www.infoglobe.cz » Řím V. - Capitoline Museums

Řím V. - Capitoline Museums

Publikováno: 23.9.2009
Kromě návštěvy klasických pamětihodností, jež římská metropole nabízí, zamíříme také do muzea, o kterém zde již byla řeč. Jde o Kapitolské muzeum (Capitoline Museums), přesněji mluvíme o dvou muzeích. Naše cesta se tedy opět stočí směrem ke Kapitolu (Plaza del Campidoglio).

Zde se kromě radnice po stranách nalézají dvě budovy Palazzo dei Conservatori. Po pravé straně jde o budovu z patnáctého století, jež vděčí svému jménu inspirací z antických dob Říma. Zde je uložena sbírka malířských děl. Na opačné straně se rozkládá naopak Palazzo Nuovo, postavený v roce 1655 pro papeže Inoncenta X. Hlavními staviteli byli Girolamo a Carno Rainaldi. Zde je situována sbírka skulptur a soch. Dohromady tedy tvoří tyto dvě budovy Musseums Capitoline.

Palazzo Nuovo

V Palazzo Nuovo, přesněji na jeho nádvoří, je situována slavná socha Marfolio, rovněž známá jako Oceanus čili Titan. Po svém zrestaurování se tato mramorová sochá v nadživotní velikosti nachází od roku 1644 v itineráři muzea. Jde o jednu z tzv. mluvících soch Říma, známější jako Pasquino. Kromě sochy Titána se na nádvoří Plazza Nuovo nacházejí tři žulové pilíře s vyobrazením nejvyšších kněží Egypta, dále zde nalezneme i jiné části Egyptské sbírky muzea.

Diskobolos

Širokým schodištěm opouštíme nádvoří, podél něhož jsou rozmístněný sochy a busty římských vojevůdců a bohů. Nacházíme se v prvním poschodí, kde procházíme galerií, z obou jejíchž stran jsou vystaveny sochy z rozličných období a uspořádány striktně dle dekorativního kritéria. Mnoho z těchto soch jsou kopie již zaniklých řeckých originálů. Jedním z předních děl v tomto sálu je torzo Diskobola, které bylo zrestaurováno do podoby poraněného válečníka. Původní socha se váže k Mironovi (460let před Kristem), jejím restaurování byl v 17.století pověřen Pierre-Etienne Monnot (1658-1733). Jde o impozantní sochu a v dané části muzea o jednu z nejzajímavějších.

       

Gabinetto della Venere

V další místnosti Sala delle Colombe „Hala holubic“, nazvané podle jedné ze dvou mozaik zde vystavených, jenž byly nalezeny v sídle císaře Hadriána. Kromě jiných uměleckých aretfaktů se v místnosti nalézají též série bronzových desek, na nichž jsou vytištěny zákony a různé nápisy. V následující místnosti označované jako Gabinetto della Venere, se nachází Kapitolská Venuše, která byla nalezena v 17.století. Jejím autorem je označován Praxiteles, jde pravděpodobně o nejlépe zachované vypodobnění Venuše v celé její kráse.

Římští císaři

Další dvě části muzea jsou vyčleněny císařům a filozofům, lépe řečeno jejich bustám. V první části nalezneme všechny císaře, počínající erou Julia Cesara, až ke konečnému období císařství. Kromě hlav jednotlivých císařů jsou zde umístěna i vyobrazení důležitých postav, které se objevily v průběhu imperiálního období. Jednotlivé sochy dokumentují vývoj uměleckého vyjádření od počátku Impéria, až po pozdní období Starověku. 

Ve vedlejší místnosti jsou vyobrazeny důležité postavy z řecké a římské filozofie, stejně tak i jiných osob pera starého Řecka a Říma. Mnohá z těchto podobizen byla vytvořena dlouho po smrti dané osoby.

Ve velké hale, do které vstoupíme po shlédnutí Římských císařů a Řecko-Římských filozofů, nalezneme kromě sbírky soch i originální výzdobu samotné haly. Za povšimnutí stojí především bohatě zdobený strop s mnoha ornamenty. Uprostřed této místnosti jsou umístněny sochy z barevného mramoru, mezi nimiž se nalézají sochy dvou kentaurů, pocházející z Hadriánova sídla. Jejich autorem je jistý řecký sochař. Jednou z těchto soch je i vypodobnění „mladého kentaura“ od Aristease a Papiase z období (117-138) našeho letopočtu. Kromě těchto soch jsou v místnosti i jiné reprodukce slavných řeckých děl.

Faun

V předposlední místnosti se nalézá jeden z nejvýznamnějších exponátů Plazza Nuovo, a tím je socha Fauna, podle které je pojmenována i tato část expozice respektive paláce „Sala del Fauno“ (Faunův sál). I tato socha z rudého mramoru pochází z Hadriánova sídla. Dalším z pozoruhodných exponátů je bronzová deska s Lex de imperio Vespasiani, na základě níž v roce 69, Římský senát potvrdil předání moci císaři Vespasiánovi.

V poslední místnosti je kromě jiných soch vystavena i mramorová kopie sochy „umírajícího Galla“, která spolu se sochu Kapitolské Venuše patří k těm nejznámnějším exponátům Kapitolského Muzea. Tato socha, respektive její bronzový originál, byl určen Pergamonu k uctění vítězství nad Galy (2. a 3.století před Kristem).

Palazzo dei Conservatori Museum

Na druhé straně Piazza de Campidoglio stojí Palazzo dei Conservatori. Jde o druhou budovu Kapitolského muzea. V této budově jsou krom několika malířských děl i archeologické nálezy vážící se k užitnému umění. Muzeum Palazzo dei Conservatori je obdobně jako Palazzo Nuovo rozděleno do několika částí, přičemž já jsem z toho to muzea vybral pouze dvě. První z nich, obdobně jako u předešlé budovy, tvoří nádvoří, na jehož prostranství postávají významné exempláře římského sochařství. Jsou zde vystaveny zbytky výzdoby chrámu zbudovaného císařem Hadriánem, jež znázorňují jak jednotlivé provincie římské říše, tak významná vítězství římských legií. Dále jsou zde vystaveny pozůstatky kolosu sochy Konstatntina z baziliky císaře Maxentina.

Marcus Antonius

Další místnost, kterou jsem vybral nese jméno podle Marca Antonia. Jde o novou budovu navrženou architektem Carlo Aymoninem. Je to velmi reprezentativní dílo moderní architektury, které dynamicky ohraničuje starou část muzea od nově zbudované. V této moderní části nalezneme několik rozsáhlejších sochařských děl. Hala je prosklena a uvnitř je umístněna jezdecká socha Marca Aurelia spolu s několika dalšími sochami, odlitými z bronzu. Jednou z nich je socha Hercula, z pozlaceného bronzu, či pozůstatky bronzového kolosu sochy Konstantina. Všechny tyto sochy působí značně odlišným dojmem a to nejen díky materiálu, jež byl použit při jejich tvorbě.

Tím to bych zakončil naší návštěvu Kapitolského muzea, rád bych ještě upozornil, že radnice tedy, Palazzo Senatorio, kterou můžeme nalézt na tom samém náměstí ve svých útrobách skýtá pohled na základy spadající až do období králů.

 

Text: Filip Štrobich

Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan Tichovský  

 

 

 

 

 

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:Oto
dnes:
pátek 26.4.
2 °C
zítra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X