Nejnovější videogalerie: Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum
Videogalerie
Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum
Rubrika: Státy
Publikováno: 8.5.2015
Barcelona leží na pobřeží Středozemního moře v samém srdci španělské provincie Katalánsko. Založili ji Římané a historicky hraje významnou roli v celém regionu jižní Evropy. Toto město je velmi oblíbeným cílem turistů, a to nejen kvůli krásným památkám, zajímavým galeriím a výbornému jídlu, ale také pro svou celkovou atmosféru.
Třetí největší katedrála v Evropě, sarkofág Kryštofa Kolumba, královský palác Alcázar, ale i spousta kultury, skvělého jídla a vína. To vše jsou lákadla největšího města jihu Španělska. Pojďme se do něj společně podívat.
Navzdory šířícímu se koronaviru vás chceme informovat o nové turisticko-kulturní silnici vedoucí napříč Španělskem, která vás zavede po stopách Rodriga Díaze de Vivara – středověkého rytíře, známého také jako Cid Campeador.
Valencie je známá kvůli festivalu Fallas Festival, o němž jste už asi slyšeli, ale vyniká také svojí gastronomickou scénou, dobrým podnebím a láskou k životu. Není sice tak slavná jako třeba Madrid nebo Barcelona, ale je to zcela jistě město, které nemá ostatním co závidět.
Na našem webu můžete najít články o různých zajímavých městech. Nedávno jsme navštívili například Valencii či americké New Jersey. Dnes se zaměříme na malebnou metropoli Katalánska – Barcelonu. Jedná se totiž o město, kterému přijdete na chuť určitě i vy. Proč jsme tak sebejistí? Protože toto město má prostě všechno. Nabízí toho tolik, že nemůžete být zklamáni.
Španělsko má téměř 8 000 kilometrů pobřeží, a to včetně pláží Atlantského oceánu a pobřeží Středozemního moře. Dnes navštívíme region nacházející se v autonomní oblasti Katalánsko (Španělsko se skládá ze 17 autonomních společenství), konkrétně provincii Gerona.
Tentokrát zavítáme do města, které se pyšní tisíciletou historií. Leží asi 100 km od Madridu a jeho dominantou je 2000 let starý akvadukt. Nachází se zde také impozantní pevnost, gotická katedrála a přibližně dvacet románských kostelů.
Klášter vysoko v horách je po staletí útočištěm benediktinských mnichů, kteří zde opatrují zázračnou sošku Černé Madony Montserratské. Možná patříte k poutníkům, kteří se jí půjdou poklonit. Ale i v případě, že na zázraky nevěříte, odskočte si sem z Barcelony na jednodenní výlet. Je to výjimečné a působivé místo.
Salvador Dalí. Jméno, které i 30 let po úmrtí jeho vlastníka žije vlastním životem. Tento excentrický umělec zanechal nesmazatelnou surrealistickou stopu nejen v malbě, sochařství, fotografii a literatuře, ale také v architektuře. A právě v této oblasti se nejvíc realizoval ve své domovině, na tzv. Divokém pobřeží (Costa Brava) autonomního společenství Katalánsko na severu Španělska.
I když se léto pomalu chýlí ke konci, stále je vhodná doba pro dovolené. Dnes se vydáme do sluncem zalitého Španělska, přesněji do Andalusie. Zakotvíme v provincii Malaga, abychom si vychutnali Slunečné pobřeží – Costa del Sol.
Druhé největší město Španělska, katalánské centrum, velmi oblíbený cíl digitálních nomádů a hlavně místo, odkud si přivezete nespočet krásných zážitků. Barcelona je velice vstřícná pro všechny typy cestovatelů a můžete ji navštívit v kterékoliv roční období.
Córdoba byla v 10. a 11. stol. nejbohatším městem Západu a střediskem islámské kultury. První emírové sídlili v Seville, ale už v šestém roce arabské okupace (roku 716) přeložil emír Alhor svůj dvůr do Córdoby. Prvních 40 let vládli jako zástupci damašského chalífy. Byli to vojenští náčelníci podřízení moci rodu Umajjovců.
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.
Malaga (španělsky psáno Málaga) je druhým největším městem ve španělské oblasti Andalusie. Rozkládá se na pobřeží středozemního moře a je centrem známého letoviska Costa del Sol neboli Pobřeží slunce.
V jižní části Španělska zvané Andalusie leží krásné městečko provoněné pomerančovníky – Cordoba (španělsky psáno Córdoba), zapsané na seznam UNESCO. Turisty láká především svou arabskou architekturou, kterou toto město pochytilo z dob okolo roku 1000, kdy bylo zásadním bodem islámské kultury.
Na nejjižnějším cípu Španělska (oblast Andalusie, známá především díky městům Cordoba a Granada) leží malé zámořské území Velké Británie – Gibraltar. Historicky toto místo sahá až do doby kamenné, kdy zde byl učiněn první objev lebky neandrtálce. V pozdějších dobách se o Gibraltar vedly různé válečné spory, nakonec však toto strategické území stále zůstává pod správou Spojeného Království.
Moje výprava za slunečnou Andalusií, za rytmy nespoutaného a divokého kytaristy Paca de Lucíi, tanečnicemi flamenca a sevillany pokračuje dále - v pohádkové Granadě.
Ať už vás zlákají rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajemnost Córdoby, půvab přímořského Cádizu nebo nádhera Granady se zasněženým pozadím Sierry Nevady, tohle si prostě nemůžete nechat ujít...
Se svou výškou 512 metrů jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Právě proto byste si jej neměli nechat ujít, pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na celou Barcelonu. Hora Tibidabo se tyčí na severozápadě města a bezpečně ji poznáte podle monumentálního bílého chrámu na vrcholu.
“Věřím ve věčnost,“ řekl velký americký myslitel Ralph Waldo Emerson, když tvrdil, že spatřil genialitu Řecka, Itálie a Španělska. Emerson bez pochyb Granadu znal, nebo alespoň věděl, jak by to tam mohlo vypadat.
V Patio de Los Leones se návštěvník bude cítit jako doma. Tamní fontány, které jsou obklopeny kolonádou o 124 sloupech tvoří architektonický prostor, který má sloužit lidem, je to zázračná kombinace geometrie, světla a rytmu.
Vítejte u našeho seriálu věnovaném fascinujícímu španělskému městu Barcelona, o němž vám přineseme tři díly. V nich poznáte, že to je město, které byste podle možností měli alespoň jednou v životě spatřit.
Toto bohaté město se pyšní více než jen architekturou geniálního Antonia Gaudího. V tomto díle se podíváme do místního akvária a na pobřežní promenádu s historickými loděmi a dalšími zajímavostmi.
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.