www.infoglobe.cz » Nikaragua, Granada – nejstarší město v zemi

Nikaragua, Granada – nejstarší město v zemi

Publikováno: 9.3.2020
Granada, lidově nazývaná „La Gran Sultana“, je nejstarším městem Nikaraguy se zachovalou koloniální architekturou a také jedním z prvních měst na celém kontinentu. Je hlavním městem departementu Granada a patří k těm nejdůležitějším v zemi.

Není náhoda, že město i departement Granada patří k nejnavštěvovanějším místům v Nikaragui. V departementu se nachází spousta přírodních krás, ať už pobřeží jezera Cocibolca, krásné ostrovy, nebo národní park se sopkou Mombacho. Cestovatelé proto přijíždějí do města, které berou zároveň jako základnu pro další výlety.

Palacio Episcopal

Město založil v roce 1524 španělský dobyvatel Francisco Hernández de Córdoba, přestože ho v roce 1856 nechal William Walker zapálit, bylo krásně obnoveno. Procházka je tedy takovým příjemným návratem do koloniální doby. Například samotná katedrála (Catedral de Granada) byla původně postavena v roce 1583, ale od té doby byla několikrát zničena a její nejnovější verze pochází z roku 1915. Má čtyři kaple a do kupole bylo umístěno tucet vitráží. Centrum města tvoří Parque Central a Plaza de la Independencia, u kterých se katedrála nachází. Kromě ní jsou zde další pěkné stavby, třeba Palacio Episcopal. A také tu na turisty čeká spousta kočárů s koňmi.

katedrála   kočáry

socha Cordoba

K nejhezčím kostelům ve městě patří Iglesia La Merced z roku 1534, který byl také několikrát poškozen. Současnou barokní fasádu tak získal v letech 1781 a 1783 a propracovaný interiér získal svoji podobu v roce 1862. Je navštěvován hlavně kvůli možnosti vylézt na zvonici, odkud je krásný výhled na město, a to především při západu slunce.

Iglesia La Merced

Z Plaza de la Independencia vede ulice Calle La Calzada až k jezeru. Jdeme se projít až k Centro Turístico, kde je i písečná pláž, hřiště pro děti, místa na piknik, restaurace, diskotéky a také molo (Malecón). Ale kromě nás tu skoro nikdo není. Je to zřejmě místo na noční nebo víkendovou zábavu. Cestou míjíme sochu Córdoby a také impozantní kostel Iglesia de Guadelupe, který byl původně postaven jako pevnost v roce 1626 a renovován v roce 1945.

Iglesia de Guadelupe   Iglesia de Guadelupe

Další den máme namířeno na ostrov Ometepe z města San Jorge. Vydáváme se tedy stopovat, ale cestou ještě navštívíme krásný hřbitov na okraji města. U vstupu se nachází kaple Capilla de Animas, která je údajně replikou francouzské církevní stavby La Madeleine. Hřbitov se využíval v letech 1876 až 1922, má spoustu krásných hrobek a mauzoleí. Je tu dokonce pochováno 6 nikaragujských prezidentů. Někomu se sice návštěva hřbitova může zdát lehce morbidní, ale je tu opravdu moc hezky.

kaple   hřbitov

GPS: 11°55'42.8"N 85°57'47.9"W

Text: Tomáš Novák

Foto: Tomáš Novák, Wikimedia Commons: Alex BarthDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nikaragua, León – město v koloniálním stylu
Publikováno: 2.3.2020
Konečně se ocitáme v Nikaragui a jsme na ni zvědaví. Je největší zemí Střední Ameriky s velmi rozmanitou krajinou. Nikaragua je známá jako „země jezer a sopek“ a primárně je rozdělena do tří oblastí: na severovýchodní hory, tichomořské pobřeží a karibské pobřeží.

Nikaragua – vulkanický ostrov Ometepe
Publikováno: 16.3.2020
Naší další zastávkou na cestě byl ostrov Ometepe. Když jsme si přečetli, že se jedná o největší ostrov sopečného jezera na světě a že je tvořen dvěma sopkami Concepción a Maderas, byla volba jasná.

Nikaragua, San Juan del Sur – pod ochranou Ježíše
Publikováno: 23.3.2020
Město San Juan del Sur (původně rybářská vesnice) se v posledních letech stalo jednou z nejnavštěvovanějších destinací v Nikaragui. Hemží se to tu hlavně milovníky surfování, pláží a nočního života. Je dobře dostupné a prezentuje se jako malebné, multikulturní a mladé město.

Nikaragua – jednodenní výlet z Kostariky
Publikováno: 10.8.2019
Po návštěvě stylové Montezumy se přesouváme ještě naposled směrem na sever. Cílem je město Liberia, které však bude pouze naším výchozím bodem pro nadcházející dva výlety. Prvním z nich je návštěva kostarického severního souseda, jímž je Nikaragua. Vyrazit lze na vlastní pěst nebo s organizovaným zájezdem. Nicméně druhou možnost doporučujeme spíše, jelikož přejít hranice není zrovna jednoduché. Průvodci již ví, jak v tom správně chodit a ušetří vám tak i několik hodin čekání.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.4.2020
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb, které jsou prozatím ve značné míře omezené. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
9.4.2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci už léta nemělo dostatek výstavních prostor. Před dvěma lety počaly práce na přístavbě ve tvaru obřího broušeného krystalu. Stavební práce byly v minulých dnech dokončeny, otevření je plánováno po restriktivních opatřeních, nová expozice pak na konec letošního roku.
8.4.2020
Velikonoce jsou tu, a proto jsme moc rádi, že vám ve spolupráci s Muzeem Polička můžeme přinést fotonávod na výrobu vrkoče.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 4. 2020
svátek:Darja
dnes:
pátek 10.4.
16 °C
zítra:
sobota 11.4.
12 °C