www.infoglobe.cz » SR: Západní Tatry – zimní túra na Holý vrch

SR: Západní Tatry – zimní túra na Holý vrch

Publikováno: 24.2.2019
Západní Tatry jsou kouzelným pohořím, které milovníkům zimních outdoorových aktivit dokážou nabídnout vícero možností vyžití. Pěší turistiku i čím dál víc populárnější skialpinistické túry je možné absolvovat jen v určitých oblastech tohoto pohoří. Zajímavou lokalitou, kterou je možné navštívit i v zimě, je Holý vrch.

Holý vrch – menší bratr Barance

Holý vrch je jedním z méně známých vrchů Západních Tater. Rozprostírá se na vedlejším jižním hřebeni, který se odděluje směrem na jihozápad od masivu Barance (2 185 m n. m.). Holý vrch dosahující nadmořskou výšku 1 723 metrů tvoří na  jihozápadní rozsoše nevýraznou podlouhlou vyvýšeninu, která téměř splývá s úrovní hřebene. I přesto, že nepatří k významným dominantám Západních Tater, túru na jeho vrchol vám můžeme vřele doporučit. Tato lokalita je oblíbeným odpočinkovým místem a důležitým mezibodem túr ve směru na Baranec. Vedou sem dvě značené stezky – žlutá trasa se začátkem nedaleko ústí Žiarské doliny a modrá turistická trasa se začátkem na rozcestníku „Pod Holým vrchem“. Holý vrch je po žlutě označené stezce přístupný celoročně a nevztahuje se na něj sezonní zimní uzávěra turistických tras. Je výborným vyhlídkovým bodem směrem na Liptov a Nízké Tatry, také nabízí krásné výhledy na okolní doliny a vrchy Západních Tater.

Žiarska dolina

Začátek túry

Výstup na Holý vrch můžeme charakterizovat jako méně náročnou túru s převýšením 782 m, celkovou délkou trasy 7,4 km. I z tohoto důvodu ji zvládnou fyzicky méně zdatní turisté či milovníci outdoorových aktivit, kteří s touto krásnou zálibou teprve začínají. Startujeme z parkoviště u rozcestníku „Žiarska dolina, ústí“, kde odbočíme na červenou stezku tatranské magistrály a přibližně po 5 minutách chůze odbočíme vlevo na žlutě značenou turistickou trasu. Stoupáme vedle lesa a neustále nabíráme výšku. Nakonec vcházíme do lesa a pokračujeme po žluté značce vzhůru. Téměř celý úsek trasy vede hustým jehličnatým lesem, je nezbytné sledovat nejen značku, ale i stopu vyšlapané stezky ve sněhu. Procházíme přes lokalitu Stará Stávka (1 299 m n. m.) a stále nekompromisně stoupáme. Přechod žlutou stezkou vedoucí lesem může působit zdlouhavě, až monotónně, avšak každý vytrvalý turista ví, že absolvování tohoto úseku je pro dosažení cíle nezbytné.

Liptovská kotlina a Nízké Tatry

Na vrcholu

Po dlouhém stoupání nakonec vycházíme ven z lesa a postupně s nabíráním dalších výškových metrů se ocitáme na otevřeném prostranství s řídkým porostem nízkých jehličnanů. Před námi se otevírají první výhledy na Liptovskou kotlinu a Nízké Tatry. Touha po dosažení vrcholu nás neustále žene kupředu, až nakonec přicházíme k rozcestníku  „Holý vrch“, kde se setkávají žlutá a modrá turistická stezka. Jsme velmi blízko, od cíle nás dělí ještě pár metrů stoupání a po chvíli dosahujeme v nadmořské výšce 1 723 metrů vrchol Holého vrchu. Připomínáme, že samotný vrchol není označen, nachází se nad zmiňovaným rozcestníkem na hřebeni vedoucím na Baranec.

rozcestník turistických stezek – Holý vrch

Chočské vrchy a Malá Fatra   Trnovská dolina a vrch Mládky

Z Holého vrchu se nám naskytnou především krásné výhledy na Liptov, panoráma Nízkých Tater a Velké Fatry. Při pohledu směrem na západ je vidět hluboce zaříznutou Žiarskou dolinu, nad kterou se táhne mohutný jižní hřeben nazvaný Kozie Chrbty s vrchy Široká, Ráztoka (1 947 m n. m.) a Jalovská kopa. Také můžeme rozeznat Jalovecké sedlo s vrchem Príslop a hlavní hřeben Západních Tater tvořen známými vrchy Baníkov (2 178 m n. m.) a Hrubá kopa (2 166 m n. m.). Pokud je dobrá viditelnost, v dálavách je možné vidět i drobné siluety Chočských vrchů a Malé Fatry. Při pohledu směrem na východ nás zaujmou strmě se svažující svahy ohraničující Trnovskou dolinu a zvlněný masivní hřeben s nápadnými vrchy Mladkov (1 947 m n. m.) a Malý Baranec (2 044 m n. m.). Pohled na sever nás však zaujme nejvíce. Vrchem je třetí nejvyšší hora Západních Tater – Baranec (2 185 m n. m.).

pohled z Holého vrchu na hřeben směřující k vrchu Baranec

GPS: 49°09'11.4"N 19°43'51.9"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Ostrou a Sivý vrch
Publikováno: 28.10.2018
Turistika v Západních Tatrách se těší velké oblibě a popularitě. Toto pohoří vděčí za svou atraktivnost i možnosti absolvování krásných hřebenových treků s výstupy na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás zveme na neobyčejnou túru po jednom z vedlejších hřebenů Západních Tater, který nás zavede až na Sivý vrch – horu ležící na hlavním hřebeni pohoří.

SR: Západní Tatry – podzimní túra na vrch Bystrá
Publikováno: 21.10.2018
Západní Tatry jsou nejkrásnější a nejpodmanivější snad na podzim – když se travnaté úbočí hřebenů a vrchů, jakož i stromy obarví do pestrých odstínů hnědé, žlutohnědé a červenohnědé barvy. V tomto článku si představíme přechod podzimní vysokohorskou krajinou, naším cílem bude nejvyšší hora Západních Tater – vrch Bystrá.

SR: Západní Tatry – na vrchol Ostrého Roháče
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.

SR: Západní Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.

SR: Západní Tatry – túra na vrch Baranec
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.

SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé
Publikováno: 31.1.2018
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.

SR: Knižní novinka – Lyžařský a skialpinistický průvodce
Publikováno: 16.4.2017
V těchto dnech vychází v pořadí již třetí vydání lyžařského a skialpinistického průvodce. Ten po patnácti letech od jeho prvního vydání čtenářům přináší výběr skialpinistických sjezdů, túr a vysokohorského lyžování v té nejčistší a nejkrásnější podobě.

SR: Skialpinizmus ve slovenských horách
Publikováno: 7.1.2018
Skialpinismus je čím dál tím rozšířenější, a proto nás zaujala relativně nová knížka dokumentující výběr skialpinistických sjezdů a túr v nejznámějších pohořích Slovenska.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Západní Tatry – přes Žiarskou dolinu až na hřeben Roháčů
Žiarska dolina v Západních Tatrách je velmi populární a hojně navštěvovanou oblastí během celého ...

SR: Západní Tatry – podzimní hřebenový trek od Babek až po Sivý vrch
Vedlejší jižní hřeben Západních Tater, který se táhne od vrchu Babky směrem na sever až po Sivý v...

SR: Západní Tatry – přes Račkovu dolinu na Bystrou
Vrch Bystrá (2 248 m n. m.) je nejvyšší horou Západních Tater, rozprostírá se nedaleko státní hra...

SR: Západní Tatry –  podzimní výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...

SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Tri kopy a Baníkov
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C