www.infoglobe.cz » SR, Bratislava: moderní město s historickým centrem-VIDEO
SR, Bratislava: moderní město s historickým centrem-VIDEO
Publikováno: 6.1.2015
Bratislava je hlavním a největším městem Slovenska. Touto metropolí protéká řeka Dunaj, přes kterou vede 5 mostů (v současnosti 4, Starý most je demontován a bude nahrazen novým). Tím nejzajímavějším je ve 20. století postavený most SNP. Kolem Dunaje se nachází několik slepých ramen s lužními lesy. Bratislava hraničí se dvěma státy, a to s Maďarskem a Rakouskem.
Většina památek je v historickém centru, kde je mnoho paláců v barokním stylu. Slovenskávláda sídlí v bývalém arcibiskupském paláci a slovenský prezident má sídlo ve Grasalkovičově paláci. Sídlo primátora je v Primaciálném paláci. Ke známým stavbám patří katedrála svatého Martina, která byla od poloviny šestnáctého století do století devatenáctého korunovačním kostelem uherských králů. Dále zde najdete františkánský kostel z třináctého století, který je nejstarším kostelem v Bratislavě a kde se také konaly rytířské ceremonie. Kostel svaté Alžběty, zvaný též „Modrý kostelík“ je secesní katolický kostel vystavený v letech 1909-1913. Jednolodní stavba s postranní věží a střechou přilbicovitého tvaru, jejíž hlavní oltář je ozdoben mozaikou se sv. Alžbětou držící růže.
Nad městem se tyčí jeden ze symbolů Bratislavy - Bratislavský hrad. Jedná se o soubor staveb v historickém areálu, který je na vrcholu návrší na levém břehu Dunaje a kterému bezesporu dominuje stavba bývalého královského paláce - neodmyslitelné panorama Bratislavy. Jsou zde expozice Historického oddělení Slovenského národního muzea a část prostor je využívána pro reprezentační a státní účely. V roce 1961 byl hrad vyhlášen národní kulturní památkou.
Další vévodící budovou města a nejdůležitější kulturní institucí je Slovenské národní divadlo na Hviezdoslavově náměstí. Jde o divadlo repertoárového typu, které je tvořeno třemi složkami: baletem, operou a činohrou. Na místě historické budovy stávalo v druhé polovině 18. stol. původní městské divadlo, jehož scéna sloužila hostujícím souborům převážně z Maďarska a Německa.
Bratislava je zcela jistě nejbohatším městem Slovenska a spousta lidí sem cestuje za prací. Výškových budov stále přibývá... Je i důležitou dopravní křižovatkou. Na Mezinárodním letišti M. R. Štefánika přistávají letadla z celého světa a na řece Dunaj panuje osobní i nákladní plavba. Do metropole vedou čtyři dálnice. Tramvajová, trolejbusová a autobusová síť křižuje skrz na skrz centrum i periferii. Městskou dopravu doplňují železniční spoje.
Já jsem Bratislavu navštívila v předvánočním čase, a tak jsem mohla zažít atmosféru krásně vyzdobeného náměstí s vánočními trhy, rozsvíceným stromečkem a opravdovou Vánocemi vonící pohodou. Zastavila jsem se v Bratislavské restauraci na náměstí SNP, která je velmi stylová a nachází se v ní dokonce i Bratislavská zlatá ulička, v níž uvidíte fasády původních domů, které již v současnosti bohužel neexistují. Tedy kromě jednoho. Součástí uličky byl i rohový dům na Židovské ulici, který se jako jediný zachoval až dodnes, a nese název U dobrého pastýře. Dnes v něm sídlí muzeum hodin. V napodobenině tohoto domku v Bratislavské restauraci najdete prodejnu bio-výrobků, ovčího sýra v různých podobách a čerstvého chleba. Kromě toho zde najdete náznak stavby radnice z Zuckermandlu, dům sochaře MX Messerschmidta a starou pekárnu s originální pecí na vynikající bratislavské rohlíky. Interiér restaurace je poctivě vyroben z přírodních materiálů. Na druhém patře vás oslní krásné vitráže vyráběné klasickou metodou, zaléváním barevného skla do olova. A jako památku na Bratislavu si můžete vybrat cokoliv z místního obchůdku se suvenýry.
Ikona slovenské kultury a zároveň nejvýraznější stavba bratislavského nábřeží se po dlouhých letech rekonstrukce otevřela veřejnosti a nabízí jedny z nejimpozantnějších prostorů jaké na Slovensku jsou. Vydejme se tedy na návštěvu tohoto kulturně-uměleckého skvostu.
V bratislavském Starém Městě se po dlouhých letech veřejnosti otevřela historická Kochova zahrada, která na půl hektarovém pozemku nabízí únik do přírody. Tato oáza zeleně v obklopení poměrně husté zástavby je situovaná mezi Partizánskou a Bartoňovou ulicí. Otevřená je sedm dní v týdnu a díky bratislavským lavičkám a tzv. mobiliáři „Sedni si“ nabízí příjemný odpočinek ve stínu vyrostlých stromů.
Po návštěvě Prezidentské zahrady minulý týden se i dnes vydáme na jedno velmi pěkné místo Bratislavy. Budou jím městské hradby, které vás bezplatně zavedou do dob středověku a zároveň ochladí v horkých dnech.
Víte, jak vypadaly ulice a náměstí Bratislavy před 300 lety? Umíte si představit, čím se živili její obyvatelé a jak vypadal v té době život v ulicích a domech bohatých a chudších občanů? Nová knižní publikace „Bratislava známa-neznáma“ nám ukáže, jak a čím žilo město v 18. století a zároveň nám umožní nakouknout do různých zákoutí.
V jednu březnovou sobotu jsme se vydali vstříc poznávání našeho hlavního města – Bratislavy. Dozvěděli jsme se totiž, že má novou atrakci nejen pro návštěvníky ze zahraničí, ale hlavně pro domácí. Tou atrakcí je tzv. Ulice světla.
V České republice mají svůj orloj, ve Vídni světoznámou katedrálu sv. Štěpána, a na Slovensku mají svou pýchu, jedinečný Modrý kostelík, který patří mezi pozoruhodná lákadla Bratislavy.
Dnes vás zavedeme do starého železničního depa Bratislava východ, které je od roku 2007 chráněnou památkovou zónou. Jedná se o intaktní zachovaný areál bývalé provozní základny parních vlaků z konce 19. století. V současnosti je zde zřízené Železniční muzeum, kde vás v následujících řádcích pozveme na návštěvu.
Bratislavské Vánoce se vrátily do ulic hlavního města. Navštivte spolu s námi stále probíhající vánoční trhy na Hlavním a Františkánském náměstí i Hviezdoslavovém náměstí, nabízející chutné občerstvení, krásné tipy na dárečky i bohatý kulturní program.
Fotografie jako médium zobrazující realitu v určitém okamžiku může v delším časovém úseku přinést unikátní svědectví o přeměnách měst a Bratislava za posledních sto let je toho úžasným příkladem. Jak hodně se změnila, kde zůstala nedotknutá a z jakých důvodů se tak stalo, ukazuje nová kniha fotografů Antona Šmotláka a Ľubomíra Deáka, jakož i spisovatele Jána Laciku.
Město Vysoké Tatry spolu s městem Zakopané zrealizovalo projekt tatranských cyklotras, jehož cílem bylo zvýšení dostupnosti přírodního a kulturního dědictví na obou stranách Tater, a to prostřednictvím rozvoje rekreační infrastruktury.
Rodiny s dětmi, jednotlivci i sportovní nadšenci mohou jezdit na kole celé léto po cyklostezkách, horských stezkách či polních cestách. Nejenže se během horkých dní osvěží, ale udělají i něco pro své zdraví. Pokud vám chybí odhodlání nebo inspirace na tento typ dobrodružství, tak čtěte dál. Ani se nenadějete a budete sedět na vašem dvoukolovém oři.
Dnes vás pozveme na procházku v příjemných slunečných jarních dnech. Vydáme se do bratislavské městské části Rusovce, kde kromě zámečku či archeologického naleziště (Gerulata) najdete i překrásnou přírodu.
Po krásné procházce městskými hradbami jsme se vydali historickým centrem Bratislavy k další pamětihodnosti, jejíž dějiny sahají více než 120 let zpátky, ale přesto je zcela nová.
Přešli jsme nový Starý most (článek z minulého týdne) a ocitli se na pravé straně Dunaje v městské části Petržalka. Hned po nádherném mostě nás upoutaly další dvě věci. První byla vodárenská věž a druhou hluk jdoucí z nábřeží.
Zveme vás na retro obrazově-textovou procházku po Bratislavě, kterou přináší knižní novinka. Přeneseme se do let 1948 až 1989. Obraz hlavního města v období socialismu budeme poznávat prostřednictvím tehdy vydaných pohlednic. Ty vám připomenou, jak vypadalo a čím žilo město před ještě relativně krátkou dobou.
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.
Hlavní město Slovenska ukrývá mnohé historické, přírodní a kulturní poklady. A za jedním takovým pokladem se dnes vydáme. Tentokrát to nebude jen památka či přírodní rezervace, ale celá městská část.
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.
Během akce Noc v muzeu navštívila naše redakce Slovenské technické muzeum - Muzeum dopravy Bratislava, které se nachází v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice z 19. století.
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.
Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky, tak vám nevysoké, přibližně 100 kilometrů dlouhé horské pásmo Malých Karpat jistě není třeba příliš představovat. Zejména Bratislavané a lidé ze západního Slovenska zde hledají relax v lůně krásné přírody, ale také adrenalin, který jim úplně vyčistí hlavu a pomůže zapomenout na starosti všedních dnů.
Bratislava a její okolí nabízí několik nevšedních turistických lokalit. Na severozápadním okraji Bratislavy se nachází oblast Děvínských Karpat, která je vyhledávaným cílem turistů. Mezi městskými částmi Dúbravka a Děvínská Nová Ves, na úpatí vrchu Děvínská Kobyla se nacházejí pozoruhodné lokality, které jsou oblíbenými místy pro nenáročnou turistiku, nebo aktivní sportovní vyžití.
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.
Jedna z nejhustěji obydlených oblastí na Slovensku a dokonce i v celé střední Evropě nabízí hned několik nevšedních přírodních zákoutí. Jedním z nich je lužní les Starý háj, který je prohlášen za chráněnou krajinnou oblast. A právě do tohoto lesa se dnes vydáme.
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
Nenechte si ujít akci, která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.