www.infoglobe.cz » SR, Sereď: Muzeum holokaustu - VIDEO

SR, Sereď: Muzeum holokaustu - VIDEO

Publikováno: 31.7.2022
Po krátkém čase opět navštívíme město Sereď. Tentokrát vám představíme autentické místo vážící se k tragickému období řešení židovské otázky na Slovensku v době druhé světové války. Možná už tušíte, že tím místem bude Muzeum holokaustu, které vzniklo v prostorách bývalého pracovního a koncentračního tábora v Seredi.

Naším dnešním letním tipem na výlet bude jedno nevšednéí muzeum, kde vám bude běhat mráz po zádech. Uvidíte tu dobové dokumenty, fotografie a předměty související s pronásledováním Židů na území Slovenska, které jsou mementem na hrůzostrašnou tragédii, která by se už nikdy neměla opakovat. Vydejte se spolu s námi na návštěvu Muzea holokaustu, které je součástí Slovenského národního muzea – Muzea židovské kultury.

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustu Sereď - Múzeum holokaustu 

Na začátek vám představíme expozice muzea. Ty jsou umístněné v pěti obnovených barácích. První barák přibližuje řešení židovské otázky na Slovensku od vyhlášení autonomie v roce 1938 až po ukončení druhé světové války. Expozice je zde zameřená na propagandu, perzekuce a pronásledování Židů na území Slovenska. Uvidíte tu velkoplošné fotografie poukazující na postupný proces vyčleňování židovské menšiny ze všech oblastí života. Nacházejí se zde skleněné tabule s jmenými seznamy deportovaných lidí ze čtyřech transportů, které byly vypravené ze Slovenska v roce 1942 v průběhu první vlny deportací. 

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustu Sereď - Múzeum holokaustu

Následně Druhý barák vás obeznámí s pracovními tábory. Dokumentuje nezachované tábory v Novákoch, Vyhniach a v stovkách malých středisek nucené práce, tábory a get pro Židy na Slovensku. Zaměřuje se i na Židov v tzv. 6. pracovním praporu a na perzekuce, které se udály na našem území v období holokaustu, např. v Kremničce nebo Německé.

Sereď - Múzeum holokaustu

V pořadí Třetí barák mapuje přechod od pracovního tábora ke koncentračnímu. Scénickou formou přibližuje život v uzavřeném prostoru, práci v manufakturách. Přibližuje i poměry, v jakých v době druhé světové války žili tam internovaní Židé. Velmi silnou atmosférou oplývá i prostor se slaměnými matracemi, kde čekali lidé na své transporty. 

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustu Sereď - Múzeum holokaustu

Předposlední Čtvrtý barák zachytává antisemitské nařízení na Slovensku, deportace, včetně ukázek dobových listů žadatelů o udělení výjimky z deportací. Odehrává se tu i příběh útěku Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby. Nahlédněte zde na hlavní koncentrační a vyhlazovací tábory, do kterých byli Židé deportováni, především tábory nacházející se na nacisty okupovaném území Polska (Auchwitz, Auchwitz-Birkenau, Majdanek, Sobibor, Belžec, Treblinka) a na území Třetí ríše a okupovaných částí Evropy (Dachau, Buchenwald, Ravensbrück, Mauthausen, Sachsenhausen, Bergen-Belsen, Terezín). 

Sereď - Múzeum holokaustu

Poslední Pátý barák je víceúčelový. Slouží na dočasné výstavy, kulturní akce, vzdělávací semináře i diskuse s přeživšími. Zároveň se využívá jako učební místnost, nakolik muzeum slouží i jako vzdělávací středisko. Téma vzdělávání vycházejí z dobových materiálů a z výpovědí přeživších, které jsou promítané v audiovizuální podobě. Cílem vzdělávacích programů je předcházení všem formám a projevům intolerance ve společnosti.

Sereď - Múzeum holokaustu 

Součástí muzea je i Památník – vzpomínková místnost a i autentický deportační vagón, který byl dvakrát součástí transportů, jejichž cílovou stanicí byl koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz. Ve vagóně určeném pro dobytek bylo umístěných i 100 židů a k dispozici měli jen 1 vědro na vodu a 1 vědro na potřebu. Slabší a nemocní ve vagónech umírali a spolucestující se museli celé dny dívat na jejich mrtvá těla – včetně dětí. 

Sereď - Múzeum holokaustu Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustu Sereď - Múzeum holokaustu

V sereďském táboře byla svého času zřízená stolařská, hračkářská, betonářská, konfekční dilna, zámečnictví, klempířství, soustružnictví, čalounictví, kloboučnictví, kožešnictví, probíhala tu výroba kufrů, sítěk, chov angorských králíků, zpracování angorské vlny, výroba šňůrek, chemotechnika, hodinářství a různé jiné nádenícké práce. K potřebám tábora a táborové samosprávy patřila i proviantura se skladem, kuchyně, jídelna, pekárna, krejčovská, obuvnická dílna, policie, pořádková služba, ošetřovna, doktoři a zubaři, prádelna, škola, jesle, dětská opatrovna, maštalní služba, sklad dřeva a v neposlední řade kanceláře. 

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustu Sereď - Múzeum holokaustu

Muzeum holokaustu v Seredi se prostřednictvím jednotlivých expozicí i vzdělávacích aktivit snaží oslovit všechny věkové kategorie široké odborné i laické veřejnosti, aby předcházela jakýmkoliv formám diskriminace, rasismu, xenofóbie, antisemitismu a ostatním projevům intolerance, kterou začíná být i současná doba přesycená. Toto muzeum by proto mělo být povinnou zastávkou na vašich toulkách Slovenskem. 

Sereď - Múzeum holokaustu

GPS: 48°17'18.7"N 17°43'24.5"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Battle of the Dragons - 8037



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Šoporňa: obec u vodního díla - VIDEO
Publikováno: 19.3.2023
Na levém břehu Váhu, v rovinaté krajině Podunajské nížiny, se nachází obec Šoporňa. Díky své výhodné poloze mezi většími městy jako je Sereď, Šaľa nebo Galanta, je ideální obcí pro ty, kteří hledají klid a krásu venkova, ale zároveň mají rádi i městský ruch.

SR, Králová nad Váhem: obec u vodního díla - VIDEO
Publikováno: 22.1.2023
Západoslovenská obec Králová nad Váhem se rozprostírá v okrese Šala a od hlavního města Bratislavy je vzdálená přibližně 82 kilometrů. Jejími katastrálními sousedy jsou obce Diakovce, Topolnica, Kajal, Váhovce, Šoporňa, Dlhá nad Váhem a město Šala. Jedná se o poměrně malou obec s počtem obyvatelů do 2 tisíc.

SR, Šintava: obec spjatá s Váhem - VIDEO
Publikováno: 15.1.2023
V severní části okresu Galanta, na levém břehu řeky Váh, se rozprostírá obec Šintava. Jejím bezprostředním sousedem je město Sereď a obce Vinohrady nad Váhem, Pusté sady, Pata, Šoporňa, Váhovce a Dolná Streda.

SR, Galanta: centrum podunajského regionu - VIDEO
Publikováno: 6.11.2022
V jihozápadní části Slovenska, přibližně 50 km od Bratislavy, leží město Galanta. Svou rozlohou se sice jedná o nevelké město, avšak co se týká památek a historie, nabízí návštěvníkovi mnoho zajímavého.

SR, Sereď: procházka okolo zámku  - VIDEO
Publikováno: 17.7.2022
Dnes se vydáme do více než 15 tisícového města Sereď, situovaného v jihozápadní části Slovenska na pravém břehu řeky Váh. Tato nejdelší slovenská řeka byla od nepaměti úzce spjatá s dějinami Seredě (tehdejší Zereth), o kterém první písemné zmínky najdeme z roku 1313. My se ale nebudeme věnovat dějinám tohoto napolitánkami proslaveného města, ale půjdeme vstříc jeho výjimečným památkám.

SR, Pusté Úľany: obec se šlechtickou minulostí –⁠ VIDEO
Publikováno: 9.8.2021
Tentokrát se vydáme přibližně 45 km severovýchodně od Bratislavy do středně velké obce Pusté Úľany. Vesnička v Trnavském kraji nabízí k vidění několik zajímavých historických památek.

SR, Križovany nad Dudváhem: malovaná krása – VIDEO
Publikováno: 19.7.2021
Každá vesnice má na svém území něco zvláštního a zajímavého. Stačí se jen projít po ulicích a přesvědčíte se, že jinak tomu není ani v Križovanech nad Dudváhom, které reprezentují hlavně malované sochy.

SR, Šúrovce: obec s nádhernou rotundou - VIDEO
Publikováno: 6.9.2021
Na úrodné Podunajské nížině mezi Váhem a Dudváhem v blízkosti města Sereď se rozprostírá obec Šúrovce. Vesnice s více než 2 300 obyvateli je vzdálená jen 12 km od okresního města Trnava. Obec vznikla spojením původních obcí Velké Šúrovce, Valtův Šúr, Varův Šúr a Zemianske Šúrovce.

SR, Voderady: zeměpanská vesnička – VIDEO
Publikováno: 23.8.2021
Jižně od Trnavy (13 km) u potoka Gidra se rozprostírá obec Voderady. V minulosti patřila do bratislavské župy, ale prozatím je součástí Trnavského kraje.

Slovensko: Šaľa - město na Váhu
Publikováno: 24.2.2011
Obec Šaľa ve svém více než tisíciletém vývoji překonala mnohé změny. Ve středověku byla centrem řemesel, později, díky své výhodné poloze na Podunajské rovině, měla výlučně zemědělský charakter. Změna nastala až po druhé světové válce, kdy na podporu zemědělské produkce padlo rozhodnutí vybudovat velký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., přímo v katastru obce.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat II.
V okolí pohoří Malých Karpat se nachází mnoho malebných vesniček. My dnes prostřednictvím fotogra...

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat
V okolí pohoří Malých Karpat se rozprostírají mnohé malebné vesničky. My dnes navštívíme obec Bol...


Souvisejicí videa

SR, Šoporňa - obec u vodního díla
V rovinaté krajině Podunajské nížiny, na levém břehu Váhu se rozprostírá obec Šoporňa. Díky své v...

SR, Králová nad Váhem - obec u vodního díla
Západoslovenská obec Králová nad Váhem se rnachází v okrese Šaľa. První písemná zmínka pochází z ...

SR, Šintava - obec spjatá s Váhem
V severní části okresu Galanta, na levém břehu řeky Váh, se rozprostírá obec Šintava. Tato jedna ...

SR, Galanta - centrum podunajského regionu
V jihozápadní části Slovenska, přibližně 50 km od Bratislavy, leží město Galanta. Návštevníkům na...

SR, Sereď - Muzeum holokaustu
V dnešním videu vám představíme autentické místo vázající se k tragickému období řešení židovské ...

SR, Sereď – zámek a park
V jihozápadní části Slovenska na pravém břehu řeky Váh se nachází město Sereď. Mezi její hlavní t...

SR, Dolné Lovčice – rozkvetlá vesnička
Přeneste se spolu s námi do vesničky Dolné Lovčice, nacházející se 6 km od krajského města Trnava...

SR, Zavar: obec s novogotickým kostelem
Obec Zavar leží 8 km jihovýchodně od Trnavy na východním okraji Trnavské sprašové tabule. První p...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:Oto
dnes:
pátek 26.4.
2 °C
zítra:
sobota 27.4.
7 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X