www.infoglobe.cz » Španělsko, Girona – malý bonus na cestě do Barcelony

Španělsko, Girona – malý bonus na cestě do Barcelony

Publikováno: 26.3.2014
Určitě nejsem jediná, která k výletu do Barcelony využila služeb nízkonákladové letecké společnosti. Musím říct, že jsem tohoto kroku nikdy nelitovala, spíše naopak. Byla jsem mile překvapena několika zážitky, které mi tato cesta nabídla jako bonus.

V první řadě - protože nejsem velký cestovatel - mě potěšil přílet na malé letiště s jedním terminálem v Gironě. Hned jsem si uvědomila, že i moje cesta domů bude bez stresů na letišti, protože nebudu mít strach, jestli jsem se správně zařadila k odletu mého letadla (jak se mi to stává na velkých letištích).

Další velmi milé překvapení mě čekalo již druhý den u krátkého výletu do Katalánska. Jelikož přílet do Girony byl ve večerních hodinách, rozhodla jsem se v tomto městečku přespat v příjemném hostelu v centru a do cílové Barcelony odjet až další den. Barcelona je od Girony vzdálena jižně ani ne 100 kilometrů a dá se do ní dostat autobusem přímo z letiště nebo vlakem z centra města.

Úzké uličky plné schodů

Malované domky na nábřeží

Na druhý den jsem využila možnost poznat Gironu hned ráno. Hned, jak jsem vyšla do ještě spících uliček tohoto nevelkého města (má jen kolem 100 tisíc obyvatel), ovanula mě atmosféra historie. Z náměstí, kde sídlil náš hostel, bylo vidět věže kostelů a široké zdi opevnění, a tak jsem rázem zjistila, že toto městečko mi nabídne široké spektrum památek různých období dávné i novější historie. Při procházení po jednom z více než deseti mostů, které jsou postaveny přes řeku Onyar, se mi ukázal kouzelný obraz barevných domků stojících na základech přímo ve vodě. Procházka podél řeky mě dovedla až k mostu, který na pohled není až tak romantický, ale zaujme tím, že jeho autorem je samotný Gustave Eiffel, který ho postavil těsně před stavbou Eiffelovy věže v Paříži.

Malované domy na březích řeky Onyar přes Eiffelův most

Obranná zeď chrání historii

Stačilo se vzdálit jen pár kroků od řeky a rázem jsem se ocitla v úzkých uličkách s chodníky dlážděnými kamennými kostkami. Vytyčila jsem si cíl - věž katedrály a vydala jsem se po strmých ulicích historického centra. Děkovala jsem přitom mé sportovní nátuře, protože jsem měla obuté pohodlné tenisky, což byla ta správná volba na procházku historickými zákoutími Girony. Vznik pevnosti Força Vella sahá až do římského období a v průběhu 14. a 15. století zde byla rozšířena o středověké městské hradby. Pevnost chránily obranné hradby postavené z velkých kamenných kvádrů, z nichž část se uchovala dodnes. Po chodnících, které jsou na opevnění, se dá pohodlně procházet a pokud si uděláte zastávky ve věžích, můžete si nejen odpočinout, ale i pokochat se pohledem na části města a širšího okolí z nadhledu.

Girona - Obranné zdi

Nejvýznamnější kostely

Na nejvyšším bodě Força Vella je postavena katedrála Panny Marie, kterou začali stavět v 11. století v románském slohu. Ve 13. století pokračovala její výstavba v slohu gotickém, ale dokončena byla až v 18. století. Katedrála má světové prvenství v tom, že šířkou 22,98 m je nejširší jednolodní gotickou katedrálou na světě.

Katedrála Panny Marie

Další významnou stavbou v Gironě je bazilika Sant Feliu. Je to katedrála původně z 10. století, která byla dokončena s gotickými loděmi a barokní fasádou mezi 13. až 18. století. Jednu z nejreprezentativnějších gotických staveb zdobí především štíhlé zvonice ze 14. až 16. století.

Na malém prostoru mnoho zajímavostí

Gotická zvonice basiliky Sant Feliu  V minulosti byl v Gironě čilý život židovské komunity, který skončil v roce 1492 vyhoštěním Židů z Katalánska. Dnes turisty, zajímající se o tuto společensko-kulturní oblast historie, láká v Gironě prohlídka zachovalého židovského ghetta a náboženského hřbitova.

Město nabízí svým návštěvníkům množství památek, které se zachovaly až dodnes, mnoho zajímavých kulturních akcí, ale hlavně klidnou atmosféru malého historicky vzácného městečka, kterou si může každý vychutnat u dobré kávy nebo chutného jídla. V Gironě se určitě vyplatí strávit více než jeden den. A možná alespoň pár z těch, kteří do Girony zavítali víceméně náhodně při cestě do jiných cílů Katalánska, mají touhu se do Girony vrátit a strávit tam více času při objevování množství zajímavostí. Tak jako já.

Panorama města Girona

Text a foto: Hana Kyselová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Z Prahy k břehům Atlantiku I.
Publikováno: 13.11.2010
Část týmu Infoglobe.cz letos podnikla výpravu do zemí Pyrenejského poloostrova. V následujících týdnech si budete moci přečíst naše zážitky, poznatky, prohlédnout si fotky a možná se i inspirovat co navštívit atp. V prvním díle nastíníme, proč jsme se na tuto cestu vydali a co je potřeba vzít si s sebou nebo co je nutné zařídit. Doufáme, že se budete při čtení našeho cestopisu dobře bavit!

Kanárské ostrovy, Tenerife – evropská perla oceánu
Publikováno: 25.5.2019
Pokud právě přemýšlíte nad letošní dovolenou, určitě ve svém výběru nezapomeňte na Kanárské ostrovy. Ačkoliv se geograficky jedná o součást afrického kontinentu, patří pod Španělsko. Tenerife je jejich největším ostrovem a láká nejen klidnou atmosférou, ale náročnější turisty přitahuje i pro svou neopakovatelnou krásu sopečné přírody.

Španělsko, Costa Brava – po stopách Salvadora Dalího
Publikováno: 29.4.2019
Salvador Dalí. Jméno, které i 30 let po úmrtí jeho vlastníka žije vlastním životem. Tento excentrický umělec zanechal nesmazatelnou surrealistickou stopu nejen v malbě, sochařství, fotografii a literatuře, ale také v architektuře. A právě v této oblasti se nejvíc realizoval ve své domovině, na tzv. Divokém pobřeží (Costa Brava) autonomního společenství Katalánsko na severu Španělska.

Mallorca – ostrov zážitků a přírodních krás
Publikováno: 21.1.2018
Dnes vás zavedeme na španělský ostrov Mallorca, který se nachází v západní části Středozemního moře a je součástí autonomní oblasti Baleárských ostrovů. Přestože za okny momentálně probíhá zima v plném proudu, právě začátek roku je ideálním na plánování letní dovolené. Proto se můžete následujícími řádky inspirovat a alespoň trochu poznat lákadla tohoto zářivého ostrova.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou V.
Publikováno: 14.6.2015
Už je čas vydat se dál. To znamená směr Cádiz. Každý mi doporučoval, ať se na něj zajedu podívat. Tak proč ne.

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích - VIDEO
Publikováno: 12.5.2015
Do katalánského hlavního města jsem přijel s rodinou na týden přes vánoční svátky. A protože rád poznávám kulturu dané země, strávil jsem spoustu času bloumáním po ulicích a parcích, chodil jsem snídat do malých zapadlých kavárniček spolu s místními, užíval si několikahodinové večeře s výborným tapas a ještě lepším vínem a snažil se poznat co nejvíc nových lidí. Jen škoda, že neumím ani španělsky, natož katalánsky.

Španělsko III.: Barcelona - stovky let historie aneb kam za památkami - VIDEO
Publikováno: 5.5.2015
V úzkých uličkách historického centra Barcelony je až neuvěřitelně jednoduché zabloudit. Vždy máte ale jistotu, že po chvíli narazíte na katedrálu nebo alespoň menší chrám. Z dálky nejsou vidět, prostě se u nich najednou vynoříte. Naopak slavná Sagrada Família je vidět už dlouhou dobu před tím, než k ní dorazíte.

Španělsko II.: Tibidabo - posvátná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikováno: 28.4.2015
Se svou výškou 512 metrů jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Právě proto byste si jej neměli nechat ujít, pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na celou Barcelonu. Hora Tibidabo se tyčí na severozápadě města a bezpečně ji poznáte podle monumentálního bílého chrámu na vrcholu.

Španělsko, Lleida: město západního Katalánska
Publikováno: 3.10.2014
Náš výlet do slunného Španělska bude posledním ohlédnutím za letošním létem, které se tento týden ještě naposledy ozývá pěkným a teplým počasím.

Španělsko: Cesta Camino del Cid
Publikováno: 29.3.2020
Navzdory šířícímu se koronaviru vás chceme informovat o nové turisticko-kulturní silnici vedoucí napříč Španělskem, která vás zavede po stopách Rodriga Díaze de Vivara – středověkého rytíře, známého také jako Cid Campeador.

Španělsko, Barcelona: katalánská metropole I.
Publikováno: 26.10.2012
Vítejte u našeho seriálu věnovaném fascinujícímu španělskému městu Barcelona, o němž vám přineseme tři díly. V nich poznáte, že to je město, které byste podle možností měli alespoň jednou v životě spatřit.

Španělsko: Madrid – Katedrála Almudena
Publikováno: 14.11.2011
Centrum Madridu je bohaté na zajímavá místa, kulturně společenské akce i na překrásné umělecké skvosty. Jedním z nich je Katedrála Santa Maria la Real de la Almudena, situovaná těsně u královského paláce. Představuje směs neoklasicizmu, gotiky a novorománského slohu. Je zajímavá hodnotnými vitrážemi, malbami a dvěma hlavními loděmi ve tvaru kříže.

Španělsko: Madrid - Retiro Park
Publikováno: 7.11.2011
Obrovská až 350hektarová plocha, množství půvabných zákoutí, upravené keře, květinové záhony, lesní stinné části i sluncem ohřáté umělé jezero s romantickými čluny, vzácné sochy a památníky nebo hudebníci. Takový je madridský Retiro Park. Přichází tam denně množství návštěvníků, hledajících oddech, romantickou atmosféru, možnosti na aktivní sport nebo kulturní obohacení.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko, Mallorca – ostrovní ráj
V naší dnešní fotogalerii vás zavedeme na jeden z Baleárských ostrovů – Mallorcu. Tento největší ...

Španělsko: Barcelona – přímořská kráska
Město, které nikdy nespí! Asi tak bychom velmi ve zkratce charakterizovali druhé největší španěls...

Španělsko:Toulky Barcelonou
Hlavní město Katalánska - Barcelona leží na pobřeží Středozemního moře v severovýchodní části Špa...

Španělsko: Pohoří Sierra Nevada
Pohoří Sierra Nevada s nejvyšší horou Španělska Mulhacén (3482 m) se táhne nedaleko kulturního mě...

Španělsko: Córdoba
Město ležící na jihu Španělska, kde mimo jiné stojí slavná křesťansko-muslimská Mezquita. Foto: ...

Španělsko: V ulicích Granady
Třetí a poslední výprava do ulic bohatého španělského města. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Vzhůru do Granady!
Granada je centrem stejnojmenné provincie a v minulosti byla významná jakožto hlavní město granad...

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...

Španělsko: Figueres
Čtyřicetitisícové Figueres se stalo rodištěm jednoho z největších světových umělců - Salvadora Da...

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...


Souvisejicí videa

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích
Barcelona je ideální destinací snad úplně pro každého. Můžete zde chodit po památkách a galeriích...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C