www.infoglobe.cz » SR: Západní Tatry – zimní túra na Holý vrch

SR: Západní Tatry – zimní túra na Holý vrch

Publikováno: 22.12.2022
Západní Tatry jsou kouzelným pohořím, které milovníkům zimních outdoorových aktivit dokážou nabídnout vícero možností vyžití. Pěší turistiku i čím dál víc populárnější skialpinistické túry je možné absolvovat jen v určitých oblastech tohoto pohoří. Zajímavou lokalitou, kterou je možné navštívit i v zimě, je Holý vrch.

Zimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Holý vrch – menší bratr Barance

Holý vrch je jedním z méně známých vrchů Západních Tater. Rozprostírá se na vedlejším jižním hřebeni, který se odděluje směrem na jihozápad od masivu Barance (2 185 m n. m.). Holý vrch dosahující nadmořskou výšku 1 723 metrů tvoří na  jihozápadní rozsoše nevýraznou podlouhlou vyvýšeninu, která téměř splývá s úrovní hřebene. I přesto, že nepatří k významným dominantám Západních Tater, túru na jeho vrchol vám můžeme vřele doporučit. Tato lokalita je oblíbeným odpočinkovým místem a důležitým mezibodem túr ve směru na Baranec. Vedou sem dvě značené stezky – žlutá trasa se začátkem nedaleko ústí Žiarské doliny a modrá turistická trasa se začátkem na rozcestníku „Pod Holým vrchem“. Holý vrch je po žlutě označené stezce přístupný celoročně a nevztahuje se na něj sezonní zimní uzávěra turistických tras. Je výborným vyhlídkovým bodem směrem na Liptov a Nízké Tatry, také nabízí krásné výhledy na okolní doliny a vrchy Západních Tater.

Žiarska dolina

Začátek túry

Výstup na Holý vrch můžeme charakterizovat jako méně náročnou túru s převýšením 782 m, celkovou délkou trasy 7,4 km. I z tohoto důvodu ji zvládnou fyzicky méně zdatní turisté či milovníci outdoorových aktivit, kteří s touto krásnou zálibou teprve začínají. Startujeme z parkoviště u rozcestníku „Žiarska dolina, ústí“, kde odbočíme na červenou stezku tatranské magistrály a přibližně po 5 minutách chůze odbočíme vlevo na žlutě značenou turistickou trasu. Stoupáme vedle lesa a neustále nabíráme výšku. Nakonec vcházíme do lesa a pokračujeme po žluté značce vzhůru. Téměř celý úsek trasy vede hustým jehličnatým lesem, je nezbytné sledovat nejen značku, ale i stopu vyšlapané stezky ve sněhu. Procházíme přes lokalitu Stará Stávka (1 299 m n. m.) a stále nekompromisně stoupáme. Přechod žlutou stezkou vedoucí lesem může působit zdlouhavě, až monotónně, avšak každý vytrvalý turista ví, že absolvování tohoto úseku je pro dosažení cíle nezbytné.

Liptovská kotlina a Nízké Tatry

Na vrcholu

Po dlouhém stoupání nakonec vycházíme ven z lesa a postupně s nabíráním dalších výškových metrů se ocitáme na otevřeném prostranství s řídkým porostem nízkých jehličnanů. Před námi se otevírají první výhledy na Liptovskou kotlinu a Nízké Tatry. Touha po dosažení vrcholu nás neustále žene kupředu, až nakonec přicházíme k rozcestníku  „Holý vrch“, kde se setkávají žlutá a modrá turistická stezka. Jsme velmi blízko, od cíle nás dělí ještě pár metrů stoupání a po chvíli dosahujeme v nadmořské výšce 1 723 metrů vrchol Holého vrchu. Připomínáme, že samotný vrchol není označen, nachází se nad zmiňovaným rozcestníkem na hřebeni vedoucím na Baranec.

rozcestník turistických stezek – Holý vrch

Chočské vrchy a Malá Fatra   Trnovská dolina a vrch Mládky

Z Holého vrchu se nám naskytnou především krásné výhledy na Liptov, panoráma Nízkých Tater a Velké Fatry. Při pohledu směrem na západ je vidět hluboce zaříznutou Žiarskou dolinu, nad kterou se táhne mohutný jižní hřeben nazvaný Kozie Chrbty s vrchy Široká, Ráztoka (1 947 m n. m.) a Jalovská kopa. Také můžeme rozeznat Jalovecké sedlo s vrchem Príslop a hlavní hřeben Západních Tater tvořen známými vrchy Baníkov (2 178 m n. m.) a Hrubá kopa (2 166 m n. m.). Pokud je dobrá viditelnost, v dálavách je možné vidět i drobné siluety Chočských vrchů a Malé Fatry. Při pohledu směrem na východ nás zaujmou strmě se svažující svahy ohraničující Trnovskou dolinu a zvlněný masivní hřeben s nápadnými vrchy Mladkov (1 947 m n. m.) a Malý Baranec (2 044 m n. m.). Pohled na sever nás však zaujme nejvíce. Vrchem je třetí nejvyšší hora Západních Tater – Baranec (2 185 m n. m.).

pohled z Holého vrchu na hřeben směřující k vrchu Baranec

GPS: 49°09'11.4"N 19°43'51.9"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé
Publikováno: 6.2.2023
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.

SR, Žiarská dolina – zimní výlet k oblíbené chatě
Publikováno: 10.3.2021
Přijměte naše pozvání do nádherné Žiarské doliny, která se svou Žiarskou chatou patří bezpochyby k nejoblíbenějším místům všech milovníků zimní turistiky či skialpinismu.

SR, Jalovec – na skiaplech k Chatě pod Náružím
Publikováno: 31.1.2021
Dnes vás zavedeme do Liptova, přesněji na okraj obce Jalovec, která leží necelých 10 kilometrů severně od Liptovského Mikuláše. Naším výchozím bodem bude rekreační středisko Bobrovecká Vápenice, kde je možnost bezplatného parkování.

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku II – VIDEO
Publikováno: 31.12.2021
Jelikož je Slovensko rozmanitá země plná přírodních krás, nabízí nám mnoho možností zimního vyžití. I dnes vám proto přineseme 5 tipů na zimní turistické výlety, které nás oslovily.

SR, Zuberec – výlet do historie v Muzeu oravské dědiny – VIDEO
Publikováno: 22.9.2020
V západním podhůří Roháčů najdete v malebném údolí vesnici Zuberec. Ta krom výletů do hor láká i na rozsáhlý skanzen Múzeum oravskej dediny a Brestovskou jaskyňu. Pojďme se sem společně vypravit a nahlédnout do historie oravského regionu.

SR: Sjezdovky na skialpech
Publikováno: 22.12.2019
Skialpinismus začíná být v našich zeměpisných šířkách populárnější a populárnější, proto bychom vás chtěli upozornit na zcela nového a zároveň jedinečného knižního průvodce. Dozvíte se v něm o skialpových výstupech ve slovenských lyžařských střediscích.

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Ostrou a Sivý vrch
Publikováno: 28.10.2018
Turistika v Západních Tatrách se těší velké oblibě a popularitě. Toto pohoří vděčí za svou atraktivnost i možnosti absolvování krásných hřebenových treků s výstupy na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás zveme na neobyčejnou túru po jednom z vedlejších hřebenů Západních Tater, který nás zavede až na Sivý vrch – horu ležící na hlavním hřebeni pohoří.

SR: Západní Tatry – podzimní túra na vrch Bystrá
Publikováno: 21.10.2018
Západní Tatry jsou nejkrásnější a nejpodmanivější snad na podzim – když se travnaté úbočí hřebenů a vrchů, jakož i stromy obarví do pestrých odstínů hnědé, žlutohnědé a červenohnědé barvy. V tomto článku si představíme přechod podzimní vysokohorskou krajinou, naším cílem bude nejvyšší hora Západních Tater – vrch Bystrá.

SR: Západní Tatry – na vrchol Ostrého Roháče
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.

SR: Západní Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.

SR: Západní Tatry – túra na vrch Baranec
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.

SR: Knižní novinka – Lyžařský a skialpinistický průvodce
Publikováno: 16.4.2017
V těchto dnech vychází v pořadí již třetí vydání lyžařského a skialpinistického průvodce. Ten po patnácti letech od jeho prvního vydání čtenářům přináší výběr skialpinistických sjezdů, túr a vysokohorského lyžování v té nejčistší a nejkrásnější podobě.

SR: Skialpinizmus ve slovenských horách
Publikováno: 7.1.2018
Skialpinismus je čím dál tím rozšířenější, a proto nás zaujala relativně nová knížka dokumentující výběr skialpinistických sjezdů a túr v nejznámějších pohořích Slovenska.


Souvisejicí fotogalerie

Československá zima vašima očima II.
Po týdnu se opět podíváme na zasněžené krásy přírody, jedinečnou mrazivou atmosféru míst nebo zim...

Československá zima vašema očima I.
Před rokem jsme vyhlásili fotosoutěž kde naši čitatelé měli zachytit zasněžené krásy přírody, jed...

SR: majestátní Baranec, Klak a Ďumbier v zimě
Přeneste se spolu s námi do pohádkové krajiny kouzelných hor. Obdivujte sněhovou peřinu malofatra...

SR: Západní Tatry – přes Žiarskou dolinu až na hřeben Roháčů
Žiarska dolina v Západních Tatrách je velmi populární a hojně navštěvovanou oblastí během celého ...

SR: Západní Tatry – podzimní hřebenový trek od Babek až po Sivý vrch
Vedlejší jižní hřeben Západních Tater, který se táhne od vrchu Babky směrem na sever až po Sivý v...

SR: Západní Tatry – přes Račkovu dolinu na Bystrou
Vrch Bystrá (2 248 m n. m.) je nejvyšší horou Západních Tater, rozprostírá se nedaleko státní hra...

SR: Západní Tatry –  podzimní výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...

SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Tri kopy a Baníkov
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...


Souvisejicí videa

SR, Zuberec – pohled do historie oravské vesnice
Pojďte se spolu s námi podívat do rozsáhlého skanzenu Muzeum oravské dědiny v podhůří Roháčů, pře...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
23.5.2023
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
20.5.2023
Květnově-červnové číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s elitní slovenskou skialpinistkou Mariannou Jagerčíkovou, pozve vás na Nový hrad - castrum Wywar a budete také poznávat poutnická místa a kalvárie v okolí Žiliny.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 28. 5. 2023
svátek:Vilém
dnes:
neděle 28.5.
11 °C
zítra:
pondělí 29.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X