SR, Bratislava – kostel Panny Marie Sněžné
Publikováno: 1.1.2015
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.
Od Lurdské jeskyně, která se nachází jen několik desítek metrů od bratislavské Kalvárie a už na první pohled děkovnými tabulkami věnovanými Panně Marii velmi připomíná nejstarší poutní místo na Slovensku - nedalekou Marianku, přesuneme o něco výše a navštívíme mimořádně zajímavý kostel Panny Marie Sněžné, který v současnosti spravují dominikáni.

Proč vznikl právě v těchto místech a čím je tak zajímavý, že přesto, že ho nenajdete v téměř žádných běžných cestovatelských průvodcích, vám jeho návštěvu tak vřele doporučujeme? Odpovědi na tyto, ale i některé další otázky se dozvíte již v následujících řádcích.
Nejprve kaple, později kostel
Dávno v minulosti, kdy se Bratislava rozprostírala jen na zlomku plochy, kterou zabírá dnes, byla Hluboká cesta tichým místem, kolem porostlé kaštanovým lesem, kde mnoho Bratislavanů hledalo útočiště, když se v roce 1713 rozmohl mor. Odcházeli sem celé rodiny, které se v provizorních domcích snažili uchránit své nejbližší od řádění smrti, která sekala všechno živé kolem. Takto se do těchto míst ukryl i měšťan Jan Lauerman, který ve svých modlitbách slíbil, že pokud jeho rodinu zákeřný mor obejde, na znak díků postaví hned dvě kaple. A tak se opravdu stalo.



Jedna, zasvěcená úctě sv. Petra, stojí dodnes na severovýchodním svahu Kalvárie. Tou druhou byla kaple věnovaná úctě Panny Marie a stávala na Hluboké cestě. V této kapli byla umístěna socha Panny Marie s Ježíškem, která vzdáleně připomínala sochu Matky Boží v Mariazellu. Přesto, že kaple byla několikrát opravována a že se v ní dokonce příležitostně sloužily i mše, ani to ji neuchránilo před zánikem. V roce 1824 se z milodarů věřících a za vydatné pomoci ze strany města začalo s výstavbou nové větší kaple (byla 20 metrů dlouhá a 10 metrů široká), která byla také zasvěcena Panně Marii Sněžné. No ani ta zde nestojí až dodnes. Stavitelem této kaple byl Ignác Feigler, který zdarma vypracoval plány i náčrtky a také nezištně dohlížel na celý průběh její výstavby. Patří se však zmínit i běžné zedníky a dělníky, kteří se podíleli na výstavbě této kaple, a kteří si nechali vyplácet mzdu pouze za půl dne, přičemž druhou polovinu odpracovali zcela zdarma.

Kostel Panny Marie Sněžné na bratislavské Kalvárii
Po intenzivním rozmachu Bratislavy, který se projevil i výstavbou nových městských částí, a to zejména na počátku 20. století, vznikla v roce 1933 i farnost Bratislava - Kalvárie, jejíž farním kostelem se stala právě původní kaple Panny Marie Sněžné. Ta však svými rozměry zanedlouho nevyhovovala stále se rozrůstající farnosti, a proto byla stará kaple zbořena. Vzápětí nato se však začaly budovat základy nového kostela. Nový železobetonový sakrální objekt byl v těchto místech postaven v letech 1943 až 1947, přičemž posvěcen byl v roce 1948. Zde je třeba si uvědomit, že kostel široký 19 metrů, který má délku 35 metrů, k čemuž je třeba připočíst ještě 9,5 metru dlouhé sanktuárium, byl budován během nelehkých let druhé světové války. Kdysi byla výraznou dominantou tohoto kostela až 50 metrů vysoká věž hrdě se tyčící nad Hlubokou cestou, na jejímž vrcholu byl umístěn v noci do širokého okolí svítící kříž. Jako mnohé jiné stavby, i tato věž musela ustoupit ideologickým důvodům. V roce 1959 byla přes nesouhlas věřících odstraněna. A důvod? Prý, aby byl lepší výhled na Slavín. Původní plán sice vycházel z toho, že bude snížena pouze o polovinu, ale nakonec byla odstraněna úplně.



I když se od té doby několikrát diskutovalo o tom, že by mohla být věž znovu postavena, dodnes se tak bohužel nestalo. Avšak díky velkému zájmu lidí a také samotné farnosti Bratislava - Kalvárie o znovupostavení této 50 metrů vysoké dominanty, stále není navrácení kostela Panny Marie Sněžné spolu s věží do původní podoby beznadějně ztracené.
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 20.4.2016
Dnes vás pozveme na procházku v příjemných slunečných jarních dnech. Vydáme se do bratislavské městské části Rusovce, kde kromě zámečku či archeologického naleziště (Gerulata) najdete i překrásnou přírodu.
Publikováno: 3.8.2016
Po návštěvě Prezidentské zahrady minulý týden se i dnes vydáme na jedno velmi pěkné místo Bratislavy. Budou jím městské hradby, které vás bezplatně zavedou do dob středověku a zároveň ochladí v horkých dnech.
Publikováno: 31.12.2017
Hlavní město Slovenska se opět dočkalo velmi zajímavé publikace, která se teprve nedávno dostala na pulty dobrých knihkupectví. Bratislava je v knize popsána z pohledu rekordů, které vám přiblíží ne až tak známá fakta o městě.
Publikováno: 22.4.2020
Bratislavský kraj je se svou rozlohou 2052,6 km² nejmenším ze všech krajů Slovenska. Co se týče přírodních nebo historicky hodnotných míst, určitě za ostatními nezaostává.
Publikováno: 18.4.2021
Víte, jak vypadaly ulice a náměstí Bratislavy před 300 lety? Umíte si představit, čím se živili její obyvatelé a jak vypadal v té době život v ulicích a domech bohatých a chudších občanů? Nová knižní publikace „Bratislava známa-neznáma“ nám ukáže, jak a čím žilo město v 18. století a zároveň nám umožní nakouknout do různých zákoutí.
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.
Publikováno: 14.7.2011
Na okraji slovenské metropole leží národní kulturní památka, na kterou by se nemělo při návštěvě města zapomínat. Zejména v letních měsících se návštěvníkovi odmění mimořádnou vyhlídkou do širého okolí, i když nejvyšší část hradu je už několik let veřejnosti nepřístupná.
Publikováno: 8.1.2015
Už vás nebaví poznávání historických a kulturních památek, nebo bezcílné toulání se po bratislavských zákoutích, které nejednou ukrývají okouzlující místa s neopakovatelnou atmosférou? Máte dost městského smogu a rádi byste alespoň na chvilku vyběhli někam do přírody? Máme pro vás skvělý tip! Pojďte se spolu projít po Horském parku, který se nachází téměř v geografickém středu Bratislavy!
Publikováno: 4.8.2011
Od začátku července 2011 se všem znovu otevřela brána bratislavské Staré radnice, která v posledních letech procházela kompletní rekonstrukcí. Radnice a její prostory jsou veřejnosti otevřeny každý den kromě pondělí.
Publikováno: 29.1.2023
V České republice mají svůj orloj, ve Vídni světoznámou katedrálu sv. Štěpána, a na Slovensku mají svou pýchu, jedinečný Modrý kostelík, který patří mezi pozoruhodná lákadla Bratislavy.
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.
Publikováno: 5.7.2012
I v hlavním městě Slovenska, nedaleko jedné z nejrušnějších křižovatek – Patronky, se rozprostírá obrovská plocha zeleně, která se stala domovem pro mnohé, častokrát exotické či ohrožené druhy zvířat – ZOO Bratislava.
Publikováno: 25.7.2013
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.
Publikováno: 22.1.2015
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.
Publikováno: 20.3.2014
V jednu březnovou sobotu jsme se vydali vstříc poznávání našeho hlavního města – Bratislavy. Dozvěděli jsme se totiž, že má novou atrakci nejen pro návštěvníky ze zahraničí, ale hlavně pro domácí. Tou atrakcí je tzv. Ulice světla.
Publikováno: 12.1.2016
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.
Publikováno: 19.1.2016
Čtyřvěžový hrad nad Bratislavou rozhodně nelze přehlédnout. A také by byla škoda se na něj nevypravit – už jen kvůli krásnému výhledu na město. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2010 dnes dělá čest svému městu a nabízí v interiérech hodnotné historické expozice. Pojďme se nyní společně na pahorek s hradem podívat a přiblížit si jeho zajímavou historii.
Publikováno: 11.2.2016
Hlavní město Slovenska ukrývá mnohé historické, přírodní a kulturní poklady. A za jedním takovým pokladem se dnes vydáme. Tentokrát to nebude jen památka či přírodní rezervace, ale celá městská část.
Publikováno: 11.12.2014
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.
Publikováno: 12.5.2011
Muzeum dopravy v Bratislavě patří mezi poměrně mladé historické expozice, neboť vzniklo až na konci milénia. Zájemcům o technické památky nabízí názorný přehled o vývoji dopravy od vynálezu kola přes první samohybné stroje až po současnost.
Publikováno: 13.1.2011
Bratislava se nám mění před očima. Je rozkošné nechat se unášet středověkou historií Starého města. Co se však děje za jeho hradbami? A co se dálo za posledních 70 let? Dnešní Bratislavu vyformovalo především období socialismu. V podmínkách trhu se metropole mění znovu. Kdo chce poznat autentickou tvář města, musí po procházce uličkami historického centra vyjít i za jeho hradby.
Publikováno: 19.3.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky, tak vám nevysoké, přibližně 100 kilometrů dlouhé horské pásmo Malých Karpat jistě není třeba příliš představovat. Zejména Bratislavané a lidé ze západního Slovenska zde hledají relax v lůně krásné přírody, ale také adrenalin, který jim úplně vyčistí hlavu a pomůže zapomenout na starosti všedních dnů.
Publikováno: 22.5.2014
Během akce Noc v muzeu navštívila naše redakce Slovenské technické muzeum - Muzeum dopravy Bratislava, které se nachází v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice z 19. století.
Publikováno: 25.9.2014
Zajímavou knižní edici s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama jistě není třeba vášnivým vyznavačům turistiky a cykloturistiky blíže představovat. Dnes nahlédneme do další publikace s cyklistickou tématikou z této edice, která vyšla pod názvem Nejkrásnější cyklostezky Bratislava a okolí. Pokud byste ji i vy chtěli mít ve své knihovně, určitě čtěte dál! Jeden z vás ji může vyhrát!
Publikováno: 27.9.2012
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.
Publikováno: 29.8.2013
Bratislava a její okolí nabízí několik nevšedních turistických lokalit. Na severozápadním okraji Bratislavy se nachází oblast Děvínských Karpat, která je vyhledávaným cílem turistů. Mezi městskými částmi Dúbravka a Děvínská Nová Ves, na úpatí vrchu Děvínská Kobyla se nacházejí pozoruhodné lokality, které jsou oblíbenými místy pro nenáročnou turistiku, nebo aktivní sportovní vyžití.
Publikováno: 7.4.2011
Zřejmě nejmladší muzeum ve slovenské metropoli se nachází v bývalém vojenském bunkru v Petržalce, nedaleko hranice s Rakouskem. Vybudovala ho hrstka nadšenců z občanského sdružení „Zachraňme petržalské bunkry“.
Publikováno: 8.8.2013
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.
Souvisejicí fotogalerie
Přijměte pozvání na podzimní procházku historickým Ondrejským hřbitovem, který byl založený v roc...
Dnes vás pozveme na prohlídku farního římskokatolického kostela svatého Vincenta na Tomášikově ul...
V jeden krásný slunečný víkend jsme navštívili každoročně se konající celoslovenský sraz historic...
V posledních letech nebývá zvykem, aby naše hlavní město pokryla sněhová nadílka. Ale tentokrát s...
Hluboká cesta se svými zákoutími ukrývá nejedno zajímavé místo, které rozhodně stojí za návštěvu,...
Druhou říjnovou neděli se příznivci portálu Infoglobe, jakož i Slovenského paleontologického klub...
Starý háj v Petržalce je oázou zeleně uprostřed největšího slovenského sídliště. Les, kde na větv...
Chorvatské rameno je kanál, který vede bratislavskou městskou částí Petržalka. Je vybudován v jed...
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...
Hrad Devín je velmi dobře zachovaná zřícenina. Nachází se na skále u soutoku Moravy s Dunajem. Pr...
V bratislavské zoologické zahradě, která své brány pro návštěvníky otevřela již v roce 1960, dnes...
Bratislavská Stará radnice se nachází v historickém jádru města. Z její věže se naskytuje krásný ...
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...
Souvisejicí videa
Ve východní části bratislavského Starého města, na Bezručově ulici, se nachází Kostel svaté Alžbě...
Bratislavský hrad prošel v r. 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a od té doby dělá čest svému městu. Sto...
Hlavní město Slovenska mělo dlouhou dobu pověst nudného místa. To už ale neplatí. Do Bratislavy s...
Bratislava krásné město s historií, ležící na Dunaji, obklopené panoramaty Malých Karpat. Pojďme ...