www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Slovensko: Šaľa - město na Váhu

Slovensko: Šaľa - město na Váhu

Publikováno: 24.2.2011
Obec Šaľa ve svém více než tisíciletém vývoji překonala mnohé změny. Ve středověku byla centrem řemesel, později, díky své výhodné poloze na Podunajské rovině, měla výlučně zemědělský charakter. Změna nastala až po druhé světové válce, kdy na podporu zemědělské produkce padlo rozhodnutí vybudovat velký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., přímo v katastru obce.

To vedlo nejen ke zvýšení výnosů zemědělské výroby, ale také k prudkému nárůstu počtu obyvatel, hromadné výstavbě a rozšíření města přičleněním sousední obce Veča. Dnes si mnozí lidé při zmínce o Šale představí jen zmíněný závod Duslo, který je největším výrobcem dusíkatých hnojiv na Slovensku. Avšak toto město, ležící v jihozápadní části Slovenské republiky a rozprostírající se na obou březích dolního toku řeky Váh, si zaslouží, aby se Pole u Šaleo něm lidé dozvěděli i něco bližšího, než jen to, že se tu vyrábějí hnojiva.

Rovinaté území Šale a jejího okolí patří mezi nejteplejší a nejsušší oblasti Slovenska a zemědělská produkce zde proto má skutečně dlouhou tradici. Podunajská rovina je označovaná také jako Obilnice Slovenska. Šaľa se nachází v chráněné vodohospodářské oblasti Žitný ostrov a řeka Váh, jež ní protéká, plní vodohospodářskou, ale také rekreační funkci.

Trochu z historie

Železniční nádraží v ŠalePrvní písemná zmínka o obci (historický název Terra Wag) pochází z roku 1002. Už v 11. století byla obec hospodářsky významná a postupně se stala řemeslnickým střediskem celého okolí. V 19. století se v rámci Nitranské župy stala sídlem okresu a administrativním centrem. V roce 1850 byla napojena na železniční trať BudapešťBratislavaVídeň. Později, v letech 1960-1996, patřila administrativně do okresu Galanta a v současnosti patří do Nitranského samosprávného kraje.

Město Šaľa je administrativní, výrobně-dopravní, docházkové a také obslužné centrum regionálního významu, čili svým obyvatelům i návštěvníkům města poskytuje všechny základní funkce a služby, jež se od podobného středně velkého města očekávají.

Pamětihodnosti města

KostelŠaľa má co nabídnout i milovníkům historie. Obdivovat mohou například renesanční zámeček (kaštieľ), který byl původně vodním hradem a je věrnou kopií paláce rodiny Thurzů ve Velké Bytči. Za zmínku také stojí kostel sv. Margity Antiochijské - jako klasicistická stavba postavená v letech 1828 až 1837 nebo pozdně barokní římskokatolický kostel ve Veče a v jeho blízkosti stojící pseudogotická kaple z 19. století. Návštěvníky určitě upoutá i Rolnický dům z roku 1730, který je dnes chráněnou kulturní památkou. Šaľa se také může pyšnit několika zajímavými sochami, z nichž mnohé mají církevní charakter. Uveďme alespoň sousoší sv. Trojice, sochy sv. Floriána, sv. Jana Nepomuckého nebo sv. Vendelína.

Rolnický dům

I okolí má co nabídnout

VáhMěsto Šaľa leží v geotermální oblasti. Přestože se v současnosti využívají jen některé z mnoha geotermálních vrtů v Šale, Diakovcích nebo ve Vlčanech, už dnes se připravuje jejich další využití a město díky jim získává obrovský potenciál, především v rámci jejich využití v cestovním ruchu. Termální koupaliště v obci Diakovce, vzdálené jen 3 kilometry od okresního města Šaľa, patří nejen k nejstarším, ale také k největším a nejvybudovanějším zařízením cestovního ruchu v celém širokém okolí. Nedaleko města, v blízkosti obce Park ve VečeKráľová nad Váhem, byla řeka Váh přehrazena, čímž vznikla vodní nádrž Králová, dosahující šířku přibližně 2 kilometry a délku až 12 kilometrů. V létě je vyhledávaná milovníky vodních sportů a rybáři. Kromě běžných letních sportů, samotného koupání či plážových her, tu můžete vidět nadšence oddávající se dalším radovánkám, jako je například jachting, windsurfing nebo vodní lyže. Šalou prochází několik cyklistických tras. Mnohé z nich jsou vhodné nejen pro zkušené cyklisty, ale i pro rodiny s dětmi nebo rekreační cyklisty, jelikož Šaľa leží v rovinatém terénu.

Text: O. Kubáčková

Foto: K. Csongárová

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR, Sereď: procházka okolo zámku  - VIDEO
Publikováno: 17.7.2022
Dnes se vydáme do více než 15 tisícového města Sereď, situovaného v jihozápadní části Slovenska na pravém břehu řeky Váh. Tato nejdelší slovenská řeka byla od nepaměti úzce spjatá s dějinami Seredě (tehdejší Zereth), o kterém první písemné zmínky najdeme z roku 1313. My se ale nebudeme věnovat dějinám tohoto napolitánkami proslaveného města, ale půjdeme vstříc jeho výjimečným památkám.

SR, Štúrovo – město vody a tolerance I
Publikováno: 15.8.2021
Při objevování krás Slovenska se tentokrát zastavíme v nejteplejším, nejjižnějším a dozajista i nejtolerantnějším městě, které se rozprostírá jihozápadně od soutoku veletoku Dunaje a řeky Hron. Asi už víte, že v následujících řádcích se vydáme za poznáváním hraničního města Štúrovo.

SR, Pusté Úľany: obec se šlechtickou minulostí –⁠ VIDEO
Publikováno: 9.8.2021
Tentokrát se vydáme přibližně 45 km severovýchodně od Bratislavy do středně velké obce Pusté Úľany. Vesnička v Trnavském kraji nabízí k vidění několik zajímavých historických památek.

SR, Orechová Potôň – kouzelný Malkia Park
Publikováno: 14.7.2019
Nedaleko Dunajské Stredy (u známého motoristického okruhu Slovakiaring) se nachází královské útočiště nejen kočkovitých šelem – Malkia Park. V dnešním článku vás pozveme na procházku tímto unikátním parkem, který je především záchrannou stanicí pro zvířata, která byla umístěna v nevhodných podmínkách.

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Mochovce – atomová elektrárna
Publikováno: 23.4.2015
Jih Slovenska oplývá nejen krásnou přírodou, ale i mnoha zajímavými pamětihodnostmi. My jsme se tentokrát vydali k trochu jiné památce, a to k atomové elektrárně Mochovce, která se nachází mezi městy Nitra a Levice.

Komárno
Publikováno: 29.4.2010
Město Komárno patří počtem obyvatel (přibližně 40 000) do první dvacítky největších měst na Slovensku. K jeho pamětihodnostem patří například zachovalá pevnost z dob, kdy Turci ohrožovali Evropu, množství historických staveb a také památníků, připomínajících slavné rodáky, termální koupaliště nebo pohraniční most přes Dunaj do maďarského města Komárom.

SR, Sereď: Muzeum holokaustu - VIDEO
Publikováno: 31.7.2022
Po krátkém čase opět navštívíme město Sereď. Tentokrát vám představíme autentické místo vážící se k tragickému období řešení židovské otázky na Slovensku v době druhé světové války. Možná už tušíte, že tím místem bude Muzeum holokaustu, které vzniklo v prostorách bývalého pracovního a koncentračního tábora v Seredi.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

SR: Šaľa – Slavnosti města a jarmark řemesel
Šalianské slavnosti 2011, které byly i tento rok spojené s jarmarkem tradičních řemesel, se nesly...

Slovensko: Město Šaľa
Město Šaľa leží v jihozápadní části Slovenska na Podunajské rovině v chráněné vodohospodářské obl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X