SR, Bratislava – Hluboká cesta: Lurdská jeskyně
Publikováno: 11.12.2014
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.
Už od základní školy z učebnic víme, jak vypadá na kopci nad Dunajem hrdě stojící Bratislavský hrad, nebo kontroverzní stavba Mostu SNP s typickým ufem na vrcholu, jíž musela ustoupit i překrásná židovská synagoga. Už méně návštěvníků Bratislavy však zavítá na místa, která jsou pro domácí jakousi oázou klidu, místem, kde dokáží nejen načerpat síly, ale také poděkovat za rozlousknutí životní situace, která se jim ze začátku možná jevila jako bezvýchodná.

Hluboká cesta
Jedním z takových míst, které rozhodně stojí za návštěvu, ale běžně je nenajdete v turistických průvodcích, je i Hluboká cesta spolu se svými zákoutími.

Kámen z místního kamenolomu, který se zmiňoval již v roce 1493, v minulosti sloužil na výstavbu městského opevnění, ale také bratislavských domů či nedalekého chrámu. No a o něco později vzniklo právě v těchto prostorách unikátní poutní místo, na kterém jsou dodnes vidět děkovné tabulky, pocházející ze začátku 20. století, ale i z dnešních dnů.


Přesto, že nepatřím k těm, kteří pravidelně navštěvují kostel, musím přiznat, že návštěva poutního místa na Hluboké cestě nedaleko historického jádra města, přesto v obklopení přírody, mi vždy dokáže dodat optimismus a sílu do dalších dní.

Hluboká cesta byla vybudovaná ještě v roce 1870 ve velmi zajímavém skalním úvozu jako přístupová cesta do Horského parku (z geologického hlediska je zajímavý zejména výskyt vyvřelých hornin granodiority a dioritu). Později byla Státní ochranou přírody prohlášena za chráněný areál a dodnes, přestože se nachází jen na skok od ruchu velkoměsta, ji mnoho domácích využívá jako spojnici do Horského parku, nebo jako příjemné místo na romantické procházky. V minulosti se na okraji silnice nacházely i dva prameny pitné vody, které dokonce zásobovaly městský vodovod.

Lurdská jeskyně
A
kam to vlastně ráda zajdu, když chci načerpat nové síly, nebo jen tak v tichu popřemýšlet proč se občas zatěžuji nepodstatnými věcmi? No přece do Lurdské jeskyně, která se nachází jen několik desítek metrů od bratislavské Kalvárie a už na první pohled děkovnými tabulkami věnovanými Panně Marii velmi připomíná nejstarší poutní místo na Slovensku - nedalekou Marianku. Věřící, ale nejen ti, mohou být za ni vděční hraběnce Gabriele Szápáryové (1834-1912), která ji zřídila poté, co se inspirovala vlastním hlubokým zážitkem během pouti do francouzských Lurd koncem 19. století. A tak po vyklizení, obnovení a uspořádání opuštěného kamenolomu vzniklo toto jedinečné poutní místo. Ústřední motiv celého objektu - lurdskou mariánskou sochu, kterou slavnostně posvětili v září 1892 u příležitosti každoroční vzpomínky na založení nedaleké bratislavské Kalvárie, nezištně darovaly dělnice místní textilní továrny. Tohoto významného slavnostního obřadu, jehož součástí byla i mohutná procesí vedená městským farářem Karlem Rimelem z Dómu sv. Martina, se zúčastnili i někteří významní obyvatelé města. Celý areál Lurdské jeskyně s kamennými tabulkami je rozdělen do pěti sektorů - pravá zeď, sektor javor, nalevo od schodů, polní oltář a samotná jeskyně.

Děkovné kamenné tabule
Původně se kámen z těchto míst pouze vyvážel, protože zde stával kamenolom. Teprve později sem začali věřící přinášet vlastní kameny, či spíše kamenné děkovné desky s vyrytými nápisy, z nichž je cítit vděčnost za slyšení jejich modliteb. Podle sčítání, které proběhlo přibližně před deseti lety, zde bylo umístěno přes 4200 kamenných desek. Ty obsahovaly převážně díkůvzdání, ale najdou se i takové, které nesou různé prosby či modlitby. Nejstarší pocházejí z konce 19. století a jsou napsány v němčině, přičemž ta opravdu nejstarší tabule pochází z roku inaugurace posvátného objektu a nese německo-maďarský text. Tu sem pravděpodobně nechala umístit samotná zakladatelka Lurdské jeskyně. Z tabulek se dá vyčíst i obrovský kus historie. Ty nejzlomovější roky historie jsou zastoupeny velmi dojímavými a hlubokými texty prosícími například o klid a ochranu během bombardování, ale najdou se i běžnější lidské prosby, jako například pomoc při studentských zkouškách, nebo zvládnutí nelehké nemoci. Přesto, že by se na první pohled mohlo zdát, že dnes je již toto místo spíše historickou církevní památkou, není tomu tak. Dodnes je stále živé, o čemž svědčí i stále přibývající nové tabulky, pocházející z 21. století. Většina z nich je napsaná v slovenštině, maďarštině či němčině, čili jazyky, kterými se na tomto území v minulosti běžně mluvilo. Najdete zde i takové, které jsou napsány v latině, angličtině, francouzštině, češtině, ruštině, polštině , italštině, dokonce i ukrajinsky či rumunsky.


Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 31.8.2016
Poté co jsme navštívili Vodárenskou zahradu s jejími mnoha atrakcemi, jsme se podél Karloveského ramene přesunuli k dalšímu atraktivnímu místu – k Botanické zahradě Univerzity Komenského v Bratislavě, která byla vůbec první na Slovensku.
Publikováno: 24.8.2016
V procházkách po zelených místech Bratislavy budeme pokračovat i dnes. Navštívíme Vodárenskou zahradu, která byla pro veřejnost otevřena teprve nedávno. Nachází se nedaleko Dunaje v městské části Karlova Ves.
Publikováno: 20.4.2016
Dnes vás pozveme na procházku v příjemných slunečných jarních dnech. Vydáme se do bratislavské městské části Rusovce, kde kromě zámečku či archeologického naleziště (Gerulata) najdete i překrásnou přírodu.
Publikováno: 3.8.2016
Po návštěvě Prezidentské zahrady minulý týden se i dnes vydáme na jedno velmi pěkné místo Bratislavy. Budou jím městské hradby, které vás bezplatně zavedou do dob středověku a zároveň ochladí v horkých dnech.
Publikováno: 10.8.2016
Po krásné procházce městskými hradbami jsme se vydali historickým centrem Bratislavy k další pamětihodnosti, jejíž dějiny sahají více než 120 let zpátky, ale přesto je zcela nová.
Publikováno: 7.8.2016
Rodiny s dětmi, jednotlivci i sportovní nadšenci mohou jezdit na kole celé léto po cyklostezkách, horských stezkách či polních cestách. Nejenže se během horkých dní osvěží, ale udělají i něco pro své zdraví. Pokud vám chybí odhodlání nebo inspirace na tento typ dobrodružství, tak čtěte dál. Ani se nenadějete a budete sedět na vašem dvoukolovém oři.
Publikováno: 22.4.2020
Bratislavský kraj je se svou rozlohou 2052,6 km² nejmenším ze všech krajů Slovenska. Co se týče přírodních nebo historicky hodnotných míst, určitě za ostatními nezaostává.
Publikováno: 5.5.2021
Milovníci procházek i turističtí nadšenci se mohou těšit na zcela novou a zároveň unikátní mobilní aplikaci, která vás pomocí interaktivní mapy zavede k mnoha nepoznaným místům bratislavského lesoparku.
Publikováno: 31.12.2017
Hlavní město Slovenska se opět dočkalo velmi zajímavé publikace, která se teprve nedávno dostala na pulty dobrých knihkupectví. Bratislava je v knize popsána z pohledu rekordů, které vám přiblíží ne až tak známá fakta o městě.
Publikováno: 14.7.2011
Na okraji slovenské metropole leží národní kulturní památka, na kterou by se nemělo při návštěvě města zapomínat. Zejména v letních měsících se návštěvníkovi odmění mimořádnou vyhlídkou do širého okolí, i když nejvyšší část hradu je už několik let veřejnosti nepřístupná.
Publikováno: 6.1.2015
Bratislava je hlavním a největším městem Slovenska. Touto metropolí protéká řeka Dunaj, přes kterou vede 5 mostů (v současnosti 4, Starý most je demontován a bude nahrazen novým). Tím nejzajímavějším je ve 20. století postavený most SNP. Kolem Dunaje se nachází několik slepých ramen s lužními lesy. Bratislava hraničí se dvěma státy, a to s Maďarskem a Rakouskem.
Publikováno: 17.3.2015
Slovensko je krásná země, o tom jsme se opět mohli přesvědčit na našem jednodenním výletě, který jsme začali v malé obci Haluzice, která se nachází nedaleko okresního města Nové Město nad Váhem.
Publikováno: 8.1.2015
Už vás nebaví poznávání historických a kulturních památek, nebo bezcílné toulání se po bratislavských zákoutích, které nejednou ukrývají okouzlující místa s neopakovatelnou atmosférou? Máte dost městského smogu a rádi byste alespoň na chvilku vyběhli někam do přírody? Máme pro vás skvělý tip! Pojďte se spolu projít po Horském parku, který se nachází téměř v geografickém středu Bratislavy!
Publikováno: 1.1.2015
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.
Publikováno: 4.8.2011
Od začátku července 2011 se všem znovu otevřela brána bratislavské Staré radnice, která v posledních letech procházela kompletní rekonstrukcí. Radnice a její prostory jsou veřejnosti otevřeny každý den kromě pondělí.
Publikováno: 29.1.2023
V České republice mají svůj orloj, ve Vídni světoznámou katedrálu sv. Štěpána, a na Slovensku mají svou pýchu, jedinečný Modrý kostelík, který patří mezi pozoruhodná lákadla Bratislavy.
Publikováno: 22.1.2015
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.
Publikováno: 5.7.2012
I v hlavním městě Slovenska, nedaleko jedné z nejrušnějších křižovatek – Patronky, se rozprostírá obrovská plocha zeleně, která se stala domovem pro mnohé, častokrát exotické či ohrožené druhy zvířat – ZOO Bratislava.
Publikováno: 25.7.2013
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.
Publikováno: 12.2.2015
V Malých Karpatech se nachází množství zajímavých lokalit, které patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové oblasti. Jsou to především vrchy nabízející úžasné výhledy na okolí, které lákají mnohé turisty k výstupu. Mezi tři nejvyšší vrcholy Malých Karpat, ze kterých se naskýtají fantastické panoramatické výhledy na okolí, patří i vrch Vápenná.
Publikováno: 20.3.2014
V jednu březnovou sobotu jsme se vydali vstříc poznávání našeho hlavního města – Bratislavy. Dozvěděli jsme se totiž, že má novou atrakci nejen pro návštěvníky ze zahraničí, ale hlavně pro domácí. Tou atrakcí je tzv. Ulice světla.
Publikováno: 11.2.2016
Hlavní město Slovenska ukrývá mnohé historické, přírodní a kulturní poklady. A za jedním takovým pokladem se dnes vydáme. Tentokrát to nebude jen památka či přírodní rezervace, ale celá městská část.
Publikováno: 12.1.2016
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.
Publikováno: 13.1.2011
Bratislava se nám mění před očima. Je rozkošné nechat se unášet středověkou historií Starého města. Co se však děje za jeho hradbami? A co se dálo za posledních 70 let? Dnešní Bratislavu vyformovalo především období socialismu. V podmínkách trhu se metropole mění znovu. Kdo chce poznat autentickou tvář města, musí po procházce uličkami historického centra vyjít i za jeho hradby.
Publikováno: 22.5.2014
Během akce Noc v muzeu navštívila naše redakce Slovenské technické muzeum - Muzeum dopravy Bratislava, které se nachází v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice z 19. století.
Publikováno: 25.9.2014
Zajímavou knižní edici s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama jistě není třeba vášnivým vyznavačům turistiky a cykloturistiky blíže představovat. Dnes nahlédneme do další publikace s cyklistickou tématikou z této edice, která vyšla pod názvem Nejkrásnější cyklostezky Bratislava a okolí. Pokud byste ji i vy chtěli mít ve své knihovně, určitě čtěte dál! Jeden z vás ji může vyhrát!
Publikováno: 26.4.2012
Ne každý víkend je možné odejít z hlavního města a přesunout se do skalnatejších a zelenějších částí Slovenska. Přesně z tohoto důvodu se ráda toulám po Bratislavě. Je příjemné navštívit místa, o kterých člověk roky netušil, že existují.
Publikováno: 27.9.2012
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.
Publikováno: 29.8.2013
Bratislava a její okolí nabízí několik nevšedních turistických lokalit. Na severozápadním okraji Bratislavy se nachází oblast Děvínských Karpat, která je vyhledávaným cílem turistů. Mezi městskými částmi Dúbravka a Děvínská Nová Ves, na úpatí vrchu Děvínská Kobyla se nacházejí pozoruhodné lokality, které jsou oblíbenými místy pro nenáročnou turistiku, nebo aktivní sportovní vyžití.
Publikováno: 8.8.2013
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.
Publikováno: 7.4.2011
Zřejmě nejmladší muzeum ve slovenské metropoli se nachází v bývalém vojenském bunkru v Petržalce, nedaleko hranice s Rakouskem. Vybudovala ho hrstka nadšenců z občanského sdružení „Zachraňme petržalské bunkry“.
Souvisejicí fotogalerie
Horké letní dny si tentokrát ozvláštníme návštěvou Botanické zahrady UK Bratislava, která je neje...
Bratislava nabízí domácím i návštěvníkům mnoho krásných zelených oáz, kde se mohou pobavit, zrela...
V jeden krásný slunečný víkend jsme navštívili každoročně se konající celoslovenský sraz historic...
V posledních letech nebývá zvykem, aby naše hlavní město pokryla sněhová nadílka. Ale tentokrát s...
Hluboká cesta se svými zákoutími ukrývá nejedno zajímavé místo, které rozhodně stojí za návštěvu,...
Druhou říjnovou neděli se příznivci portálu Infoglobe, jakož i Slovenského paleontologického klub...
Starý háj v Petržalce je oázou zeleně uprostřed největšího slovenského sídliště. Les, kde na větv...
Chorvatské rameno je kanál, který vede bratislavskou městskou částí Petržalka. Je vybudován v jed...
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...
Hrad Devín je velmi dobře zachovaná zřícenina. Nachází se na skále u soutoku Moravy s Dunajem. Pr...
V bratislavské zoologické zahradě, která své brány pro návštěvníky otevřela již v roce 1960, dnes...
Bratislavská Stará radnice se nachází v historickém jádru města. Z její věže se naskytuje krásný ...
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...
Souvisejicí videa
Hlavní město Slovenska mělo dlouhou dobu pověst nudného místa. To už ale neplatí. Do Bratislavy s...
Bratislava krásné město s historií, ležící na Dunaji, obklopené panoramaty Malých Karpat. Pojďme ...