www.infoglobe.cz » Salisbury

Salisbury

Publikováno: 3.12.2009
Půvabné anglické městečko Salisbury, jež leží na okraji Salisburských plání, najdeme v hrabství Wiltshire. Každoročně přiláká velké množství návštěvníků na místní chloubu - gotickou katedrálu.

Výlet do historie

Původní osídlení města sahá až do prehistorických dob, avšak do dnešní podoby se začalo formovat až o několik staletí později. Hrad Salesberie, který byl postaven za dob Normanů, dal Salisbury - katedrálajméno celému místu. Dnešní název Salisbury má tedy své kořeny až v roce 1086.

Mezi léty 1075 - 1092 byla na kopci poblíž Salisbury postavena katedrála biskupem Osmundem. K jejímu následnému rozšíření pak došlo v roce 1120. Nicméně mezi duchovenstvem a vojáky se rozpoutal spor, který vedl k rozhodnutí o přemístění katedrály na jiné místo.

Salisbury - katedrálaSalisburská katedrála byla tedy postavena až v roce 1220 v místě New Sarum, dnes známem jako Salisbury. Její stavba byla zahájena biskupem Richardem Poorem. Ústřední část katedrály byla dokončena již 38 let a je považována za vrcholné dílo staré anglické architektury. Zajímavostí je, že 123 m vysoká věž, tvořící dominantu katedrály, je nejvyšší věží ve Velké Británii.

V katedrále je dnes možné shlédnout jeden opravdový skvost. Jedná se o velké mechanické hodiny, který zde byly nainstalovány již v roce 1386. S jejich stářím patří k nejstarším dochovaným mechanickým hodinám v celém Spojeném Království. Dalším opravdovým lákadlem pro návštěvníky je nejzachovalejší exemplář Magny Carty, který patří k nejdůležitějším listinám celé anglické historie.  Salisbury - katedrála

Old Sarum

Old Sarum je místo, kde stávala původní pevnost Normanů a později i první katedrála z 11. století. Když se v roce 1220 přemístila katedrála na nové místo, Old Sarum začalo postupně chátrat. Domy, které zde stály, byly rozebírány a použity jako nový stavební materiál na dnešní Salisbury. Výlet na kopec Old Sarum je však naprosto nezapomenutelný. Nabízí nevšední pohled na celé Salisbury s katedrálou, ale také pozůstatky normanského hradu a obrysy původní katedrály, jenž zde stávala.

Kultura

Salisbury patří k městům, dodržující kulturní tradice. Jednou z největších událostí roku je Salisbury Intarnational Arts Festival, jenž se těší velké oblibě. Začátkem léta se tak město zaplní návštěvníky, kteří si přijedou poslechnout koncerty, shlédnout výstavy, divadelní hry a světové premiéry. K celému festivalu jsou využívány unikátní prostory v celé regionu Wiltshire – od katedrály až po Stonehenge. K dalším významným událostem patří například Lucernový průvod.

Salisbury - město 

Text: Libor Včelík

Foto: Libor VčelíkDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie: Překrásný vodní hrad – Bodiam Castle
Publikováno: 1.6.2014
Několik měsíců, které jsem ještě jako studentka vysoké školy prožila v Anglii, jsem využila nejen na sbírání životních zkušeností a důležitých řádků do životopisu, ale také na cestování a poznávání zajímavých míst. Jedním z nich byl i překrásný vodní hrad, známý jako Bodiam Castle.

Velká Británie, Leeds Castle - jeden z nejnavštěvovanějších zámků v Anglii
Publikováno: 22.6.2014
Během našeho několikaměsíčního pobytu v Anglii jsme navštívili mnoho krásných míst, ale málokteré z nich se nám vrylo do paměti tak, jako právě Leeds Castle.


Souvisejicí fotogalerie

Anglie, Leeds Castle – středověký vodní hrad
Dnes se můžete spolu s námi prostřednictvím fotogalerie přenést do jednoho z nejkrásnějších vodní...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 19. 8. 2019
svátek:Ludvík
dnes:
pondělí 19.8.
22 °C
zítra:
úterý 20.8.
20 °C