www.infoglobe.cz » Španělsko, Costa Brava – po stopách Salvadora Dalího

Španělsko, Costa Brava – po stopách Salvadora Dalího

Publikováno: 29.4.2019
Salvador Dalí. Jméno, které i 30 let po úmrtí jeho vlastníka žije vlastním životem. Tento excentrický umělec zanechal nesmazatelnou surrealistickou stopu nejen v malbě, sochařství, fotografii a literatuře, ale také v architektuře. A právě v této oblasti se nejvíc realizoval ve své domovině, na tzv. Divokém pobřeží (Costa Brava) autonomního společenství Katalánsko na severu Španělska.

Divoké pobřeží svůj český název nedostalo jen tak náhodou, jedná se o přibližně 220 km dlouhou přímořskou oblast, kde se členité skalnaté útesy dramaticky střídají s písečnými plážemi. Asi nejimpozantnější ukázku rázovitosti místní krajiny lze nalézt na nejvýchodnějším výběžku Iberského poloostrova, v přírodní rezervaci Cap de Creus.

Divoké pobřeží

Načervenalé skalní útvary tohoto mysu a všudypřítomný prudký vítr společně s klikatící se nepředvídatelnou cestou vytvářejí překvapující obrazy, které jako by ani nepatřily do tohoto světa. Není tedy těžké si právě zde mladého Salvadora (jehož rodina mys pravidelně navštěvovala o letních prázdninách) představit s tužkou a náčrtníkem. Říká se také, že právě zde se Dalí vyznal ze svých romantických citů své budoucí ženě a celoživotní múze, Gale Éluard.

Cadaqués   cestou na Cap de Creus

maják na Cap de Creus

Cap de Creus Dalího okouzlil natolik, že si v nedaleké rybářské vesničce Cadaques postavil dům, ve kterém se svojí ženou trávil podstatnou část roku. Není divu, Cadaques je i v současnosti malebnou perlou španělského pobřeží. Bílým vápnem nahozené domy v čele s impozantním katalánským kostelem zde lemují nevelkou azurovou zátoku, ve které je plno barevně natřených rybářských bárek. Nedaleko Cadaques se nachází vesnička Portlligat, ve které stojí nepřehlédnutelný dům s obrovskými vejci na střeše, jasná známka toho, že se jedná právě o sídlo kontroverzního umělce.

Dalího dům v Cadaqués

surrealistická výzdoba muzea s pro Dalího typickými vejci   chléb je hlavním vnějším výzdobným prvkem Dalího muzea

Pokud se ovšem chceme podívat až k úplným kořenům Salvadora Dalího, je potřeba vypravit se do Figueres, města, ve kterém se v roce 1904 narodil. Právě zde totiž postavil své věhlasné muzeum a divadlo surrealismu a také zde v roce 1989 zemřel. Muzeum bylo postaveno z budovy bývalého městského divadla, ve kterém měl Dalí v roce 1919 jednu ze svých prvních výstav a také je v jeho kryptě pohřben. Stavbu zdobí růžová omítka s plastikami ve tvaru chleba a věž osázená gigantickými vejci. Ve Figueres se návštěvník díky tomuto poznávacímu bodu nikdy neztratí, ztratit se ovšem uvnitř muzea je díky labyrintu místností více než snadné.

průčelí Dalího muzea ve Figueres

GPS: 42°17'19.7"N 3°16'42.0"E

Text a foto: Barbara NovákováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum - VIDEO
Publikováno: 21.4.2015
Druhé největší město Španělska, katalánské centrum, velmi oblíbený cíl digitálních nomádů a hlavně místo, odkud si přivezete nespočet krásných zážitků. Barcelona je velice vstřícná pro všechny typy cestovatelů a můžete ji navštívit v kterékoliv roční období.

Kanárské ostrovy, Tenerife – evropská perla oceánu
Publikováno: 25.5.2019
Pokud právě přemýšlíte nad letošní dovolenou, určitě ve svém výběru nezapomeňte na Kanárské ostrovy. Ačkoliv se geograficky jedná o součást afrického kontinentu, patří pod Španělsko. Tenerife je jejich největším ostrovem a láká nejen klidnou atmosférou, ale náročnější turisty přitahuje i pro svou neopakovatelnou krásu sopečné přírody.

Španělsko III.: Barcelona - stovky let historie aneb kam za památkami - VIDEO
Publikováno: 5.5.2015
V úzkých uličkách historického centra Barcelony je až neuvěřitelně jednoduché zabloudit. Vždy máte ale jistotu, že po chvíli narazíte na katedrálu nebo alespoň menší chrám. Z dálky nejsou vidět, prostě se u nich najednou vynoříte. Naopak slavná Sagrada Família je vidět už dlouhou dobu před tím, než k ní dorazíte.

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích - VIDEO
Publikováno: 12.5.2015
Do katalánského hlavního města jsem přijel s rodinou na týden přes vánoční svátky. A protože rád poznávám kulturu dané země, strávil jsem spoustu času bloumáním po ulicích a parcích, chodil jsem snídat do malých zapadlých kavárniček spolu s místními, užíval si několikahodinové večeře s výborným tapas a ještě lepším vínem a snažil se poznat co nejvíc nových lidí. Jen škoda, že neumím ani španělsky, natož katalánsky.

Španělsko, Girona – malý bonus na cestě do Barcelony
Publikováno: 26.3.2014
Určitě nejsem jediná, která k výletu do Barcelony využila služeb nízkonákladové letecké společnosti. Musím říct, že jsem tohoto kroku nikdy nelitovala, spíše naopak. Byla jsem mile překvapena několika zážitky, které mi tato cesta nabídla jako bonus.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Barcelona – přímořská kráska
Město, které nikdy nespí! Asi tak bychom velmi ve zkratce charakterizovali druhé největší španěls...

Španělsko: Figueres
Čtyřicetitisícové Figueres se stalo rodištěm jednoho z největších světových umělců - Salvadora Da...

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...


Souvisejicí videa

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích
Barcelona je ideální destinací snad úplně pro každého. Můžete zde chodit po památkách a galeriích...

Španělsko III.: Barcelona - památky
V historickém centru Barcelony je neuvěřitelně snadné zabloudit. Vždy se ale ocitnete u nějaké ka...

Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum
Barcelona leží na pobřeží Středozemního moře v samém srdci španělské provincie Katalánsko. Založi...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2019
Ve čtvrtek 7. listopadu otevře v Trenčíně své brány čtrnáctý ročník festivalu dobrodružných filmů HoryZonty. Akce bude probíhat v kině Hvězda a v klubu Paprsek.
20.10.2019
Martinský cestovatelský festival Bez hranic se již po deváté uskuteční 6.–9. listopadu. Festival opět přinese zajímavé přednášky o cestování, lidech, kultuře i přírodě.
19.10.2019
Jednou z hlavních kulturních událostí letošního roku na Pražském hradě je výstava věnovaná českému a římskému králi Václavu IV. a umění jeho doby, kterou můžete navštívit až do 3. listopadu, denně od 10 do 18 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 10. 2019
svátek:Brigita
dnes:
pondělí 21.10.
15 °C
zítra:
úterý 22.10.
13 °C