www.infoglobe.cz » Ostrov Bali a jeho dvě významná místa

Ostrov Bali a jeho dvě významná místa

Publikováno: 7.6.2010
Bali je malý indonéský ostrov, který leží se mezi ostrovy Jáva na západě a Lombok na východě, s hlavním městem Denpasar. Bali je zároveň tím nejzápadnějším ostrovem ze souostroví Malé Sundy a představuje největší turistickou destinaci celé Indonésie. Ostrov je proslaven tradičním tancem, hudbou, malbou, sochařstvím a užitým uměním.

Převládajícím naboženstvím na Bali je Hinduismus, a právě jeho chrámová architektura je jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí. Na ostrově se nachází několik důležitých „mořských chrámů“ založených již v 16. století mnichem Nirartha, který přišel na Bali z ostrova Jáva, aby poctil bohy moře.

Za nejdůležitější chrám je považován Pura Luhur v obci Uluwatu na jihozápadním výčlenku poloostrova Bukit. Tento chrám patří k tzv. devíti „směrným chrámům“, které jsou umístěny po obvodu celého ostrova tak, aby z každého chrámu bylo možné spatřit ten následující i předchozí. Všech devět lokalit tak vytváří uzavřený směrný kruh. Uluwatu je zároven jednou z nejslavnějších surfařských lokalit na světě.

Historicky bylo hlavním centrem Bali město Ubud, jehož první známé dějiny se datují do 8. století našeho letopočtu, kdy sem z Jávy zavítal buddhistický kazatel Rsi Marhandya. Ubud si dodnes zachoval status královského města a představuje jedno z nejdůležitějších kulturních a uměleckých center celého ostrova i přes svou odlehlou polohu uprostřed centrálního pohoří mezi rýžovými terasovými políčky a strmými kopci se zemědělskými usedlostmi. Na rozdíl od klíčových turistických středisek, která se nachází na jižní straně Bali kolem měst Denpasar a Kuta, Ubud se díky své lokalitě, mírnějším teplotám a absenci dopravních zácep soustředuje hlavně na kulturu, yogu a přírodní turismus.

Dle Hinduistické tradice je zesnulému z královské rodiny či významného společenského postavení zasvěcen vznešený pohřební obřad vrcholící kremací jeho tělěsných ostatků s následnými několikadenními náboženskými rituály, které jsou nedílnou součástí místního společenského života. Takové ceremoniály se zde konají pouze jednou za několik let. Na jaře roku 2008 zesnul vůdce Ubudské královské rodiny Tjokorda Gde Agung Suyasa a v celé komunitě ihned započaly veřejné předoslavy a přípravy na rituální slavnosti. Samotný obřad se pak konal v polovině července a byl zasvěcen nejen zesnulému vůdci královské rodiny, ale i několika jeho příbuzným a dalším 68 členům Ubudské komunity. Řemeslníci z více než 70 vesnic se podíleli na stavbě hranic, dekorací a ostatních příprav. Hlavní hraniční věž pro tělo královského vůdce byla 27 metrů vysoká, vážila přes 11 tun a celkem ji na trase dvou kilometrů neslo kolem šesti tisíc mužů. Přes 300 žen a dětí neslo obřadní dary v čele slavnostního průvodu. Na konci kremace byl popel zesnulých přenesen na lodě, které ho převezly a rozprášily do moře. Tento obřad a slavnosti gigantických rozměrů navštívilo kolem 300 tisíc místních občanů a turistů. Byla to skutečně podívaná, kterou návštěvník Bali jen tak nezažije, a přímý náhled to stále ještě živé kultury Balinéžanů.  

Text/foto:Katka Konečná-Rivera

Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie II.: Expedice 2011 – Jakarta, město plné života
Publikováno: 23.7.2012
Den druhý - výlet po Jakartě, 12 milionů obyvatel, skoro tolik skútrů, teplota nad 30 ˚ C, téměř 100% vlhkost. Viděli jsme památník osvobození a muzeum. V Jakartě vyrůstají z chatrčí mrakodrapy a obchodní centra.

Indonésie: Ne, celá neshořela I – Jáva: posvátná hora Mt. Muria
Publikováno: 21.12.2015
Naše měsíční putování po Indonésii začíná v hlavním městě Jakarta (ostrov Jáva), ze kterého jsme odjížděli, jak rychle to jen šlo. Naše první delší zastávka byla na poloostrově Muria, který se nachází ve střední Jávě (na severu vybíhá do Jávského moře).

Indonésie: Ne, celá neshořela II – Jáva: nedotčený národní park Karimunjawa
Publikováno: 28.12.2015
V předchozím článku jste se dozvěděli o posvátné hoře Mt. Muria. Nenavštívili jsme ji prvoplánově. Na poloostrov Muria jsme jeli z jiného důvodu. Ze severozápadního pobřeží (z města Jepara) totiž odjíždí loď k ostrovnímu národnímu parku Karimunjawa. Dopředu jsme věděli, že někdy lodě pro velké vlny nejezdí, tudíž jsme měli časovou rezervu dva dny – ani ty však nestačily.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národní muzeum v Martině – Etnografické muzeum vás zve na zdobení stromků vlastnoručně vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 11. 2019
svátek:Cecílie
dnes:
pátek 22.11.
8 °C
zítra:
sobota 23.11.
6 °C