www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Karlovo náměstí v Praze

ČR: Karlovo náměstí v Praze

Publikováno: 23.9.2011
Karlovo náměstí, největší náměstí v Praze, jedno z největších v Evropě a na světě vůbec, se nachází v pražské části Nové Město. Náměstí má obdélníkový tvar o rozloze 80 550 čtverečních metrů.

Náměstí, kterému se dříve také říkalo Dobytčí trh, získalo své pojmenování po českém králi Karlu IV. a společně s dvěma dalšími trhy – Senným (dnes Senovážné náměstí) a Koňským (dnes Václavské náměstí) roku 1348 spoluvytvořily Nové Město pražské. Dnešní podobu parku, kterou mu vtiskl zahradní architekt František Thomayer, získalo náměstí v sedmdesátých letech 19. století, kdy se zde začalo s výsadbou zeleně (především lipového stromořadí). Park o více jak 300 stromech 40 druhů je chráněn jako městská památková rezervace. Travnatou plochu parku se starými stromy protínají úzké cestičky, podél kterých jsou umístěné lavičky, v jižní části je nově vybudované dětské hříště.

Karlovo náměstíKarlovo náměstíEliška KrásnohorskáKarolína Světlá

Dále tu můžete narazit na tři památníky věnované slavným českým osobnostem: Karolíně Světlé (v podobě secesního pomníku z žuly a černého mramoru), Elišce Krásnohorské (socha z bílého mramoru v životní velikosti) a Vítězslavu Hálkovi (bronzová busta). V severní i jižní části náměstí je umístěna kašna. Plochu Karlova náměstí protínají dvě rušné ulice: Žitná a Ječná, jenž ho pomyslně rozdělují na severní a jižní část. Z pohledu městské dopravy je zde několik vstupů do stejnojmenné stanice metra linky „B“. Karlovo náměstí funguje také jako nejdůležitější a nejrušnější tramvajový dopravní uzel v Praze (staví tu 17 tramvajových linek). Po obvodu náměstí se nachází hned několik významných budov.

Karlovo náměstíKarlovo náměstíKarlovo náměstí

Na samém severním okraji stojí Novoměstská radnice, která vznikla rovněž z iniciativy Karla IV. jako jakýsi „protějšek“ k té Staroměstské. Přímo vedle radnice naleznete klasicistní budovu, ve které sídlí Městský soud v Praze . Zhruba uprostřed Chrám sv. Cyrila a Metodějenáměstí na jeho západní straně, na rohu Resslovy ulice, stojí budova České techniky, postavená roku 1869. Dům, který využívá České vysoké učení technické, sousedí na západě s barokním chrámem sv. Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali parašutisté, kteří provedli atentát na tehdejšího říšského protektora Heydricha. Naproti České technice přes náměstí najdete asi nejvýznamnější tamní dominantu, Novoměstskou jezuitskou kolej s dostavěným kostelem sv. Ignáce. V polovině 18. století, kdy byl jezuitský řád zrušen, fungovala budova jako kasárna a poté jako nemocnice – k tomuto účelu slouží dodnes. K nejvýraznějším objektům jižní části náměstí se řadí goticko-renesanční Faustův dům, spojovaný s faustovskou legendou a k jehož obyvatelům patřil například Edward Kelley, dvorní alchymista císaře Rudolfa II., a komplex budov tvořící Všeobecnou fakultní nemocnici, která byla otevřena roku 1790 a postupnými architektonicky cennými přístavbami si získala současnou podobu.

Novoměstská radniceSloup na Karlově náměstíKostel sv. IgnáceFaustův dům

Karlovo náměstí prošlo za svou několika set letou existenci mnoha proměnami, ať už urbanistickými či významovými – dnes už sice neslouží jako místo trhu s dobytkem, stále je to ovšem jedno z nejrušnějších míst v Praze, obklopené mnoha historicky zajímavými budovami.

Text a foto: J. ŠtantejskýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha - Vánoce na Staromáku - VIDEO
Publikováno: 27.12.2011
Vánoční strom stojí na pražském Staroměstském náměstí už od 21. listopadu. Nejvíc lidí ale přitahuje těsně kolem Vánoc.

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO
Publikováno: 6.3.2012
Pražský Karlův most je po píseckém druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v Česku. Unikátní památka, zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, denně přiláká tisíce turistů. Jeho atmosféru milují cizinci a našinci jsou na tento skvost náležitě pyšní.

ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha
Publikováno: 6.7.2012
Čechovo náměstí se dá považovat za centrální bod Vršovic, kde si v letních dnech můžete příjemně odpočinout na některé z laviček.

ČR, Malostranské náměstí: cestou na Hrad - VIDEO
Publikováno: 18.2.2014
Žádný správný turista Malostranské náměstí nemůže minout. Je totiž součástí královské cesty, tedy cesty, kudy se panovníci přesouvali ke korunovaci.

Novoměstská radnice
Publikováno: 13.2.2008
Když bylo Karlem IV. v roce 1348 založeno Nové Město pražské, začala se psát také historie Novoměstské radnice. Radnice byla v průběhu dějin svědkem několika významných událostí. V roce 1419 se tady například odehrála první pražská defenestrace, která rozpoutala husitskou revoluci, a v roce 1483 druhá pražská defenestrace.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - Karlovo náměstí
Fotografie z Karlova náměstí; budov, které ho obklopují a blízkého okolí. Foto: J. Štantejský


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X