www.infoglobe.cz » USA, Colorado: Boulder – nejlepší místo pro život

USA, Colorado: Boulder – nejlepší místo pro život

Publikováno: 15.11.2022
V Severní Americe jsme již navštívili mnoho míst. Jedním z posledních byl Denver. Dnes od tohoto největšího města státu Colorado nepojedeme daleko. Navštívíme totiž sousední Boulder, který je známý vzdělávacími institucemi, Skalistými horami či svérázným pohledem na život.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Město Boulder patří mezi oblíbené zastávky cestovatelů. Ulice jsou plné mladých lidí, kteří se oddávají radostem i neřestem života, sportování nebo posedávání ve stylových minipivovarech. Ale než okusíme ruch města, řekneme si pár faktů.

Boulder

Město se nachází ve stejnojmenném okrese ve státě Colorado. Od Denveru je vzdáleno přibližně 40 kilometrů směrem na severozápad. Rozprostírá se na úpatí předhůří Skalistých hor (Rocky Mountain) v nadmořské výšce 1655 metrů. Samotné město má 100 000 obyvatel, ale v rámci konglomerace jich zde žije jednou tolik.

Pearl Street Mall

Co se týče historie, zaujala nás zmínka o hnutí hippies, které zde svého času mělo mnoho přívrženců. Také zde byla založena největší univerzita ve státě Colorado – University of Colorado. A právě díky ní a dalšímu množství vzdělávacích nebo vědeckých institucí zde vzniklo zázemí pro více než 30 000 studentů. Důsledkem jejich přítomnosti Boulder prosperuje, což se projevuje i na ceně nemovitostí, které zde stojí výrazně více než v okolních městech. Zároveň však nabízí plnohodnotný život – po stránce občanské vybavenosti, z hlediska kultury nebo uměleckého rozvoje. Město se stará o volný čas svých obyvatel – buduje přírodní oddechové zóny, cyklostezky a podporuje sport.

Pearl Street Mall   Boulder

Vcelku často se zde konají masové akce, ať už v běhání, koupání nebo cyklistice. Nechvalně proslulé jsou i velké studentské party, kde dochází k užívání měkkých drog. V žebříčcích prestižních amerických časopisů se umísťuje Boulder na prvních místech – co se oblíbenosti a kvality života ve městě týče. Označují ho za nejšťastnější, nejlepší a nejzdravější město v USA.

The Flatirons

Místní politici se starají o ochranu prostředí i tím, že omezují parkování, zamezují rozšiřování města a podporují veřejnou dopravu. Jako příklad uvádíme spojení s Denverem, které zajišťuje více než 100 linek denně, nebo zavedení tzv. uhlíkové daně. Za tuto dlouhodobou iniciativu zlepšování životních podmínek získává Boulder nejen domácí, ale i mezinárodní uznání.

The Flatirons

Boulder je městem gurmánů, proto se zde vskutku dobře najíte. Po dobrém jídle doporučujeme dát najíst i duši, a to v podobě návštěvy Boulderského filharmonického orchestru. Pokud jste milovníky ragby, bude vás zajímat, že zde sídlí instituce, která zastupuje bezmála půl milionu sportovních nadšenců nebo přes 2 500 klubů. A ani filmový průmysl tento studentský ráj neopomněl. Natáčel se zde například film Sleeper od Woodyho Allena, který můžete brát jako malou pozvánku na prohlídku města.

The Flatirons   The Flatirons

Jste-li obdivovatelé památek, ty nejstarší najdete na slavném Pearl Street Mall, který je domovem mnoha obchodů a restaurací. Tato pěší zóna nabízí desítky restaurací všeho druhu, specializované obchody, jakož i pouliční prodavače nebo tatéry. O víkendech tu potkáte i umělce, kteří vám předvedou pouliční představení. Pěší zónu zkrášluje množství fontán, soch, dokonce pískoviště pro děti a malé zahrádky, kde jsou vysázeny květiny, keře i stromy.

Colorado

Pokud by vám samotný Boulder nestačil, doporučujeme návštěvu míst v okolí. Nedaleko se například nachází městečko Estes Park, které je turisty vyhledávanou vstupní branou do Skalistých hor. Díky místním klimatickým podmínkám je tu čisté ovzduší, které je v dnešní době spíše vzácností než pravidlem. Zajímavostí je, že městečkem prochází řeka Big Thompson River, která ústí do Esteského jezera a dodává Estes Parku charakteristický kolorit. Čas od času dá o sobě ale vědět mohutnými záplavami. Naposledy se tak stalo v roce 2013. Snad nejvýznamnější nepřírodní památkou je koloniální Stanley hotel, který kromě nádherných panoramatických výhledů nabízí údajně i paranormální jevy. Možná i z tohoto důvodu si ho jako inspiraci pro svou hororovou knihu (The Shining – Osvícení) vybral slavný spisovatel Stephen King.

Colorado

Dalším tipem na výlet do okolí jsou přírodní skalní útvary zvané The Flatirons. Jejich název „žehličky“ je odvozen od vzhledu skalnatých ploch. Tyto útvary jsou symbolem města Boulder a zároveň i oblíbeným místem horolezců či vysokohorských turistů. Neméně zajímavý je i Chautauqua Park, kde sídlí stejnojmenná nezisková organizace, která již více než století poskytuje ubytování, organizuje kulturní akce nebo se stará o památky. Její členové vám budou při toulkách Coloradem zcela určitě nápomocní. A takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale ne nadarmo se říká, lepší jednou vidět než 100krát číst.

 

GPS: 40°00'31.2"N 105°16'02.7"W

Text: Oskár Mažgút

Foto: Peter Barna

Překlad. Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Colorado: Durango – jízda vlakem přes kaňon
Publikováno: 29.11.2022
V dnešním článku o Spojených státech amerických zavítáme do Colorada, a to do šestnáctitisícového města Durango, které je nejlidnatějším městem okresu La Plata. Durango bylo založeno v roce 1880, dnes je hlavně výchozím bodem pro výlety do okolí, například dobrodružně laděnou jízdu na úzkorozchodné železnici Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad do hornického města Silverton.

USA: Virginie – Arlingtonský národní hřbitov
Publikováno: 3.9.2017
Podzim je přede dveřmi, a proto se v rámci toulek po Spojených státech amerických vydáme na pietní místo ve městě Arlington.

USA: Denver – coloradské mílové město II
Publikováno: 8.11.2022
Poté co jsme si představili oblast v okolí Denveru a řekli si něco z jeho historie, se dnes vydáme za památkami. Nebudou to jen stavby, ale i legendární sportovní kluby či zajímavá přírodní místa, která byste určitě neměli vynechat.

USA: Denver – coloradské mílové město
Publikováno: 1.11.2022
Za velkou louží, jak se Spojeným státům lidově říká, navštívíme hlavní a zároveň největší město státu Colorado – Denver. Toto více než 600tisícové město leží v nadmořské výšce jedné míle, což je cca 1,6 kilometru, proto se i mnoha Američany označuje městem mílové výšky.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku I.
Publikováno: 6.12.2022
Havajské ostrovy jsou snad známé po celém světě a slovo havaj se používá často ve významu mít pohodu, nemuset nic dělat, zkrátka lážo plážo.

USA, Colorado – stát se skalním srdcem
Publikováno: 22.11.2022
V jihozápadní části Spojených států amerických se nachází hornatý stát známý krásnou přírodou, vysokými horami, městy duchů, významnými vzdělávacími institucemi i rozvinutým zemědělstvím. Pokud tipujete, že mluvíme o Coloradu, máte pravdu.

USA, Monument Valley: Krajina Divokého západu v zemi indiánských Navajů
Publikováno: 2.7.2018
Na hranici států Utah a Arizona se nachází jedna z ikon USA – Monument Valley. Tyto pískovcové skalní útvary uvidíte už z dálky. Rudo-oranžová pouštní rovina kolem dokola dává skalám hezky vyniknout. Při příjezdu do této oblasti se nezapomeňte vyfotit na známé cestě U. S. 163. Bez snímku na prázdné rovné silnici s úžasnými útvary v pozadí nemůžete odjet.

USA, Washington D. C. – hlavní město
Publikováno: 10.9.2017
Mezi nejnavštěvovanější americká města zcela určitě patří hlavní město Spojených států amerických – Washington D. C. Dnes vás zveme k jeho prohlídce a společně navštívíme různé pamětihodnosti, monumenty nebo zákoutí.

USA: Maryland – přístavní město Baltimore
Publikováno: 27.8.2017
Po minulé návštěvě Pensylvánie se dnes vydáme za poznáváním sousedního státu Maryland, který je známý díky víkendovému sídlu amerických prezidentů – Camp David. Jeho hlavním městem je Annapolis a řadí se do první desítky nejmenších států v USA.

USA: Aljaška - divoká a krásná IX.
Publikováno: 17.12.2012
Oblast Tangle Lakes je oblíbené místo pro kempování. Celý region často využívají rybáři pro ukojení své vášně. Spleť jezer a řek, které zde protkávají kopcovitou krajinu, jim nabízí spoustu příležitostí. Dnes na nás čekají krásné vyhlídky.

USA: Los Angeles – Universal Studios
Publikováno: 10.1.2014
Minulý týden jsme zaskočili do Hollywoodu. Je to místo, které je svým způsobem možná přeceňované.

USA, Florida – Dobrodružné ostrovy I
Publikováno: 6.5.2016
V posledních týdnech jsme se věnovali zábavním parkům v Kalifornii. Dnes se ale přesuneme tisíce kilometrů na východ – do slunné Floridy, která je další Mekkou zábavního průmyslu.

USA, Kalifornie – národní park Údolí smrti
Publikováno: 18.3.2016
Ve východní části amerického státu Kalifornie se nachází místo, které je nositelem jednoho významného nej – byla zde naměřena nejvyšší teplota vzduchu na Zemi, a to konkrétně v létě roku 1913, kdy rtuť teploměru vyletěla na 56,3 stupňů Celsia. Jen si vzpomeňte, jak úmorná byla horka v teplotách nad 35 stupňů, které u nás byly minulé léto běžné. Mimochodem zde byla naměřena i nejvyšší teplota v noci – 43 stupňů Celsia.

USA: Cesta do Seattlu I.
Publikováno: 27.9.2013
Svým způsobem mají Evropané ke Spojeným státům a vlastně k celé Severní a Jižní Americe velice úzký vztah, protože je tyto kontinenty nenávratně poznamenaly.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.


Souvisejicí fotogalerie

USA, Colorado – Denverská zoo
Ve městě Denver se na ploše 32 hektarů nachází jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad ve Spoj...

USA, Colorado – velkolepé hory a města
Colorado – stát nacházející se v jihozápadní části Spojených států amerických – nabízí rozsáhlé s...

USA: Aljaška - fauna
Jedno z míst na světě, kde v opravdové divočině potkáte plno predátorů tváří v tvář. Cestu vám zk...

USA, Florida: Kennedyho vesmírné středisko
Na pobřeží Atlantského oceánu se nachází turistům známé místo s anglickým názvem  ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 9. 6. 2023
svátek:Stanislava
dnes:
pátek 9.6.
15 °C
zítra:
sobota 10.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X