www.infoglobe.cz » ČR, Prachovské skály – nejlepší výlet, na kterém jste kdy byli

ČR, Prachovské skály – nejlepší výlet, na kterém jste kdy byli

Publikováno: 22.8.2019
Pískovcové skalní město Prachovské skály je srdcem Českého ráje. A jako by měl každý Čech jednou v životě vylézt na Sněžku, Říp a na Hradčany, měl by si také prochodit tento podmanivý kraj. Patří k tomu nejhezčímu, co u nás máme.

Schody, skalní štěrbiny, kolmé stěny a vyhlídky

Uvnitř skalního města jsou vyznačené turistické trasy – dvě páteřní (kratší a delší okruh) jsou protnuty několika dalšími stezkami. Máte-li dostatek fyzických sil a času, můžete ve skalách prolézt skrz naskrz každou skulinku. Myslím, že vás to bude bavit, jednotvárná nudná cesta to opravdu není. Je ale docela namáhavá. Stezky vás vedou štěrbinami mezi vysokými skalními bloky, klikatí se kolem balvanů, chvíli vás svírají ve vlhkých temných děrách, aby vás po chvíli vyplivly na ohromující vyhlídce nad kolmým srázem. Neustále šplháte po skalních schodech nahoru a zase dolů, ztracené výškové metry hned za prvním rohem zase nabíráte. Je dobré vědět, že se nacházíte v I. zóně CHKO a chůze mimo vyznačené stezky je zakázaná. Ty nejcennější porosty uvidíte v místech, kam je obtížné, ba nemožné se dostat. Vzácné 300leté borovice rostou na nepřístupných místech, která jsou zároveň domovem několika chráněných ptačích druhů, zejména dravců a sov.

Prachovské skály

Skála, co je hodně špičatá

Vyhlídek je cestou mnoho, každá má své jméno: Schlikova, Hakenova, Rumcajsova… Z některých jsou vidět jen Prachovské skály, z jiných i okolní krajina a také třeba hrad Trosky. Pojmenované jsou i mnohé skalní útvary a nesou někdy poetická jména, jindy jména svých dobyvatel z řad horolezců: Modlitba, Sirotek, Žandarm, Ztracenec, Smítkova věž ad.

výhled na hrad Trosky

Na některých stěnách tu můžete pozorovat horolezce, horolezkyně a horolezčata, lézt se zde smí, samozřejmě za předpokladu striktního dodržování pravidel určených CHKO. Ta směřují jednak k tomu, aby nespadli do písku a pak také k ochraně skal, hnízdících ptáků a lesních porostů.

Historie: hrabě Schlik a turisté

Bezmála 400 let patří skály s okolním panstvím hraběcí rodině Schliků. Připadly jí po smrti Albrechta z Valdštejna a znovu pak v roce 2000, kdy byly navráceny v restitucích po 50leté přestávce. 

Skály byly svědky několika historických událostí, které vám připomenou podél cest rozeseté pomníčky a pamětní tabule. Za všechny zmiňme krvavou bitvu u Jičína, vedenou v roce 1866 Habsburským císařským vojskem proti Prusům. V této rozhodující bitvě tzv. Sedmitýdenní války byla Pruská vojska úspěšnější, do paměti místních obyvatel se však zapsalo především pozdější drancování civilních statků. Místní názvy rybníku Vražda a Na zabitém na těch pár krutých dní upomínají dodnes.

S trochou nadsázky se dá říci, že s posledním pohřbeným vojákem přišli turisté. Na konci 19. století zde byli a skály zpopularizovali Vojta Náprstek a Jaroslav Vrchlický. Už ale v roce 1804 se tu na nosítkách nechal pronést císař František I. Po něm se jeden z průchodů nazývá Císařská chodba. 

Silnici a značené trasy tu ve dvacátých letech vybudoval Klub českých turistů, stejně jako svou základnu – Turistickou chatu, která dodnes slouží jako restaurace. 

skalní věže jsou oblíbené mezi horolezci   zdají se nedobytné, ale horolezci vědí své

Praktické rady: parkování, vstup, kočárek… a co v zimě?

Skalní město je přístupné dvěma branami. První je přímo v Prachově, druhá přibližně o 2 km dál u Turistické chaty. Zde silnice končí. Na obou místech jsou parkoviště, ta však svou kapacitou v sezoně nestačí, parkuje se tedy po celé délce této silnice. 

Veškeré zázemí pro návštěvníky je u vstupu do skal, uvnitř skalního města už kiosky ani toalety nenajdete. Jsou tu jen lavičky a odpočinková místa, kde si můžete sníst vlastní svačinu. Cestu provázejí tabule s informačními texty. Ty odpoví na otázky, které vás i děti napadnou: co tu žije a roste, proč se to tu tak jmenuje, jak okolní skály vznikly atd. Je tu všude čisto, ukáznění turisté házejí odpadky do košů k tomu určených. Ve skalách se nesmí kouřit ani rozdělávat oheň.

Mějte na paměti, že výlet není pro každého. Trasu nelze zdolat s kočárkem ani invalidním vozíkem, nehodí se pro velmi malé děti ani pro osoby s omezenou pohyblivostí. Jako trasa pro kočárek je doporučena pouze modrá značka po obvodu skalního města. Přijedete-li na kole, můžete využít úschovnu, doptáte se na ni v informacích na parkovišti v Prachově. Do skal také musíte být dobře vybaveni – pevná turistická obuv je nutnost. 

skalní město z Všetečkovy vyhlídky

Nejkratší trasu projdete asi za hodinu a půl, ale dá se tu klidně strávit celý den. Do skal se platí vstupné (pozor! není možné platit kartou), můžete je ale opustit třeba kvůli obědu v restauraci a pak se na stejnou vstupenku vrátit. 

Turistická sezona trvá od 1. 4. do 31. 10. a otevřeno je od 9,00 do 17,00 h, o prázdninách od 8,00 do 18,00 h. Je-li to ve vašich možnostech, vyberte si k návštěvě všední den. O víkendech je tu opravdu hodně lidí. Na zimu se skály nezavírají, nefungují však žádné služby a za mokra, či dokonce ve sněhu a při námraze jsou stezky neschůdné.

Prachovské skály jsou oblíbený cíl turistů, dnes už nejen českých, ale i polských, holandských, francouzských… Není divu, je tu opravdu hezky. 

mezi skalami   průchod mezi skalami   schody a úzké průchody v Prachovských skalách

GPS: 50°27'55.5"N 15°17'55.2"E

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO
Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalní bludiště Chléviště
Publikováno: 4.7.2019
Jestli se chcete vydat do krásného a ne tak hojně navštěvovaného skalního bludiště, pak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou volbou.


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova
Dnes se spolu projdeme po Zlaté stezce Českého ráje. Vyjdeme z městské části a přírody bude přibý...

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě
Do Českého ráje se snad každý rád vrací, je to místo klidu, krásné přírody a historických památek...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


19.9.2019
Ve dnech 21. a 22. září se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě odehrává hlavní program Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Devatenáctý ročník letecké a obranné show představí leteckou i pozemní techniku členských států Severoatlantické aliance.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 21. 9. 2019
svátek:Matouš
dnes:
sobota 21.9.
19 °C
zítra:
neděle 22.9.
20 °C