Kinabalu, bohatství deštného pralesa

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – hora Mt Kinabalu, bohatství deštného pralesa

Publikováno: 28.4.2018
Hora Mt Kinabalu (4 095 m n. m.) je jedním z nejvýznamnějších vrcholů na světě, je nejvyšší horou na třetím největším ostrově světa. Je také nejvyšším bodem mezi Himálajem a Novou Guinejí. Měří téměř dvakrát tolik než sousední Crocker Range a na jejím vrcholu je několik žulových věží, je to pohled pro bohy.

Zajímavé je, že hora stále roste – asi o 5 mm za rok. Mt Kinabalu je biologický poklad Bornea. Najdeme zde zřejmé klimatické zóny a výraznou variaci druhů půd, která z Mt Kinabalu činí jedno z nejbohatších stanovišť pro život rostlin. Nachází se zde více než 5 000 druhů rostlin (pro porovnání je to stejné množství jako v Evropě a Severní Americe dohromady). Některé z těchto rostlinných druhů lze najít právě jen na Borneu.

národní park Kinabalu a Mount Kinabalu v mracích

Národní park Kinabalu, který je zapsán v seznamu světového kulturního dědictví, má zachován původní biotop. Mimo chráněné území UNESCO je většina lesa uměle dosazována. Procházka po parku vám nabízí cestu od deštných pralesů až po alpské louky a je nejen inspirativní fyzickou výzvou, ale i privilegovanou cestou skrz jeden z posledních divů přírody.

pestrá vegetace v národním parku

Dolní svahy hory nabízejí treky hlubokým deštným pralesem s vysokými dřevinami, palmami, bambusem a kapradinami. Zem je pokryta obrovskými mechy a nachází se zde více než 608 druhů kapradin. Když budete pozorně sledovat, můžete vidět květy raflézie, kvetou však pouze tři až pět dní v roce, měří až jeden metr v průměru a voní po zkaženém mase. Můžete slyšet hlasité nosorožce, vidět skotačící gibbony a velmi zřídka i orangutany.

národní park Kinabalu – přiblížená housenka   botanická zahrada

Jak cesta stoupá k vrcholu, nížinné deštné pralesy ustupují do jehličnatých lesů (1 300 až 2 100 m). Na této části hory je zřetelná rozmanitost druhů z různých vegetačních oblastí. Jsou zde rododendrony z himalájské zóny, čínsko-evropské duby a kaštany, eukalyptus a čajovníkové stromy, typické pro Austrálii.

S vyšší nadmořskou výškou vstupujete do oblasti masožravých květin, které mají modifikované listy pro zachycení, uchopení a trávení hmyzu. Pět druhů těchto rostlin je unikátních, včetně obrovské Nepenthes rajah – největší masožravé rostliny. Tato mimořádná rostlina využívá vůni svého nektaru, aby přilákala hmyz, který pak stráví a vstřebá. Některé rostliny jsou tak velké, že mohou dokonce pohltit myši a krysy.

vzácná masožravka (Nepenthes rajah)

Pokud hledáte ubytování, abyste byli na vrcholu brzy ráno a mohli sledovat východ slunce, najdete útočiště v Laban Rata (3 272 m n. m.). Odtud se tradičně vychází již ve 3 hodiny ráno.

výstražný nápis před vstupem na začátek treku k hoře Mt Kinabalu

Návštěvníci, kteří chtějí vylézt na horu, by si měli rezervovat termín klidně i šesti měsíců dopředu. To se může zdát trochu moc, ale na vrchol může vystoupat jen 130 lidí denně.

národní park Kinabalu

Mt Kinabalu můžete navštívit během jednoho dne, ale pokud si chcete toto krásné prostředí dostatečně vychutnat, prozkoumat značené stezky kolem parku a navštívit nádhernou horskou zahradu poblíž návštěvnického centra, určitě si na výlet na Mt Kinabalu vyhraďte času více.

GPS: 6°04'28.2"N 116°33'27.9"E

 

Text a foto: Monika FuchsováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – procházka mangrovovým lesem a ochutnávka mořských specialit
Publikováno: 24.3.2018
Ostrov Borneo se dělí na dvě části, ta jižní spadá pod Indonésii a severní část patří Malajsii. Naším cílem byl právě sever, konkrétně stát Sabah, který je plný exotických rostlin a živočichů.

Malajsie, ostrov Kapas – skrytý poklad
Publikováno: 15.4.2019
Klidný ostrov s bílými plážemi, tyrkysovým mořem a nedotčeným podmořským světem je sen každého z nás. Už jste někdy slyšeli o tomto malém ráji? Díky bílým plážím dostal tento ostrov jméno Pulau Kapas neboli „Bavlněný ostrov“. (Kapas znamená v malajštině „bavlna“, Pulau „ostrov“).

Malajsie – to nejlepší z celé Asie
Publikováno: 18.3.2019
Architektonicky ohromující města, čajové plantáže, tropické deštné pralesy, historické památky a bílé pláže. Vítejte v Malajsii, v multikulturní zemi se silnými vlivy z Číny, Indie a zbytku jihovýchodní Asie.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah: Kota Kinabalu – dřevěné hodiny Atkinson Clock Tower a mešita
Publikováno: 26.5.2018
Jedna z nejtrvalejších památek v Kota Kinabalu stojí na prominentním místě podél silnice k Signal Hill. Tato celodřevěná stavba byla postavena na památku Francise George Atkinsona – prvního okresního důstojníka Jesseltonu během britské správy Bornea.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah: Kota Kinabalu – hudební fontána a nedělní trh
Publikováno: 19.5.2018
V Kota Kinabalu můžeme doporučit kavárnu October Coffee House. Je to stylová kavárna s výbornou kávou. Pokud se potřebujete připojit na internet a poslat domů pár fotek či mailů, budete rádi. Sice neběží moc rychle, ale čekání si můžete zkrátit konzumací vynikajících dortíků. Spojení se světem tu tedy není žádný problém…

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – pláž Karambunai u špičkového resortu a západ slunce
Publikováno: 12.5.2018
Nexus Resort Karambunai nabízí 236 luxusních pokojů, které se nacházejí uprostřed zahrady s nádherným výhledem na golfové hřiště nebo pláž, a 243 vkusně zařízených pokojů typu Deluxe Ocean Wing.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – atraktivní treky v národním parku Kinabalu
Publikováno: 5.5.2018
Hlavní atrakcí v parku je majestátní Mount Kinabalu, jedna z nejvyšších hor v jihovýchodní Asii, která měří 4 095,2 metrů. Kromě tradičního horolezectví můžete také navštívit horský vrch Torq, nejvyšší a první asijskou ferratu ve výšce 3 200 až 3 800 metrů nad mořem. Pro větší dobrodruhy existují další horské aktivity, jako je alpské horolezectví, paragliding a horská expedice.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – vyhlídka Kokol Hill a nejlepší výhled na město
Publikováno: 14.4.2018
Chcete spojit pozorování západu slunce spolu s nejlepším výhledem na Mount Kinabalu? Vyrazte na kopec Kokol Hill. Ten se nachází jen necelou hodinu jízdy od města Kota Kinabalu. Cestou můžete vidět roztodivné rostliny, které vypadají jako převislé zelené koberce.

Malajsie, Melaka – město s koloniální atmosférou
Publikováno: 22.4.2019
Nejzajímavější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo Malajsie. Dnes se podíváme do města, které by nemělo chybět na seznamu žádného cestovatele. Pouhé dvě hodiny jihozápadně od Kuala Lumpuru narazíme na město Melaka, metropoli stejnojmenného malajského státu. Toto historické město bylo roku 2008 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – kouzelné ostrovy nedaleko hlavního města Kota Kinabalu
Publikováno: 31.3.2018
Národní park Tunku Abdul Rahman (nebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) se nachází u pobřeží Kota Kinabalu v Sabahu. Je tvořen pěti ostrovy – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – Menara Tun Mustapha jako ikona města a památník Double Six Monument
Publikováno: 21.4.2018
Náš seriál z Bornea stále pokračuje, pojďte se podívat, kam jsme vyrazili tentokrát.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologické zahrady a tradiční rybí trh
Publikováno: 7.4.2018
Projíždíme ostrov Borneo křížem krážem a dnes ho poznáme zase o něco víc…


Souvisejicí fotogalerie

Malajsie, ostrov Borneo – městem i přírodou
Borneo je třetím největším ostrovem světa a najdeme ho v jihovýchodní Asii. Celých 73 % ostrova p...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.9.2019
Už 20. a 21. září se uskuteční Kubínský jarmark spolu s Městskými dny, těšit se můžete na bohatý společenský program.
15.9.2019
Podzim je ve znamení jarmarků, a proto si určitě nenechte ujít v pořadí již 39. ročník tradičního Žitnoostrovského jarmarku, který začíná 19. září a potrvá od čtvrtka do neděle.
14.9.2019
Z bývalé haly slévárny v Kopřivnici vznikne po rekonstrukci moderní Technické muzeum Tatra. První návštěvníky by mělo nové muzeum přivítat za necelé dva roky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 9. 2019
svátek:Ludmila
dnes:
pondělí 16.9.
20 °C
zítra:
úterý 17.9.
14 °C