SR, Marianka – slovenské Lurdy

Historie Marianky sahá až do pravěku, o čemž svědčí archeologické nálezy v bývalém kamenolomu, v němž bylo odkryto hradiště z mladší doby bronzové. První písemné zmínky pocházejí z roku 1367, ale podrobnější informace o původu a historii jsou do dnešních dob zahaleny rouškou tajemství. Co ale víme je, že v roce 1377 byl králem Ludvíkem Velikým položen základní kámen mariatálskeho kostela (kostel Narození Panny Marie). Král tak učinil z důvodu doslechnutí se o legendách mariatálské sošky Panny Marie, která byla do té doby umístěna na dřevěném sloupu u zázračného pramene. Její příběh si ale povíme někdy jindy. Důležitý je fakt, že od těch dob se začala psát slavná historie, díky které je obec známá a vyhledávaná dodnes. Duchovno však nebylo zdaleka posledním symbolem, který obec proslavil. V 17. století vstoupila do hry těžba břidlice. A právě břidlice se stala jakýmsi zlatem pro tuto malebnou obec. Díky její poměrně jednoduché těžbě a všestrannému využití, například jako stavební a obkladový materiál, či v podobě školních psacích tabulek, se stala oblíbená nejen v tehdejším Uhersku, ale také v celé Evropě, dokonce i v Americe a Orientu. Dodnes můžeme pozorovat pozůstatky ze slavného období důlní těžby, která probíhala v okolních lomech a dolech.
Nadešel čas vydat se za památkami. Už v předchozích řádcích jsme psali o kostelu Narození Panny Marie, jehož zakladatelem byl samotný král. Jedná se o jednolodní kostel s věží. Interiér tvoří zázračná soška Panny Marie na hlavním oltáři, pět barokních oltářů, jeden neogotický oltář a renesanční křtitelnice. Další neméně zajímavou dominantou obce je křížová cesta, která se nachází v přírodní scenérii zalesněného úbočí u potoka. Unikátní je zobrazením 14 zastavení Ježíše Krista v podobě 50 dřevěných soch v životní velikosti. Nedaleko křížové cesty byla v roce 1936 vybudována Lurdská jeskyně, jejíž stěny jsou pokryty stovkami pamětních tabulek s díkůvzdáními. Mezi další sakrální stavby patří kaple Svaté studny, kde si mohou návštěvníci nabrat léčivou vodu, jakož i kaple sv. Anny, nebo bývalý klášter Pavlínů.
Obec Marianka však nabízí návštěvníkům kromě duchovna i sportovní vyžití. Nachází se zde několik turistických stezek a dvě značené cyklotrasy, vedoucí do zajímavých míst Záhoria či Malých Karpat. Za všechny turistické tipy nám nedá nezmínit například zříceninu blízkého hradu Pajštún, oblíbené místo rodinných výletů Malý Slavín, i blízké městečko Stupava se svým zámečkem.
V Mariance a v blízkém okolí se celoročně konají různé akce. Od tradičních poutí přes zakládání Svatojánských ohňů až po hody. Obec v současnosti zažívá i stavební rozkvět a to nejen díky výborné poloze, ale také kvůli neopakovatelné atmosféře, která z obce vyzařuje. Každý návštěvník si zde najde své: krásnou přírodu, duchovní obrození, poznání hornické historie i vlídnost místních obyvatel.
Text: Oskár Mažgút
Foto: Oľga Maňáková, Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu

SR: Pohádková Modra 2015

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské

SR, Borinka – zřícenina hradu Pajštún

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká

SR, Malé Karpaty – skalní útvary Tři jezdci a Kamenná brána

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda

SR: Děvínská Kobyla – muzeum pod širým nebem

Stupava: Dni zelá 2019
Souvisejicí fotogalerie

SR: Stupava – Biofarma Príroda
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Příroda – mezi snem a skutečností
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.
Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:
TIPY NA VÝLETY V ANDOŘE A VE VATIKÁNU:
Andorra – malá země v srdci velkých hor
Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Vatikán – katolická enkláva I.
Vatikán – katolická enkláva II.
Vatikán – katolická enkláva III.
Řím aneb procházka "Věčným městem"
FOTOGALERIE
Vše důležité, co byste o Andoře měli vědět, najdete zde a o Vatikánu zde.