www.infoglobe.cz » Vranov nad Topľou

Vranov nad Topľou

Publikováno: 15.7.2010
Město Vranov nad Topľou leží ve východní části Slovenska. Patří do Prešovského kraje a má necelých 24 tisíc obyvatel.

Současnost

Velká část města se rozkládá na rovině při březích řeky Topľa. Z průmyslu zde dominuje hlavně dřevařský a textilní. Významnou pamětihodností je římsko-katolický Pohled na městoneogotický kostel Narození Panny Marie z roku 1580. K dalším památkám patří řecko-katolický chrám Nejsvětější Eucharistie, evangelický chrám Ducha Svatého, Židovský hřbitov a římskokatolický kostel sv. Anny z 20. století. Nedaleko města se tyčí hrad Čičva, hrad Jasenov a Viniansky hrad. Oblíbeným místem rekreace jsou přehradní nádrže Slanské vrchy a Domaša při jejichž březích se nacházejí rekreační střediska a také zákoutí pro rybolov, turistiku a rovněž cykloturistiku. Ze západní strany ohraničují region Vranov hřebeny Slanských vrchů, kde najdeme mnoho přírodních a technických zajímavostí.

Ve městě a v celém regionu zůstaly zachovány bohaté lidové tradice. Místní folklor s temperamentními písněmi a tanci je známý a velmi oblíbený. Zárukou zachování folklóru do budoucnosti je jeho obliba u mladých lidí, kteří ho šíří dále do světa. Město se může pochlubit bohatým hudebním životem. Na každoročních folklorních slavnostech jsou k vidění místní i zahraniční soubory. Velmi oblíbený je ve městě sborový zpěv, jež si můžeme poslechnout na Vranovských sborových slavnostech. Město leží nedaleko hranic s Polskem, Ukrajinou, Maďarskem.

Historie

Území Vranova nad Topľou je bohatým archeologickým nalezištěm, jelikož člověk tuto oblast obýval už od starší doby kamenné. Od 11. do 13. století patřilo území Vranova a jeho okolí uherským králům. Ve středověkuMěstský úřad osada ležela na trase obchodní stezky z Prešova, což přispělo k rozvoji obchodu a řemesel. Ve 14. století se osada proměnila v město, kterému bylo povoleno vybírat daně a konat trhy. V 16. století zde postavili školu a na zdejším hradě, který se nedochoval, se vdávala patnáctiletá Alžběta Báthoryová. V 19. století se odsud lidé byli nuceni stěhovat za lepšími podmínkami do sousedních krajů a nebo i zahraničí. V roce 1903 sem přijel první vlak, o několik málo let později zde začala fungovat elektřina a telefonní spojení. Po vzniku Československa patřil Vranov k méně průmyslově rozvinutým městům, většina obyvatel se stále živila zemědělstvím. Situace se změnila až po druhé světová válce, kdy zde přibyla panelová sídliště a průmyslové závody, kde našlo mnoho lidí práci.

 

Text: Denisa Arvajová, vranov.sk, wikipedie.cz

Foto: wikipedie.sk, panoramio.com - tonyhaton, efkave, Duco17

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Region Vranov - Obnovení turistických tras
Publikováno: 20.2.2013
Během celého minulého roku probíhala v regionu Vranov nad Topľou rekonstrukce turistických tras, ale i výstavba nových turistických značení. Celkem bylo obnoveno přes 38 kilometrů stezek.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 8. 2019
svátek:Sandra
dnes:
pátek 23.8.
24 °C
zítra:
sobota 24.8.
25 °C