www.infoglobe.cz » Chile: Velikonoční ostrov - tajemný ráj

Chile: Velikonoční ostrov - tajemný ráj

Publikováno: 17.4.2022
Velikonoční ostrov, známý hlavně díky svým kamenným sochám, leží 3220 kilometrů jihozápadně od Galapážských ostrovů a 3600 kilometrů západně od Valparasio v Chile v zemi, která Velikonoční ostrov v roce 1888 anektovala. Z Chile se lze na ostrov dopravit letecky.

Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov je vulkanického původu ve tvaru trojúhelníku s délkami stran 16, 18 a 24 kilometrů a leží tisíce kilometrů od jakékoli civilizace. Když tam dorazili první Evropané o velikonocích roku 1722, uviděli nejdříve ze všeho na pobřeží postavené kamenné sochy, které hleděly do vnitrozemí. Místní obyvatelé k cizincům zaujali velmi rozmanitý postoj. Někteří přátelsky vítali nové příchozí a zapalovali ohně, jiní se chovali nedůvěřivě a sbírali kameny, aby se v případě nouze mohli bránit. Když kapitán Roggeveen a jeho holandské mužstvo vystoupili na pevninu, zjistili, že tu žijí ve svornosti tři rozdílné rasy. Někteří lidé měli pleť tmavou, jiní červenou a další měli překvapivě bílou kůži. Někteří měli zvětšené ušní lalůčky zdobené zvláštními kotouči a právě tito lidé prokazovali sochám zvláštní úctu. Odhlédneme-li od jejich sklonu ke krádeži všeho co viděli, byli tito domorodci velmi přátelští. Krádeže vedly ke konfliktu mezi Holanďany a místními, při němž vojáci několik obyvatel zastřelili. Objevitelé viděli jen málo žen, většina obyvatel se neodvažovala vylézt a skrývala se v podzemních jeskynních. Holanďané za jeden den ostrov opustili.

Velikonoční ostrov

V roce 1770 španělská expedice z Peru nabyla podobné zkušenosti. Lidé na Velikonočním ostrově byli ještě pořád přívětiví a půda byla stále obdělávána. O čtyři roky později, kdy přistál u ostrova kapitán Cook, uviděl úplně jiný obraz. Země byla zanedbaná a zpustlá, lidé byli nepřátelští a demoralizovaní, nosili teď – na rozdíl od dřívějška – zbraně, dřevěné obušky a kopí. Velké sochy byly převrženy a zdálo se, že se k nim už nikdo nemodlí. V 19. století byl ostrov cílem lovců otroků a v roce 1862 bylo obyvatelstvo obzvlášť silně zdecimováno nájezdem obchodníků s otroky z Peru. Poté, co tato kultura byla už téměř zničena, přišli Evropané, aby ji blíže studovali. Křesťanští misionáři se pokoušeli obrátit obyvatele ostrova na křesťanskou víru a odvrátit je od uctívání boha, kterého nazývali Make-Make. Při tomto pokusu objevili i malé božské sochy, které lidé přechovávali ve svých obydlích. Později byly nalezeny i dřevěné tabulky, do kterých byly vyřezány znaky písma. Evropané je zničili, protože je považovali za pohanské kultovní předměty, některé z nich ale zůstaly zachovány. Tyto destičky rongo-rongo byly popsány zleva doprava a pak v opačném směru zprava doleva. Dodnes se však nepodařilo význam znaků dešifrovat.

Velikonoční ostrov

Nejfantastičtějším objevem na Velikonočním ostrově jsou však obrovské sochy, které domorodci nazývají Moai. Mnohé z nich jsou čtyř a desetimetrové. Váží až 20 tun. Některé jsou ještě větší a váží více jak 90 tun. Mají neobyčejně velké hlavy, vysunutou partii brady a prodloužené uši, jsou však bez nohou. Některé mají na hlavách „klobouky“ z červeného kamene. V jednom kamenolomu byly objeveny i nehotové sochy. Existuje mnoho spekulací, jak obyvatelé Velikonočního ostrova tyto sochy přepravovali (obyvatelé tvrdí, že se sochy samy dostaly na svá místa).

Velikonoční ostrov

Vědci zjistili, že sochy mají velmi hluboko ležící těžiště a že je pravděpodobně mohlo poměrně rychle vytáhnout asi 15 lidí pomocí dlouhých lan. Je zajímavé, že v jazyce Velikonočního ostrova existuje slovo, které označuje způsob pohybu, jímž lze pomalu posunovat bez použití nohou. Zřejmě tedy už není tajemstvím, jak tyto sochy vznikly a jak se jimi hýbalo. Nezodpovězených otázek je však dost. Proč byly stvořeny? Představují bohy, nebo předky? Proč se dívají do vnitrozemí a ně směrem ke břehu? Sochy však mlčí…

Velikonoční ostrov

GPS: 27°05'53.4"S 109°22'34.5"W

Text: J. Štantejský a Divy světa

Foto: Wikimedia.org - Rivi, Bjørn Christian Tørrissen (2), Ian SewellDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velikonoce - oslava života
Publikováno: 16.4.2022
Na období Velikonoc se těší snad každý z nás, ať už z důvodu odpočinku, zábavy nebo z duchovního hlediska. Dnešní společnost si spojuje tyto svátky zejména s takzvanou "pomlázkou a poléváním", kdy se z našich příbytků každoročně ozývá výskot dívek skrývajících se před šibalským poléváním. Pro křesťany jsou zase Velikonoce nebo Pascha (u řeckokatolíků) to nejvýznamnější období z církevního roku.

Chile – Pucón, Villarrica a výlety do okolí
Publikováno: 29.7.2017
Naší další zastávkou bylo město Villarrica. Nejdříve jsme váhali, zda nezakotvit ve městě Pucón, které leží o 25 km dál a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Chile. Místní obyvatelé naprosto skvěle využili polohu tohoto města. Pucón totiž leží u břehu jezera Lago Villarrica, je obklopen národními parky, termálními prameny a také divokou řekou s peřejemi. V neposlední řadě se zde nachází vulkán Villarrica, který je asi největší atrakcí.

Chile, Santiago de Chile – Vítejte v hlavním městě
Publikováno: 14.9.2021
Santiago je hlavní město státu Chile a také první zastávka na naší třítýdenní dovolené. Město je obklopeno vysokými horami a žije zde okolo 6 milionů lidí. Cesta sem je poměrně zdlouhavá (nám trvala 14 hodin), ale rozhodně nebudete litovat.

Chile, Valparaíso – zážitek pro turisty
Publikováno: 22.7.2017
Valparaíso nebo také Valpo je město ležící v centrální části Chile a je známé především tím, že jsou zde barevné až kýčovité domy. Mimo jiné tu také najdete jeden z největších a nejdůležitějších přístavů v Chile.

Chile: Puerto Varas, La Arena a cesta lodí až k národnímu parku Pumalín
Publikováno: 5.8.2017
Naší další zastávkou při cestování po Chile bylo městečko Puerto Varas, má stejně velkou popularitu jako Pucón. Městečko je velmi pěkně udržované, najdeme zde spousty obchodů se sportovním oblečením a s různou sportovní výbavou. Projeli jsme hlavní třídou a dorazili k jezeru Lago Llanquihue. Výhledy odsud jsou impozantní. Dokonce zde vidíme i dvě sopky Osorno a Calbuco. Vulkán Osorno se tyčí nad vodou a je dokonale tvarovaný.

Chile: Z Coyhaique do Argentiny a zase zpět do Chile po Route 40
Publikováno: 12.8.2017
Naši cestu po Carretera Austral zakončujeme návštěvou města Coyhaique. Vydáváme se z Puerto Aysén, všude okolo nás je krásná příroda se spoustou výhledů. A skoro celou cestu nás lemuje řeka Río Simpson, která taktéž protéká přírodní rezervací Reserva Nacional Río Simpson.


Souvisejicí fotogalerie

Chile – z města do přírody
Jižní Amerika je neuvěřitelně zajímavá, specifická a mezi cestovateli stále oblíbenější. My se dn...

Chile: NP Torres del Paine
Národní park Torres del Paine (založený roku 1959, od 1978 na seznamu UNSECO) se rozkládá v jižní...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X