www.infoglobe.cz » SR, Bratislava: pohádkový Modrý kostelík - VIDEO
SR, Bratislava: pohádkový Modrý kostelík - VIDEO
Publikováno: 29.1.2023
V České republice mají svůj orloj, ve Vídni světoznámou katedrálu sv. Štěpána, a na Slovensku mají svou pýchu, jedinečný Modrý kostelík, který patří mezi pozoruhodná lákadla Bratislavy.
Jeho oficiální název je kostel svaté Alžběty, ale právě pro svou barvu ho místní obyvatelé znají zejména pod jeho přezdívkou - Modrý kostelík.
Nachází se na Bezručově ulici, ve východní části starého města v Bratislavě - což je pro cizince bez mapy docela zajímavá spleť ulic, takže pokud se budete ptát na cestu k němu, je určitě snazší použít jeho přezdívku a tím se vyhnout vysvětlování o jaký kostelík jde. Začal se stavět v roce 1909 a byl to jeden z nejúchvatnějších projektů budapešťského architekta Edmunda Lechnera. Řadil se mezi první stavby, které v té oblasti vyrostly a podařilo se jim ho dokončit za čtyři roky. Zasvětili ho Alžbětě uherské, která jistou část života prožila v Bratislavě. Nejdříve byl součástí školního areálu sousedního gymnázia, kde sloužil jako kaple, později se od něj odloučil.
Na první pohled zaujme svou ne příliš obvyklou barvou pro svatostánky. Stěny jsou potaženy modrou omítkou, glazovaná střešní krytina je také v tomto odstínu. Na hlavní fasádě je italská mozaika sv. Alžběty. V kostelíku jsou dva erby - erb města Bratislava a uherský erb. Dvou sloupy lemují hlavní i boční vchod. Na stěnách trůní románská okna. Zdobí ho i ornamentální výzdoba - a tou je růže. Růže, která je spojena s legendou o svaté Alžbětě.
Letos slaví Modrý kostelík 114 let. Stále stojí na stejném místě a z rána mu stíní vysoké stromy, které za ty roky stihly pořádně vyrůst. Většina návštěvníků, kteří se přijdou podívat na Bratislavu, ho mají na svém seznamu památek, které prostě musí vidět a určitě to tak dlouhá léta zůstane.
V bratislavském Starém Městě se po dlouhých letech veřejnosti otevřela historická Kochova zahrada, která na půl hektarovém pozemku nabízí únik do přírody. Tato oáza zeleně v obklopení poměrně husté zástavby je situovaná mezi Partizánskou a Bartoňovou ulicí. Otevřená je sedm dní v týdnu a díky bratislavským lavičkám a tzv. mobiliáři „Sedni si“ nabízí příjemný odpočinek ve stínu vyrostlých stromů.
Ikona slovenské kultury a zároveň nejvýraznější stavba bratislavského nábřeží se po dlouhých letech rekonstrukce otevřela veřejnosti a nabízí jedny z nejimpozantnějších prostorů jaké na Slovensku jsou. Vydejme se tedy na návštěvu tohoto kulturně-uměleckého skvostu.
Dnes vás zavedeme do starého železničního depa Bratislava východ, které je od roku 2007 chráněnou památkovou zónou. Jedná se o intaktní zachovaný areál bývalé provozní základny parních vlaků z konce 19. století. V současnosti je zde zřízené Železniční muzeum, kde vás v následujících řádcích pozveme na návštěvu.
V jednu březnovou sobotu jsme se vydali vstříc poznávání našeho hlavního města – Bratislavy. Dozvěděli jsme se totiž, že má novou atrakci nejen pro návštěvníky ze zahraničí, ale hlavně pro domácí. Tou atrakcí je tzv. Ulice světla.
Bratislava je hlavním a největším městem Slovenska. Touto metropolí protéká řeka Dunaj, přes kterou vede 5 mostů (v současnosti 4, Starý most je demontován a bude nahrazen novým). Tím nejzajímavějším je ve 20. století postavený most SNP. Kolem Dunaje se nachází několik slepých ramen s lužními lesy. Bratislava hraničí se dvěma státy, a to s Maďarskem a Rakouskem.
Už vás nebaví poznávání historických a kulturních památek, nebo bezcílné toulání se po bratislavských zákoutích, které nejednou ukrývají okouzlující místa s neopakovatelnou atmosférou? Máte dost městského smogu a rádi byste alespoň na chvilku vyběhli někam do přírody? Máme pro vás skvělý tip! Pojďte se spolu projít po Horském parku, který se nachází téměř v geografickém středu Bratislavy!
Léto je obdobím procházek a relaxu. V horkých dnech jsou ideálním útočištěm koupaliště, hory nebo parky. My jsme se tentokrát zaměřili na zelené oázy Bratislavy, kde nejen místní, ale i turisté najdou odpočinek v náručí stromů a květeny.
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.
Když se před Slováky řekne slovo kamzík, hned si představí dvě věci. První je zvíře žijící vysoko v horách a tou druhou je televizní vysílač, který se léta hrdě tyčí nad hlavním městem Slovenska. A právě tento symbol Bratislavy jsme se rozhodli navštívit.
Máte rádi retro? Pokud ano, tak vás dnes zavedeme do Trnavy a Vysokých Tater před rokem 1989. Zároveň se budeme toulat Bratislavou, a to pohledem dětí i očima Mateje Bela.
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.
Kolo - jednoduchý stroj na dvou kolech jsme se rozhodli využít během naší letní dovolené v rámci poznávání krás přírody, seznamování s historií míst a v neposlední řadě na zlepšení osobní kondice. Vydejte se spolu s námi na nevšední cyklotúru, kterou dnes začneme v největším sídlišti na Slovensku - Petržalce a ukončíme v malebné rakouské vesničce Wolfstahal.
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.
V těchto dnech přivítala jedinečná výstava Dinosaurium své první návštěvníky a naše redakce byla samozřejmě při tom. Výstava představuje jednu z největších světových sbírek autentických koster dinosaurů.
Během akce Noc v muzeu navštívila naše redakce Slovenské technické muzeum - Muzeum dopravy Bratislava, které se nachází v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice z 19. století.
Jedna z nejhustěji obydlených oblastí na Slovensku a dokonce i v celé střední Evropě nabízí hned několik nevšedních přírodních zákoutí. Jedním z nich je lužní les Starý háj, který je prohlášen za chráněnou krajinnou oblast. A právě do tohoto lesa se dnes vydáme.
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.