www.infoglobe.cz » SR, Bratislava – retro procházka městem

SR, Bratislava – retro procházka městem

Publikováno: 23.12.2018
Zveme vás na retro obrazově-textovou procházku po Bratislavě, kterou přináší knižní novinka. Přeneseme se do let 1948 až 1989. Obraz hlavního města v období socialismu budeme poznávat prostřednictvím tehdy vydaných pohlednic. Ty vám připomenou, jak vypadalo a čím žilo město před ještě relativně krátkou dobou.

Pohlednicová procházka po Bratislavě v letech 1948 až 1989 nás přenese do období, které z hlediska pestrosti témat či uměleckosti záběrů vydávání pohlednic nepřálo. A samozřejmě uvedená skutečnost neplatila pouze v případě pohlednic. Pokud porovnáváme toto období s časy takzvané zlaté éry vydávání pohlednic na počátku 20. století, jsou vidět velké rozdíly. V případě Bratislavy se pokračovalo ve vydávání pohlednic notoricky známých záběrů hradu, Dunaje, Michalské věže a dalších bratislavských pamětihodností, avšak ubylo pohlednic z městských čtvrtí mimo historické centrum a téměř se vytratily pohlednice z předměstí. Jako by se tehdy styděli za příměstskou část Bratislavy...

Bratislava – retro

Bratislava – retro   Bratislava – retro

Publikace Bratislava – retro si klade za cíl připomenout Bratislavanům, jak vypadalo jejich město ještě před relativně krátkou dobou. Stále totiž žije velmi mnoho lidí narozených v tomto období, kteří si prostřednictvím pohlednic možná rádi osvěží nostalgické vzpomínky na Bratislavu svého dětství či mládí. Publikace však může zaujmout i polistopadovou generaci. Minimálně je překvapí tím, jakými obrovskými změnami prošlo jejich město za několik desetiletí a možná je udiví skutečnost, že mnohá někdejší bratislavská zákoutí už vůbec nepoznají. A přitom to opravdu není tak dávno...

Bratislava – retroPohled zpět prostřednictvím pohlednic dává příležitost odpovědět i na otázku, zda tato krasavice na Dunaji ještě více zkrásněla, nebo jestli se ztratil její někdejší půvab a šarm. Podle názoru autora Jana Lacika nejsou výsledky konfrontace vzpomínek a dnešní reality celkem jednoznačné. Určitě není sám, komu je líto za nenávratnou ztrátou bratislavského Podhradí a dalších starobylých zákoutí. Na druhé straně však má radost z toho, že z ulic a náměstí nadobro zmizela nevlídná socialistická ošumělost vyjádřená všudypřítomnou politickou agitací jedné státostrany. Podobně nejednoznačná je však i současnost města s ohledem na jeho obraz. Vedle velkých urbanistických lapsusů v polistopadové Bratislavě se však podařilo realizovat i smysluplné projekty pozitivní revitalizace moderní evropské metropole a je na každém z nás, k čemu dříve inklinuje.

Bratislava – retro

Pojďme se tedy projít Bratislavou druhé poloviny 20. století a vzpomeňme si na časy nedávno minulé, možná tak více procítíme časy přítomné...

Bratislava – retro

Bratislava – retroPublikaci si můžete zakoupit buď v každém dobrém knihkupectví (e-shopu), nebo ji můžete vyhrát! Stačí, když nám do 7. ledna 2019 napíšete název alespoň jedné bratislavské památky. Odpověď nám zašlete mailem na 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx. Výherce zveřejníme na našich sociálních sítích.

 

 

GPS: 48°08'42.0"N 17°06'24.5"E

Zdroj a foto: PR, archiv DAJAMA

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bratislava: vzpomínková výstava N89 – Cesta ke svobodě
Publikováno: 10.11.2019
Slovenské národní muzeum – Historické muzeum připravuje od 15. listopadu vzpomínkovou výstavu k 30. výročí sametové revoluce, která přiblíží návštěvníkům pohled na svobodu v kontextu dějin.

Bratislava: festival Káva Čaj Čokoláda 2019
Publikováno: 30.10.2019
Kouzelná Stará tržnice v srdci Bratislavy se během 7. a 8. listopadu změní na místo, kde bude probíhat největší kávová, čokoládová a čajová událost roku.

SR, Bratislava: Vodárenská zahrada a muzeum
Publikováno: 24.8.2016
V procházkách po zelených místech Bratislavy budeme pokračovat i dnes. Navštívíme Vodárenskou zahradu, která byla pro veřejnost otevřena teprve nedávno. Nachází se nedaleko Dunaje v městské části Karlova Ves.

SR, Bratislava: Ulice světla
Publikováno: 20.3.2014
V jednu březnovou sobotu jsme se vydali vstříc poznávání našeho hlavního města – Bratislavy. Dozvěděli jsme se totiž, že má novou atrakci nejen pro návštěvníky ze zahraničí, ale hlavně pro domácí. Tou atrakcí je tzv. Ulice světla.

SR, Bratislava: Slavín - památník a vyhlídka v jednom
Publikováno: 22.1.2015
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.

SR, Bratislava: Prezidentská zahrada
Publikováno: 27.7.2016
Léto je obdobím procházek a relaxu. V horkých dnech jsou ideálním útočištěm koupaliště, hory nebo parky. My jsme se tentokrát zaměřili na zelené oázy Bratislavy, kde nejen místní, ale i turisté najdou odpočinek v náručí stromů a květeny.

SR, Bratislava: moderní město s historickým centrem-VIDEO
Publikováno: 6.1.2015
Bratislava je hlavním a největším městem Slovenska. Touto metropolí protéká řeka Dunaj, přes kterou vede 5 mostů (v současnosti 4, Starý most je demontován a bude nahrazen novým). Tím nejzajímavějším je ve 20. století postavený most SNP. Kolem Dunaje se nachází několik slepých ramen s lužními lesy. Bratislava hraničí se dvěma státy, a to s Maďarskem a Rakouskem.

SR, Bratislava: Městské hradby
Publikováno: 3.8.2016
Po návštěvě Prezidentské zahrady minulý týden se i dnes vydáme na jedno velmi pěkné místo Bratislavy. Budou jím městské hradby, které vás bezplatně zavedou do dob středověku a zároveň ochladí v horkých dnech.

SR, Bratislava – městská pláž a Sad Janka Krále
Publikováno: 17.8.2016
Přešli jsme nový Starý most (článek z minulého týdne) a ocitli se na pravé straně Dunaje v městské části Petržalka. Hned po nádherném mostě nás upoutaly další dvě věci. První byla vodárenská věž a druhou hluk jdoucí z nábřeží.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhlídka na jeho vrcholu
Publikováno: 25.7.2013
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.

SR, Bratislava – nový Starý most
Publikováno: 10.8.2016
Po krásné procházce městskými hradbami jsme se vydali historickým centrem Bratislavy k další pamětihodnosti, jejíž dějiny sahají více než 120 let zpátky, ale přesto je zcela nová.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava – malá velká botanická zahrada
Bratislava nabízí domácím i návštěvníkům mnoho krásných zelených oáz, kde se mohou pobavit, zrela...

SR, Bratislava – jarní probouzení v Rusovcích
Pokud máte rádi probouzející se přírodu, tak se vydejte prostřednictvím naší fotogalerie do brati...

SR, Bratislava – město pod sněhem
V posledních letech nebývá zvykem, aby naše hlavní město pokryla sněhová nadílka. Ale tentokrát s...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...


Souvisejicí videa

SR, Bratislavský hrad –  majestátní legenda nad Dunajem
Bratislavský hrad prošel v r. 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a od té doby dělá čest svému městu. Sto...

SR, Bratislava – malé velké město
Hlavní město Slovenska mělo dlouhou dobu pověst nudného místa. To už ale neplatí. Do Bratislavy s...

Bratislava: soulad historie s modernou
Bratislava krásné město s historií, ležící na Dunaji, obklopené panoramaty Malých Karpat. Pojďme ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 11. 2019
svátek:Mahulena - Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii
dnes:
neděle 17.11.
11 °C
zítra:
pondělí 18.11.
4 °C