Bratislava - hlavní město Slovenska

Atraktivita nížinné krajiny při Dunaji patrně zapůsobila natolik, že už ve starší době kamenné se zde usadili první lidé. Trvalo však ještě několik tisíc let, než si rolnici a pastevci vystavěli stálá sídla. V pozdní době kamenné by jste už na bratislavském a děvínském hradním návrší našli první opevněné osady. Jejich výhodná poloha umožňovala kontrolovat obchodní cesty, jež směřovaly k brodům přes Dunaj.
Dějiny města
Významný zásah do dějinného vývoje Bratislavy přišel s příchodem Keltů. Byli to první obyvatelé, kteří po sobě zanechali psané texty a navázali kontakty s civilizovanější jižní Evropou. Kelti si vybudovali tzv. bratislavské oppidum, které mělo charakter města. Ovšem přišlo na tehdejší poměry velké stěhování národů a přicházející noví obyvatelé Kelty postupně vytlačili. Platilo to i v případě okolí Bratislavy. Se vznikem Uher roku 896 n.l. se město stalo součástí nového státního útvaru. Bratislavský hrad se pro své výhodné postavení stal důležitou pohraniční pevností a to znamenalo, že se často stával terčem nepřátelských útoků.
Po vymření uherského rodu Arpádovců začátkem 14. století město bylo na čas součástí Habsburské říše, ale už v 15. století se vrátilo pod starou správu a nyní dokonce používala status svobodného města. Z té doby pochází i bratislavský znak – tři věže nad otevřenou branou v hradbách.<3463-340897-340898>3463-340897-340898>
Po vítězství Turků u Moháče roku 1526 se Bratislava stala na čas hlavním městem říše a tudíž do ní začalo proudit větší množství peněz, byly zde vybudovány budovy důležitých institucí apod. V letech 1536-1830 zde bylo korunováno 11 králů a královen.
V třicátých letech město zažilo obrovský průmyslový boom. Na Dunaji se objevily poprvé parníky a koncem 40. let obyvatelé mohli jezdit ve vagonech tažených parními lokomotivami. Avšak z hlediska politického významu Bratislava začala upadat. V únoru 1848 se zde sešel poslední uherský stavovský sněm, který ještě stihl odhlasovat zrušení poddanství. Nicméně s přílivem obyvatelstva a rozvíjejícím se průmyslem byla Bratislava na přelom 19. a 20. století druhým nejprůmyslovějším městem Uherska.
Po první světové válce se město dostalo do nově utvořené Československé republiky a stalo se i hlavním městem Slovenska. Přes velký odliv maďarské menšiny se zde začali usazovat Češi, zejména příslušníci inteligence. V meziválečné době zde tak i za jejich přispění vznikaly různé kulturní instituce, univerzity a školy.
Za druhé světové války město neuniklo bombardování amerického letectva, které krom rafinérie Apollo zasáhlo i obytné čtvrtě. Po válce byli z města odsunuti Němci a Maďaři a k Bratislavě byly připojeny i přilehlé obce. Pro období komunismu bylo příznačné ničení historického centra, rozvíjení průmyslu a budování nových panelových sídlišť s nerozvinutou infrastrukturou. Od 1. ledna 1993 je Bratislava hlavním městem Slovenské republiky.
Muzea a galerie
Archeologické muzeum –toto muzeum obsahuje přibližně 150 tisíc exponátů, které zahrnují období od pravěku po vrcholný středověk a jsou doplněny o památky egyptské, řecké a římské.
Adresa: Žižkova ul. 12
Tel.: +421 2 59 20 72 73, +421 2 59 20 72 75
E-mail: archeolog@snm.sk
Historické muzeum – patří mezi největší muzea na Slovensku. Od roku 1968 sídlí na Bratislavském hradě, kde opatruje na 250 tisíc sbírkových předmětů. Můžete tak najít exponáty zahrnující oblast národních dějin, výtvarného umění, kultury, tradičních i uměleckých řemesel, numismatiky, etnografie, vojenství atd.
Adresa: Bratislavský hrad
Tel.: +421 2 5441 1444, +421 2 5934 1601
E-mail: muzeum@snm-hm.sk
Hudební muzeum –chlubí se tím, je jedno z mála specializovaných muzeí na světě, které je zaměřené na komplexní archivní dokumentaci dějin hudby a hudebních nástrojů. Jako výše zmíněné historické muzeum sídlí v areálu Bratislavského hradu. Instituce vznikla poměrně nedávno – v roce 1991. Ve sbírce muzea můžete najít i různé předměty hudební povahy – medaile, plakety, odznaky, plastiky nebo kresby s hudebními motivy.
Adresa: Bratislavský hrad
Tel.: +421 2 5441 3349, +421 2 5972 4212
E-mail: musica@snm.sk
Muzeum dopravy –vzniklo jako výsledek úsilí nadšenců shromažďujících už od 70. let historické zařízení zobrazující vývoj železniční a silniční dopravy. Ten je představen sbírkou kočárů, prvních samohybů, motocyklů, nákladními i osobními automobily meziválečného období až po vozy 70. let. Železnice je zastoupena nákladními vozy z přelomu 19. a 20. století.
Adresa: Šancová 1/a
Tel.: +421 2 52 44 41 63
E-mail: muzeumdopravy@stm-ke.sk
Vstupné: dospělí 3,30 Euro; děti, studenti 1,50 Euro; rodinné 6,50 Euro
Přírodovědné muzeum –shromažďuje mohutnou sbírku 2,3 milionu předmětů (!), což je v rámci SNM (Slovenské národní muzeum) zdaleka nejvíce. Muzeum je zaměřeno především na dokumentaci živé a neživé přírody. Část exponátů je vystavena v trvalých expozicích a další je prezentována při různých výstavách.
Adresa: Vajanského nábr. č. 2
Tel: +421 2 59 34 91 27
E-mail: prirmuz@snm.sk
Slovenské národní muzeum – po první světové válce se začala prosazovat myšlenka na vybudování celoslovenského muzea, které by mělo své sídlo v hlavním městě. Roku 1924 v Bratislavě vzniklo Slovenské vlastivědné muzeum a i Zemědělské muzeum, které bylo pobočkou Československého zemědělského muzea v Praze. První expozice byly otevřeny v květnu 1930. O deset let později, již za války, se Slovenské vlastivědné muzeum a Zemědělské muzeum sloučily v jedno – Slovenské národní muzeum.
Adresa: Vajanského nábr. č. 2
Tel.: +421 2 59 34 91 11
E-mail: sekretariat@snm.sk
Text: Maxim Kucer
Foto: Jiří Výborný
Diskuze u článku (4) |
Vložit nový příspěvek
- Bratislava č. 4Velda 17.10.2013, 22:39Do Bratislavy se velmi rádi vrací turisté a to nejen z Čech a Moravy, ale i z Polska, Ruska, Ukrajiny i jiných zemí; vrací se i turisté z přímo sousedících států - Rakouska a Maďarska. A mají opět důvod proč. Pro klid, pohodu a romantická zákoutí......
- Bratislava č.3Velda 17.10.2013, 22:37Období 60. až 80. let min.století, patřilo mezi velmi úspěšná období, kterými se i dnes může hlavní město Bratislavy chlubit a které dodnes využívá. V současné době, dostává historické centrum nový rozměr - stává se důstojnou protiváhou hlavním městům Rakouska a Maďarska, t.j. Vídně a Budapesti.
- Bratislava č. 2Velda 17.10.2013, 22:35Bratislava se tak stala důstojnou reprezentací nejen Slovenska… Bohužel i zde, docházelo k odstraňování některých historicky ceněných památek, které musely ustoupit budováním dopravních cest, mostů, infrastruktury a rozvoji průmyslu.
- BratislavaVelda 17.10.2013, 22:221. příspěvek. Bratislava byla, je a bude velmi krásná. Po druhé světové válce byly postupně obnovené rozbombardované části města, postupně opravován historický střed města, zajišťována výstavba bytů, škol, mateřských školek, budován zdevastovaný průmysl s udržením a postupných rozšiřováním počtu pracovních míst budování MHD atd.atd. Pokračování č.2.
Souvisejicí články

Dovolená na Slovensku i v Česku je dobrý nápad!

SR, Výlet do starobylé Bratislavy

SR, sídliště Petržalka – dostihová dráha a její okolí

SR: Bratislava – Muzeum dopravy

SR, Bratislava: Horský park - přírodní oáza klidu uprostřed města

Bratislava: První rychlonabíjecí stanice na Slovensku

Bratislava: Nový oddechově-naučný chodník

Bratislava: Tenis Classic 2012

Bratislava: Turistická mapa pro mladé

Slovensko: Bratislava z nadhledu

Bratislava: památníky komunismu dnes

SR: Hrady Malých Karpat
Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava – zelený Starý háj

SR, Bratislava: Bratislavský hrad

SR: Bratislava-Stará radnice a výhled z její věže

Dolní Rakousko: Annaberg
Souvisejicí videa

Bratislava: soulad historie s modernou
Lokace:
