www.infoglobe.cz » SR, Marianka – slovenské Lurdy

SR, Marianka – slovenské Lurdy

Publikováno: 23.5.2013
Obec Marianka se nachází pár kilometrů od Bratislavy v jižní části Záhoria. Známá je především jako poutní místo, ale my si ji představíme také jako hornickou obec, nebo místo nenáročné turistiky a cykloturistiky.

Historie Marianky sahá až do pravěku, o čemž svědčí archeologické nálezy v bývalém kamenolomu, v němž bylo odkryto hradiště z mladší doby bronzové. První písemné zmínky pocházejí z roku 1367, ale podrobnější informace o původu a historii jsou do dnešních dob zahaleny rouškou tajemství. Co ale víme je, že v roce 1377 byl králem Ludvíkem Velikým položen základní kámen mariatálskeho kostela (kostel Narození Panny Marie). Král tak učinil z důvodu doslechnutí se o legendách mariatálské sošky Panny Marie, která byla do té doby umístěna na dřevěném sloupu u zázračného pramene. Její příběh si ale povíme někdy jindy. Důležitý je fakt, že od těch dob se začala psát slavná historie, díky které je obec známá a vyhledávaná dodnes. Duchovno však nebylo zdaleka posledním symbolem, který obec proslavil. V 17. století vstoupila do hry těžba břidlice. A právě břidlice se stala jakýmsi zlatem pro tuto malebnou obec. Díky její poměrně jednoduché těžbě a všestrannému využití, například jako stavební a obkladový materiál, či v podobě školních psacích tabulek, se stala oblíbená nejen v tehdejším Uhersku, ale také v celé Evropě, dokonce i v Americe a Orientu. Dodnes můžeme pozorovat pozůstatky ze slavného období důlní těžby, která probíhala v okolních lomech a dolech.
Lom v MarianceMariánská břidlice Mariánská břidlice
Nadešel čas vydat se za památkami. Už v předchozích řádcích jsme psali o kostelu Narození Panny Marie, jehož zakladatelem byl samotný král. Jedná se o jednolodní kostel s věží. Interiér tvoří zázračná soška Panny Marie na hlavním oltáři, pět barokních oltářů, jeden neogotický oltář a renesanční křtitelnice. Další neméně zajímavou dominantou obce je křížová cesta, která se nachází v přírodní scenérii zalesněného úbočí u potoka. Unikátní je zobrazením 14 zastavení Ježíše Krista v podobě 50 dřevěných soch v životní velikosti. Nedaleko křížové cesty byla v roce 1936 vybudována Lurdská jeskyně, jejíž stěny jsou pokryty stovkami pamětních tabulek s díkůvzdáními. Mezi další sakrální stavby patří kaple Svaté studny, kde si mohou návštěvníci nabrat léčivou vodu, jakož i kaple sv. Anny, nebo bývalý klášter Pavlínů.
Sakrální stavby v Mariance

Sakrální stavby v Mariance Sakrální stavby v Mariance
Obec Marianka však nabízí návštěvníkům kromě duchovna i sportovní vyžití. Nachází se zde několik turistických stezek a dvě značené cyklotrasy, vedoucí do zajímavých míst Záhoria či Malých Karpat. Za všechny turistické tipy nám nedá nezmínit například zříceninu blízkého hradu Pajštún, oblíbené místo rodinných výletů Malý Slavín, i blízké městečko Stupava se svým zámečkem.
Kostel Narození Panny MariePohled na Marianku
V Mariance a v blízkém okolí se celoročně konají různé akce. Od tradičních poutí přes zakládání Svatojánských ohňů až po hody. Obec v současnosti zažívá i stavební rozkvět a to nejen díky výborné poloze, ale také kvůli neopakovatelné atmosféře, která z obce vyzařuje. Každý návštěvník si zde najde své: krásnou přírodu, duchovní obrození, poznání hornické historie i vlídnost místních obyvatel.

Text: Oskár Mažgút
Foto: Oľga Maňáková, Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu
Publikováno: 28.7.2011
Každodenní pracovní povinnosti, péče o domácnost a rodinu - to je jen část toho, s čím se musíme denně vypořádat. Když k tomu přidáme „vyřizování“ na úřadech nebo každodenní jízdu přeplněnou dopravou, stává se, že o víkendu se nám už nechce ani z domu vytáhnout paty. To je však chyba. Právě tehdy bychom měli načerpat nové síly, a to nejlépe na čerstvém vzduchu v čarokrásné přírodě.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků II
Publikováno: 29.4.2020
Minulý týden jsme se vydali poznávat slovenské kraje. Prvním z nich byl Bratislavský, který navzdory své relativně malé rozloze nabízí řadu zajímavých tipů na výlety. Dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat a vydáme se do jedné nevšední ulice i do přírody.

ON-LINE: Slovensko z nebe
Publikováno: 19.4.2020
Knihy, které byly vydávány v rámci projektu Slovensko z nebe a unikátně představují zemi pod Tatrami na leteckých fotografiích, si můžete nyní prohlédnout a přečíst zcela zdarma – on-line.

SR: Cestování prostřednictvím televize a rozhlasu
Publikováno: 22.3.2020
V současnosti, kdy musíme oželet cestování do zahraničí, ale i po domácích turistických atrakcích, si můžeme najít čas na zhlédnutí cestovatelského průvodce v televizi nebo poslech v rozhlase.

SR: Rekordní návštěvnost Slovenska
Publikováno: 2.3.2020
Cestovní ruch na Slovensku zažívá své nejlepší časy, o čemž svědčí i rekordní loňská návštěvnost. Dohromady tuto zemi pod Tatrami navštívilo 6 432 934 lidí, což je 15procentní nárůst oproti roku 2018.

Stupava: Dni zelá 2019
Publikováno: 4.10.2019
V malebném městečku na Záhoří ve Stupavě se již od roku 1996 na podzim pravidelně konají zajímavé slavnosti zelí, známé jako Dni zelá.

SR: Pohádková Modra 2015
Publikováno: 24.6.2015
Jubilejní 5. ročník akce Pohádková Modra přinese zážitky v podání loutkových divadel malým i velkým divákům, a to už 27. a 28. června.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

SR, Borinka – zřícenina hradu Pajštún
Publikováno: 18.5.2014
Příjemné jarní teploty lákají stále více lidí na výlet do přírody. Velmi častým cílem turistických vycházek Bratislavanů, ale nejen jich, je zřícenina hradu Pajštún v Malých Karpatech, kam se i my dnes společně vydáme.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikováno: 6.4.2014
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.

SR, Malé Karpaty – skalní útvary Tři jezdci a Kamenná brána
Publikováno: 30.3.2014
Malé Karpaty sice nepatří mezi nejvyšší pohoří Slovenska, přesto mají svým návštěvníkům a turistům co nabídnout. Toto pohoří je neobyčejně bohaté na mnohá zajímavá a malebná přírodní zákoutí. Z některých vrchů se naskýtají nádherné výhledy na široké okolí, ale návštěvníka okouzlí také hluboké lesy, jeskyně, nebo četná skalní města táhnoucí se hřebeny vrchů.

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda
Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.

SR: Děvínská Kobyla – muzeum pod širým nebem
Publikováno: 19.7.2012
Mezi Děvínem, Děvínskou Novou Vsí a Dúbravkou se nachází unikátní národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla. Čím se odlišuje tato rezervace od jiných, proč je světoznámá a jak ji nejlépe turisticky poznat? Toto všechno si povíme v následujících řádcích.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků III
Publikováno: 6.5.2020
Naší poslední zastávkou v Bratislavském kraji bude poutní místo Marianka a malokarpatský středověký klenot – hrad Červený Kameň. Dále navštívíme úchvatnou rozhlednu a doporučíme vám rodinný cyklovýlet.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Stupava – Biofarma Príroda
Máte-li i vy chuť vypadnout z rychlého každodenního koloběhu pracovních povinností, pojďte s ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.7.2020
Hlavním centrem letošních Dnů lidové architektury Středočeského kraje bude Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Slavnostní zahájení víkendové akce se uskuteční v sobotu 18. července od 11 hodin, doprovodný program je plánován do neděle 19. července do 18 hodin.

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 15. 7. 2020
svátek:Jindřich
dnes:
středa 15.7.
21 °C
zítra:
čtvrtek 16.7.
18 °C