www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Bratislava: Od vynálezu kola po současnost

Bratislava: Od vynálezu kola po současnost

Publikováno: 12.5.2011
Muzeum dopravy v Bratislavě patří mezi poměrně mladé historické expozice, neboť vzniklo až na konci milénia. Zájemcům o technické památky nabízí názorný přehled o vývoji dopravy od vynálezu kola přes první samohybné stroje až po současnost.

Muzeum dopravy BratislavaZajímavostí bratislavského Muzea dopravy je i skutečnost, že v nemalé míře vzniklo zásluhou nadšenců, kteří se zajímali o historické automobily a motocykly, sbírali vyřazená zařízení železniční, ale i telegrafní a jiné techniky, případně se věnovali železničnímu modelářství. Až v 90. letech 20. století vznikla myšlenka umístit tyto sbírky do uvolněných skladových prostor v sousedství hlavního nádraží v Bratislavě, kde navíc slepá kolej umožňovala i prezentaci velkých železničních exponátů.

Muzeum dopravy Bratislava

Muzeum dopravy BratislavaPřestože muzeum leží v bezprostředním sousedství železničního nádraží, vchod do muzea je potřebné hledat z opačné strany – na rohu Šancové nad Pražskou ulicí.Muzeum dopravy Bratislava Přítomnost dopravní techniky už na první pohled signalizuje sbírka starých nákladních a užitkových vozidel před typickou starou nádražní skladovou budovou z červených neomítnutých cihel. Začátek expozice v první hale je věnován počátkům dopravy, od vynálezu kola a klasického trakaře, až po repliky prvních kol. Muzeum dopravy BratislavaNa ně navazují nejstarší motocykly, motorové trojkolky a historické automobily, mezi nimiž vedle ikony začátku moderní automobilové éry Fordu T, nechybí ani zástupci nejstarších prvorepublikových československých značek, jako Praga, Tatra, Laurin & Klement, Aero, případně Wanderer, a dále historické motocykly včetně třímístného, s úctyhodnými rozměry značky Böhmerland.Muzeum dopravy Bratislava

Druhé křídlo vstupní haly připomíná tradici železniční dopravy na území Slovenska včetně technického zařízení, od výdejny klasických kartonových jízdenek přes různá návěstidla, až po zabezpečovací a telekomunikační techniku. Muzeum dopravy BratislavaTu zastupuje starodávný telegraf, různé typy telefonů a dálnopis, který je už dnes také historií. Minulost železnic připomínají dobové fotografie nádraží a staré mapy. Zajímavostí je například drezína, tedy osobní automobil upravený na jízdu po kolejích.Muzeum dopravy Bratislava

Než přejdeme do sousední budovy, zastavíme se krátce na „peróně“ (ve skutečnosti bývalé nákladní rampě). Přistavených je zde několik parních lokomotiv, jedna motorová a také vyřazený poštovní vagón, v němž je instalován velký model „dětské“ železnice s funkčními vláčky různých typů, přičemž okolí vícekolejné tratě s tunely, závorami a výhybkami napodobuje reálný obraz Hlavního nádraží v Bratislavě.Muzeum dopravy Bratislava Ve výklenku bývalého skladu a dnes muzejní budovy je umístěna soška svaté Kateřiny Alexandrijské s úlomkem kola, uznané za patronku slovenských železničářů.Muzeum dopravy Bratislava

Druhá hala je už věnována výlučně motorizmu. Otvírá ji expozice válečných vozidel od amerického džípu až po rarity typu německých obojživelníků nebo speciálního pásového vozidla do horských terénů. Následující část pod názvem Nostalgie na dvou kolech, připomíná poválečnou tradici výroby motocyklů včetně malých mopedů ve slovenských závodech.Muzeum dopravy Bratislava Logicky na ni navazuje unikátní přehlídka prototypů, které se – žel beznadějně – ucházely o sériovou výrobu v bratislavské automobilce, jako jsou různé úpravy škodovek, studie dodávky a mikrobusu na podvozku Tatry 603, a prototypy užitkových vozidel slovenských konstruktérů, které se nikdy na silnici neobjevily.Muzeum dopravy Bratislava Jak je známo, výrobní program bývalých Bratislavských automobilových závodů (BAZ) se definitivně naplnil až začátkem 90. let 20. století. V té době automobilku převzal koncern Volkswagen a tuto nejnovější éru v expozici reprezentuje jednak první model vyráběný na Slovensku kombi VW Passat Arriva, ale i terénní VW Touareg s pořadovým číslem 1 000 000. V zadní části haly se návštěvník znovu vrátí k nostalgickým vzpomínkám, a to na filmy z 50. a 60. let, kdy hlavně americké cesty brázdily okřídlené Cadillacy a sportovní Mustangy, které jsou dnes už jen ozdobou automobilových muzeí a přehlídek veteránů.

Muzeum dopravy v Bratislavě je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 17 hodin.

Muzeum dopravy Bratislava

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava: Horský park - přírodní oáza klidu uprostřed města  
Publikováno: 8.1.2015
Už vás nebaví poznávání historických a kulturních památek, nebo bezcílné toulání se po bratislavských zákoutích, které nejednou ukrývají okouzlující místa s neopakovatelnou atmosférou? Máte dost městského smogu a rádi byste alespoň na chvilku vyběhli někam do přírody? Máme pro vás skvělý tip! Pojďte se spolu projít po Horském parku, který se nachází téměř v geografickém středu Bratislavy!

SR, Bratislava – kostel Panny Marie Sněžné
Publikováno: 1.1.2015
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.

Slovensko: Bratislava z nadhledu
Publikováno: 1.9.2011
Mezi nejznámější dominanty slovenské metropole patří Nový most s vyhlídkovou restaurací na vrcholku mostního pilíře. O něco kratší tradici má vyhlídková plošina nad restaurací, na kterou tentokrát zavítáme.

SR: Bratislava - Stará radnice opět krásná jako zamlada
Publikováno: 4.8.2011
Od začátku července 2011 se všem znovu otevřela brána bratislavské Staré radnice, která v posledních letech procházela kompletní rekonstrukcí. Radnice a její prostory jsou veřejnosti otevřeny každý den kromě pondělí.

Bratislava: muzeum ve vojenském bunkru
Publikováno: 7.4.2011
Zřejmě nejmladší muzeum ve slovenské metropoli se nachází v bývalém vojenském bunkru v Petržalce, nedaleko hranice s Rakouskem. Vybudovala ho hrstka nadšenců z občanského sdružení „Zachraňme petržalské bunkry“.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Národní technické muzeum Praha
V Národním technickém muzeu v Praze najdete expozice věnované dopravě a letectví, architektuře, s...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
10.5.2022
Oravská galerie v Dolním Kubíně vám už 49. sezónu nabízí nezapomenutelnou vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě a prohlídku expozicí tradičního lidového umění na Slanickém ostrově umění.
8.5.2022
Celkem 52 vybraných unikátních míst ze tří významných údolí okouzlí každého návštěvníka. Prostřednictvím mapové aplikace (stránky) se můžete vydat tatranskými stezkami.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 20. 5. 2022
svátek:Zbyšek
dnes:
pátek 20.5.
18 °C
zítra:
sobota 21.5.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X