www.infoglobe.cz » Z Prahy k břehům Atlantiku I.

Z Prahy k břehům Atlantiku I.

Publikováno: 13.11.2010
Část týmu Infoglobe.cz letos podnikla výpravu do zemí Pyrenejského poloostrova. V následujících týdnech si budete moci přečíst naše zážitky, poznatky, prohlédnout si fotky a možná se i inspirovat co navštívit atp. V prvním díle nastíníme, proč jsme se na tuto cestu vydali a co je potřeba vzít si s sebou nebo co je nutné zařídit. Doufáme, že se budete při čtení našeho cestopisu dobře bavit!

Slovo na úvod

Cestu autem z České republiky přes Německo a Francii do Španělska a Portugalska jsme si s kolegou a zároveň kamarádem naplánovali na dobu čtyř týdnů, z nichž jsme chtěli pokud možno co nejdelší úsek strávit právě v zemích slunečného Pyrenejského poloostrova. Kříž na jednom z kostelůVzhledem k povinnostem, které nás oba v naší vlasti vázaly, jsme výpravu mohli uskutečnit až v červenci, během kterého panují vysoké teploty a také vysoké ceny, což jsme také na vlastní kůži pocítili a především naše peněžní zásoby. Ale i když jsme povětšinu času úpěli nad spalujícím žárem, nelitovali jsme. 

 

Příprava

Takto dlouhou cestu je potřeba si co Během cesty Franciínejlépe naplánovat. Nutno dodat, že některé aspekty jsme podcenili (například vyhledání ubytování), což se nám i následně vymstilo. Jak jsme se tedy zařídili?

Především jsme potřebovali vyřešit otázku dopravy. Auto byla jasná volba, nicméně jsme zvažovali, jestli vzít vlastní vůz nebo se letecky dopravit do Španělska, kde bychom si ho půjčili v nějaké místní půjčovně či si spíše půjčit auto v Čechách. Nakonec jsme se rozhodli pro autopůjčovnu v ČR. Sice to znamenalo ukrojení podstatné částky z našeho rozpočtu (cca 25 tisíc na 30 dní; záleží na typu auta, který si půjčíte, v našem případě to byla Škoda Octavia TDI 1.9), ale měli jsme zajištěné havarijní pojištění, pojištění proti krádeži, asistenční službu atd., což rozhodně není nepodstatné. 

Na co nezapomenout, pokud pojedete autem: pokud se rozhodnete podobně jako my, nezapomeňte si ověřit, že budete mít po dobu cesty platnou technickou kontrolu vozidla (STK) a kromě potřebných dokladů i zelenou kartu o pojištění automobilu. Doporučujeme před odjezdem navštívit servis, abyste se vyhnuli možným nepříjemnostem. Nedaleko od Sierry Nevady

Co se týče řidičáku, po západní Evropě vám stačí český řidičský průkaz, tudíž odpadá běhání po úřadech pro zařízení mezinárodního řidičského průkazu.

Co se týče dokladů obecně, vzhledem k tomu, že Česká republika je součástí Schengenského prostoru, vám v případě kontroly bude stačit občanský průkaz. Nás na celé cestě ovšem nikdo nekontroloval. Jedinou vyjímkou byla návštěva Gibraltaru, kde jsme museli na celnici ukázat doklad totožnosti. Pro jistotu se hodí si před odjezdem všechny důležité doklady ofotit a poslat třeba na mail, v případě, že byste je ztratili nebo by Vám byly odcizeny, si tím ušetříte starosti. 

 Co na tak dlouhou  cestu s sebou a na sebe? Vybavení každého cestovatele se může lišit, ale myslíme, že neuškodí, když zmíníme alespoň několik věcí. Samozřejmě mnoho záleží na délce a akčnosti vaší cesty. 

  

Základní vybavení

Batoh; příruční batoh (na malé výlety); hodinky s budíkem (stačí obyčejné digitálky); baterku (hodí se např. večer v kempu); knižního průvodce (např. Lonely Planet - čím novější vydání, tím lepší); nůž (švýcarský); propisku a zápisník (např. kdo si chce psát deník); spacák, karimatku a stan (pokud se chystáte přespávat v kempech); vařič (pokud se rozhodnete si v kempech vařit vlastní jídlo); nedoporučujeme lihový.

 

Příslušenství k autu

Navigace do auta – čím aktuálnější mapy, tím lepší; redukce pro dobíjení fotoaparátů, mp3, apod.

 

Ostatní

Provaz nebo špagát (na věšení prádla atd.); zapalovač nebo sirky; spínací špendlík (ten přijde vhod vždy); fotoaparát a náhradní baterky nebo zdroj; něco proti nudě (hlavně při dopravních přesunech): knížky, časopisy, karty, šachy, mp3…

 

Hygiena

Sprchový gel (nebo mýdlo); kartáček na zuby a pastu; krém na opalování; toaletní papír; repelent proti komárům.

V NěmeckuVe FranciiZa Madridem

Finance

Pokud si budete půjčovat auto, pak lepší vůz (např. Octavia) Vás na měsíc bude stát kolem 25 tisíc.

S autem jsou samozřejmě spojené výdaje na pohonné hmoty - jak je uvedeno výše, ty jsou ve Španělsku a Portugalsku levnější než v ČR, záleží na tom, kolik kilometrů najedete a jak těžkou budete mít nohu.

Další velkou položkou je ubytování - hostely i kempy se v červenci pohybují okolo 30 euro za noc a není výjimkou, když se v případě hostelů vyšplhají i nad 40 eurovou hranici (počítáme dvojlůžkový pokoj, nebo v kempu variantu 2 osoby, auto a stan).

Na vlastní vaření se určitě vyplatí vzít si s sebou nějaké zásoby z domova, protože jídlo je na Pyrenejském poloostrově o něco dražší než u nás a to jak při nakupování v supermarketech, tak při stravování v restauraci (počítejte, že průměrný oběd či večeře vás vyjde na 8 - 10 euro;  bufety pak bývají o víkendu o euro až dvě dražší než v týdnu).

Ve městech počítejte s výdaji na hromadnou dopravu a kulturní památky – např. „jednorázová“ jízdenka v Barceloně vyjde na cca 1,5 euro, vstupy do muzeí se pohybují v rozmezí 5 - 15 euro.

Jak již bylo zmíněno, v letních měsících jsou země jako Španělsko a Portugalsko finančně náročnější, jednou ze světlých výjimek jsou ceny pohonných hmot – nafta se pohybuje v relaci 1,0 - 1,2 euro za litr, benzin (natural 95) kolem 1,2 euro za litr.

 

V následujících týdnech si tedy budete moci v navazujících článcích přečíst, co taková cesta obnáší a jaké byly naše zážitky, o které se s Vámi podělíme.

 

Příště:  Den první – Cíl Barcelona

 

Text: Maxim Kucer & Jakub Štantejský

Foto: Maxim Kucer & Jakub ŠtantejskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Z Prahy k břehům Atlantiku II.
Publikováno: 20.11.2010
Po minulém úvodu a pár radách pro potencionální cestovatele vás začneme provázet příběhem naší expedice. Den první...

Z Prahy k břehům Atlantiku XIX.
Publikováno: 26.3.2011
Procházka po Madridu.

Z Prahy k břehům Atlantiku XIII.
Publikováno: 12.2.2011
Bloudění v malebných uličkách Córdoby a návštěva fantastické Mezquity.

Z Prahy k břehům Atlantiku XII.
Publikováno: 5.2.2011
Jedenáctý den se vydáváme do Španěly ne zrovna milovaného Gibraltaru, důležité lodní tepny spojující Afriku s Evropou.

Z Prahy k břehům Atlantiku XI.
Publikováno: 29.1.2011
Desátý den jsme se vydali na trek v pohoří Sierra Nevada a vystoupali na druhou nejvyšší horu Španělska - Veletu (3392 m).

Z Prahy k břehům Atlantiku X.
Publikováno: 22.1.2011
Návštěva arabské Alhambry, pýchy Granady a celého Španělska.

Z Prahy k břehům Atlantiku VIII.
Publikováno: 8.1.2011
Sedmý den naší výpravy jsme zasvětili toulkám Valencií.

Z Prahy k břehům Atlantiku VII.
Publikováno: 25.12.2010
Den na cestách s nečekaným výletem do přírodního parku a trablemi ve valecijském nákupním středisku.

Z Prahy k břehům Atlantiku VI.
Publikováno: 18.12.2010
Dnes se ještě jednou s námi podíváte do ulic krásné Barcelony.

Z Prahy k břehům Atlantiku V.
Publikováno: 11.12.2010
Dnes jsme se vydali na velkou prohlídku fantastické Barcelony...

Z Prahy k břehům Atlantiku IV.
Publikováno: 4.12.2010
Během třetího dne výpravy jsme natěšení dorazili do Španělska, a že to stálo za to!

Z Prahy k břehům Atlantiku III.
Publikováno: 27.11.2010
O druhém dni naší cesty k břehům Atlantického oceánu.

Španělsko, Girona – malý bonus na cestě do Barcelony
Publikováno: 26.3.2014
Určitě nejsem jediná, která k výletu do Barcelony využila služeb nízkonákladové letecké společnosti. Musím říct, že jsem tohoto kroku nikdy nelitovala, spíše naopak. Byla jsem mile překvapena několika zážitky, které mi tato cesta nabídla jako bonus.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: V ulicích Granady
Třetí a poslední výprava do ulic bohatého španělského města. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Vzhůru do Granady! II.
Pokračování procházky po jednom z nejúžasnějších měst iberského poloostrova. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Vzhůru do Granady!
Granada je centrem stejnojmenné provincie a v minulosti byla významná jakožto hlavní město granad...

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 12. 7. 2020
svátek:Bořek
dnes:
neděle 12.7.
20 °C
zítra:
pondělí 13.7.
22 °C